Gdy dziecko boli uszko

Zapalenia ucha środkowego to bardzo częsta choroba występująca u dzieci. Cierpią na nią nawet niemowlęta. Skąd się bierze i jak ją leczyć?

Zapalenia ucha środkowego to bardzo częsta choroba występująca u dzieci. Cierpią na nią nawet niemowlęta. Skąd się bierze i jak ją leczyć?

Przyczyna

Wbrew powszechnej opinii przyczyną zapalenia ucha środkowego nie jest ani zawianie ani zamoczenie. Ze względu na krótszy niż u dorosłych przewód łączący ucho środkowe z gardłem, jest to choroba najczęściej występująca u dzieci. Gdy dziecko ma katar, wydzielina zapalna może przedostawać się z nosa lub gardła właśnie do uszka. Gdy dojdzie do obrzęku błony śluzowej przewodu łączącego ucho z gardłem, tzw. trąbki, drobnoustroje mnożą się w uchu i wywołują tam stan zapalny. Czynnikami sprzyjającymi zapaleniu ucha u dzieci są niedojrzały układ odpornościowy, przerost trzeciego migdałka, niedostatek ruchu na świeżym powietrzu, nieodpowiednie odżywianie i przebywanie w pomieszczeniach zanieczyszczonych dymem papierosowym.


Rozpoznanie

Najtrudniej rozpoznać je u niemowląt. Poza płaczem, w wyniku obserwacji u niektórych niemowląt zauważyć można, jak pociągają za chore uszko lub pocierają nim o poduszkę. Kilkuletnie dziecko może poskarżyć się na ból ucha, szumy lub osłabione słyszenie. Do tych objawów mogą dołączyć ból brzuszka, wymioty lub biegunka. Gdy na poduszce dziecka pojawi się żółtawa plama, a ból ucha złagodnieje, wcale nie jest to dobry znak. Należy pilnie zgłosić się do lekarza, gdyż może to oznaczać pęknięcie błony bębenkowej i wydostanie się z ucha wydzieliny zapalnej.


Leczenie

Lekarz rodzinny, pediatra lub laryngolog zbada wnętrze ucha specjalnym przyrządem zwanym otoskopem. Badanie to nie będzie dla dziecka bolesne. Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyk. Być może zastosuje również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najlepiej, by dziecko pozostało kilka dni w domu. Osłabiony organizm malucha może szybciej złapać inne infekcje przy kontaktach z ludźmi.

Ulgę mogą przynieść ciepłe i koniecznie suche okłady na uszko i w jego okolicach (np. wyprasowana chusteczka czy pieluszka, termofor z ciepłą wodą). Jeśli dziecko cierpi na zapalenie ucha kilka razy w roku, warto skonsultować to z alergologiem, gdyż zapalenie może mieć podłoże alergiczne.

Autor: Oprac.AŁ