Gdy coś nam leży na wątrobie

Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej wiosna i lato to najlepszy okres na oczyszczanie wątroby. Bez względu na to, czy wierzymy w mądrości ze wschodu czy nie, raz na jakiś czas każdy z nas powinien dać szanse wątrobie na regeneracje.

Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej wiosna i lato to najlepszy okres na oczyszczanie wątroby. Bez względu na to, czy wierzymy w mądrości ze wschodu czy nie, raz na jakiś czas każdy z nas powinien dać szanse wątrobie na regeneracje.

Jeśli uważasz, że to, co niezdrowe jest najsmaczniejsze, a zjeść dobrze oznacza dla ciebie to samo, co zjeść tłusto, to twoja wątroba w końcu zastrajkuje. Pewnego dnia po tłustym posiłku poczujesz ból lub nieprzyjemne kłucie po prawej stronie ciała pod żebrami. A jeśli po ciężkostrawnej uczcie dopadnie cię uczucie ciężaru i rozpierania w brzuchu, w których ulgę przyniosą tylko wymioty to znak, że problem dotyczy woreczka żółciowego. Prawdopodobnie żółć produkowana przez wątrobę nie jest wyprowadzana do przewodu pokarmowego. Żeby uniknąć bólu i dyskomfortu, należy dać szansę wątrobie na regenerację. Najlepiej zrobić to zanim pojawią się nieprzyjemne objawy.


Czytaj też: Wirusowe zapalenie wątroby – objawy, szczepionka, leczenie. Czym jest WZW?


Zbyt ciężko

Zbudowana z tysięcy komórek zwanych hepatocytami wątroba to największy narząd znajdujący się w naszym organizmie. Działa jak naturalna oczyszczalnia szkodliwych produktów przemiany materii. Neutralizuje toksyny, dzięki czemu odtruwa organizm, filtruje krew. W jej wnętrzu dochodzi do przemiany węglowodanów w łatwo przyswajalną glukozę, która odżywia komórki naszego organizmu. Poza tym narząd ten magazynuje żelazo, witaminy i krew, a także produkuje żółć, która pełni ważną rolę w procesie trawienia.

Jednak wątroba nie jest niezniszczalna. Zbyt tłusta dieta i nadmiar używek sprawiają, że narząd ten staje się mniej wydajny. Już nie oczyszcza krwi z toksyn tak sprawnie, pożywienie nie jest tak szybko trawione, dochodzi do jej otłuszczenia. Organizm zaczyna sygnalizować, że wątroba jest przeciążona. Pojawia się uczucie niestrawności, wątroba powiększa się, skarżymy się na ból. Jeśli zmienimy dietę, zrezygnujemy z używek wątroba sama się zregeneruje. Jaką zatem dietę lubi ten narząd?


Zdrowa dieta

Najogólniej mówiąc wątrobie służy zdrowy sposób odżywiania się. A zatem by mogła się zregenerować, zrezygnuj ze smalcu i masła, ogranicz także tłuszcze roślinne i cukier. Zapomnij o tłustych śmietanach do zup i sosów, lepiej zabielaj je lżejszym jogurtem naturalnym. Warto wzbogacić dietę o białko, które sprzyja odbudowie wątroby. Usmażone mięso nie przyniesie jednak dobrego rezultatu. Wskazane jest chude mięso – drób, cielęcina, ryby – gotowane na parze, duszone, przyrządzanie w folii aluminiowej w piekarniku. Wegetarianie mogą sięgnąć po soję, fasolę, soczewicę, migdały i pestki dyni. Wątroba lubi napoje mleczne, chudy i półtłusty twaróg. I oczywiście jedzmy dużo warzyw w każdej postaci.

Zdaniem specjalistów najlepsze na regenerację wątroby są karczochy, ostropest plamisty i żucie lukrecji. Dieta regenerująca wątrobę powinna zawierać także imbir. Ważne jest nie tylko to, co jesz, ale także w jakich proporcjach i kiedy. Żeby nie obciążać wątroby, spożywaj pięć lekkich posiłków dziennie. Jedz spokojnie, nie śpiesz się.


Moc ziół

Niektóre z ziół sprawiają, że potrawy stają się łatwiejsze do strawienia. Dlatego nie oszczędzaj ich w kuchni i śmiało posypuj potrawy majerankiem, kminkiem, miętą, oregano i owocami jałowca. W przypadku gdy doszło do stłuszczenia wątroby jedynym sposobem odwrócenia tego stanu jest zmiana stylu życia. Jeśli za stłuszczenia odpowiada alkohol należy natychmiast i całkowicie go odstawić. Jeśli ból związany z powiększoną wątrobą jest wyjątkowo intensywny i często się powtarza, należy wybrać się do lekarza by wykluczyć ostre wirusowe zapalenie wątroby.


Kompendium wiedzy o WZW:

WZW typu A – szczepienie, objawy, przyczyny

WZW typu B – objawy i szczepienie

WZW typu C – objawy, leczenie, szczepienie

WZW typu D – objawy i szczepienie

WZW typu E – czy występuje w Polsce?


Medycyna chińska a wątroba

Zgodnie z zaleceniami medycyny chińskiej wiosną dieta każdego z nas powinna ulec zmianie. O tej porze roku powinniśmy częściej sięgać po ziarno pszenicy, orkiszu, wszelkie zielone warzywa, a cebulę, imbir i czosnek zastąpić szczypiorkiem, kiełkami i rzodkiewką. Zgodnie z zaleceniami powinno się ograniczyć spożywanie mięsa, serów i alkoholu. Zgodnie z mądrością wschodu to także dobry czas na głodówki.

Autor: Oprac. SW