Gdy ciśnienie zbyt wysokie

Lekarze bezwzględnie zalecają obniżanie ciśnienia, które przekracza 140/95 mmHg. W tym przypadku mówimy już bowiem o nadciśnieniu, które może nieść za sobą poważne problemy zdrowotne.

Lekarze bezwzględnie zalecają obniżanie ciśnienia, które przekracza 140/95 mmHg. W tym przypadku mówimy już bowiem o nadciśnieniu, które może nieść za sobą poważne problemy zdrowotne.

Nadciśnienie jest tym groźniejsze, im dłużej przebiega bezobjawowo. W tym czasie dochodzi najczęściej do wielu nieodwracalnych zmian w sercu, nerkach i tętnicach.


Systematycznie mierz ciśnienie

Konsekwencją tych zmian może być choroba wieńcowa, zawał lub udar. Tempo uszkadzania narządów wewnętrznych zależy od rozmiarów nadciśnienia i tego, jak długo nie było leczone. Nadciśnienie może współwystępować z rozmaitymi chorobami, na przykład z cukrzycą. Sprzyja mu też nadwaga i zła dieta, bogata w sód, którego źródłem jest sól kuchenna. Ciśnienie krwi podnoszą też używki, czyli kawa, herbata i alkohol.

Osoby otyłe, ale nie tylko one, muszą się mieć na baczności. Alarm podnoszą takie objawy jak nadmierna pobudliwość, bezsenność, kołatanie serca. „Puszyści” powinni systematycznie mierzyć swoje ciśnienie, najlepiej 4 razy na dobę, z czego 2 razy rano, przed śniadaniem i zażyciem leków i również dwukrotnie wieczorem, także przed posiłkiem. Bez wychodzenia z domu mogą korzystać z urządzeń zakładanych nad nadgarstkiem, które można kupić w aptekach i sklepach medycznych. Takie ciśnieniomierze, choć nie dają dokładnych pomiarów, umożliwiają jednak regularną samokontrolę. Uzyskiwane odczyty powinny być zapisywane w specjalnym zeszycie i przedstawiane lekarzowi przy każdej wizycie.


Schudnij i ogranicz sól

Zwalczanie nadciśnienia rozpocząć można od zrzucania zbędnych kilogramów i zmiany diety na mniej kaloryczną, ograniczenie spożycia soli, a także kawy i herbaty oraz alkoholu. Zwłaszcza z solą należy zrobić porządek. Sól jest zresztą wszechobecna w naszym jedzeniu, jest w pieczywie, wędlinach, ketchupie, musztardzie, gotowych sosach. Ogromne jej ilości są w fast foodach, gotowych potrawach kupowanych tylko do odgrzania, przygotowanych z wysoko przetworzonych produktów. Naukowcy wyliczyli, że mała paczka chipsów zawiera aż 6 g soli, czyli przekracza maksymalną dawkę dobową, która dla dorosłych wynosi 5 g, a dla dzieci zaledwie 3 g.

Słuszną decyzją przy nadciśnieniu jest też rzucenie palenia, bo dym papierosowy bardzo szkodzi sercu i naczyniom krwionośnym. Konieczny jest też ruch, ale nie wolno po latach bezczynności od razu decydować się na wyczynowy sport. Wysiłek trzeba stopniować, by nie doprowadzić do dodatkowych kłopotów. Na początek doskonałe będą pływanie i jazda na rowerze.

Wysokie nadciśnienie leczy się też oczywiście farmakologicznie, jednak o tym, jakie leki zażywać powinna osoba z nadciśnieniem, zawsze musi zadecydować lekarz. Nie należy sięgać po tabletki po babci, bo bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc.

Autor: Małgorzata Januchowska