Gdy ciąża trwa zbyt długo…

Ciąża, która trwa zbyt długo, to prawdziwa zmora dla ciężarnej. Ostatnie jej dni są bowiem zwykle na tyle ciężkie, a pragnienie przytulenia własnego dziecka tak ogromne, że każdy kolejny dzień ogromnie się jej dłuży.

Ciąża, która trwa zbyt długo, to prawdziwa zmora dla ciężarnej. Ostatnie jej dni są bowiem zwykle na tyle ciężkie, a pragnienie przytulenia własnego dziecka tak ogromne, że każdy kolejny dzień ogromnie się jej dłuży.

Końcówka ciąży to okres, w którym jasna staje się nazwa tego stanu. Kobieta ma już zwykle kilkanaście lub jeszcze więcej dodatkowych kilogramów, puchną jej nogi, męczy się przy byle wysiłku. Ciąża naprawdę więc już jej ciąży. Denerwuje się więc i niecierpliwi, gdy poród nie nadchodzi w czasie wyznaczonym przez lekarza. Bo zwykle ciężarna bardzo przywiązuje się do terminu wskazanego przez lekarza jako dzień porodu. Nie traktuje go jako daty przybliżonej. Gdy nadchodzi „ten” dzień oczekuje rozwiązania. Od dawna ma spakowaną torbę, z którą pojedzie do szpitala, od dawna na malca czeka łóżeczko, pieluchy i śpioszki.


Pewny czy przybliżony?

Prawidłowy termin porodu to jednak każdy dzień począwszy od 38 do 40 tygodnia ciąży. Dokładne wyliczenie rozpoczęcia 38 czy 40 tygodnia ciąży w wielu przypadkach jest jednak problematyczne, bo datę porodu określa się licząc od ostatniej miesiączki. Jeśli kobieta zawsze miesiączkowała regularnie, nie miała żadnych zaburzeń cyklu, wyliczenie może być rzeczywiście dokładne. Ale jeśli było inaczej, wskazany przez lekarza termin może być jedynie przybliżony.


Nie rośnie a marnieje

Czasem nie ma jednak żadnych wątpliwości – ciążą trwa dłużej niż 40 tygodni. Samo w sobie nie jest to jednak niczym groźnym. – Problem pojawia się, gdy przeterminowana ciąża wiąże się z nieprawidłowościami w pracy łożyska, gdy przepływ substancji odżywczych do dziecka jest słabszy. Mówimy wówczas, że łożysko się starzeje. A dziecko zamiast rosnąć, z braku odpowiedniego odżywiania marnieje. Taki stan jest zagrożeniem dla dziecka – tłumaczy dr n. med. Jarosław Szułczyński, ordynator Oddziału Noworodków i Intensywnej Terapii Szpitala Miejskiego w Bydgoszczy. - Wówczas ciążę trzeba zakończyć.


Pod szczególnym nadzorem

Przenoszone ciąże – na szczęście – zdarzają się niezwykle rzadko. Zwykle przedłużający się stan odmienny nie od razu wiąże się też ze starzeniem łożyska, a więc i zagrożeniem dla dziecka. Na wszelki wypadek jedna ciąża trwająca ponad wzorcowe 40 tygodni powinna być pod szczególnym nadzorem. Lekarz zleci dodatkowe badania, mające odpowiedzieć na pytania o stan dziecka. Jednym z nich jest KTG, które jednocześnie rejestruje czynność skurczową macicy i tętno dziecka. Jeśli istnieją jakieś nieprawidłowości, badanie je wykaże.

Lekarz zalecić może też ciężarnej kontrolę ruchów dziecka po kilka razy na dobę. By przyspieszyć poród zaproponować może również zwiększenie wysiłku fizycznego – zachęci do spacerów i wykonywania ćwiczeń poznanych w szkole rodzenia.

Autor: Małgorzata Januchowska