Gadżety młodej mamy

10 przedmiotów ułatwiających życie po porodzie.

10 przedmiotów ułatwiających życie po porodzie.

1. Pieluszki

Dzięki nim życie świeżo upieczonej mamy jest łatwiejsze. Nie musi prać i prasować, może ten czas poświęcić na czytanie czy wyjście do fryzjera. Jednorazowe pieluszki sprawiają, że młoda mama jest mobilna – bez problemu może wybrać się w podróż, dzięki specjalnym przewijakom na stacjach benzynowych i w restauracjach sprawnie przewinie dziecko. Współczesne pieluchy są bardzo chłonne, dopasowane do wielkości dziecka, zapinane na rzepy.


2. Wkładki laktacyjne

Wchłaniają wypływający z piersi pokarm i chronią ubranie przed zaplamieniem. Mogą być bawełniane lub jedwabne. Przydają się, zwłaszcza na początku, gdy popyt i podaż mleka jeszcze się nie wyrównały. Dobre są też na noc, na spacer a także w czasie pierwszych dni po powrocie karmiącej mamy do pracy.


3. Turystyczne łóżeczko

Ma wszystkie zalety tradycyjnego łóżeczka, a dodatkowo łatwo się składa. Dzięki temu przyda się podczas wyjazdów do dziadków albo na wakacje. Ważne, żeby miało atest bezpieczeństwa. Łóżeczka takie mają zazwyczaj wiele funkcji – są zaopatrzone w kołyskę, dwa poziomy, przewijak, otwierany bok czy moskitierę. Mogą też służyć jako kojec.


4. Mata edukacyjna

Wszystkie maty wyposażone są w elementy, które mają pobudzać zmysły niemowlęcia - wzrok, słuch i dotyk. Różnią się kształtem, wzorami, kolorystyką i rodzajem zabawek doczepianych do pałąków. Maluchy bardzo je lubią, potrafią godzinami próbować chwytać maskotkę.


5. Nawilżane chusteczki

Idealnie sprawdzają się na spacerze, w podróży, a także w domu. Chusteczki są nasączane specjalnymi balsamami lub mleczkami myjącymi skórę. Nie wysuszają jej tak jak mydło, tylko lekko natłuszczają. Należy szybko oczyścić nimi pupkę dziecka podczas przewijania. Najlepsze chusteczki to takie, które mają pH identyczne z pH skóry niemowlęcia. Nie zmieniają jej odczynu na kwaśny i nie podrażniają. Przeznaczone są szczególnie dla maluszków z atopowym lub pieluszkowym zapaleniem skóry.


6. Jedzenie w słoiczkach

Zawiera to, czego niemowlę w danym momencie potrzebuje. Dania w słoiczkach nie mają żadnych sztucznych barwników ani konserwantów. Długi okres przydatności do spożycia zawdzięczają gotowaniu na parze o wysokiej temperaturze, zamykaniu słoików w próżni i sterylizacji. Na początku rozszerzania diety należy wybierać słoiczki jednoskładnikowe, aby w razie wystąpienia alergii pokarmowej móc szybko wskazać jej przyczynę. Po otwarciu należy trzymać je w lodówce, w zamkniętym słoiku, nie dłużej niż 48 godzin. Po tym czasie, jeśli danie nie zostanie zjedzone, trzeba je wyrzucić.


7. Elektroniczny termometr

Mierzenie temperatury u dzieci to czynność dość skomplikowana, zwłaszcza, gdy używamy termometru tradycyjnego. Sprawę ułatwia elektroniczne cudeńko - można mierzyć nim temperaturę podobnie jak tradycyjnym, czyli pod pachą, w pupie albo w pachwinie. Można też kupić smoczek do mierzenia temperatury w uchu albo w ustach albo paski do przyklejania na czole. Świetne też są nowoczesne termometry bezdotykowe; wystarczy tylko zbliżyć taki termometr na 1-2 sekundy do czoła i odczytać wynik.


8. Leżaczek

Przydaje się przy karmieniu, można w nim uspokoić płaczące niemowlę i ukołysać je do snu. Leżaczek też świetnie sprawdza podczas wizyt rodzinnych - maluch wszystkich widzi i jest zadowolony. Jak się zmęczy to po prostu w nim zasypia. Leżaczek służy zwykle do czasu, gdy dziecko zaczyna siadać, wtedy należy zamienić go na specjalne krzesełko.


9. Elektroniczna niania

Dzięki takiej niani dziecko może pozostać podczas snu samo w pokoju. Rodzice nie muszą się denerwować, że nie usłyszą płaczu malucha. Wybór niań jest bardzo duży. Na rynku znajdziemy elektroniczne nianie w cenach od 100 do nawet 1000 złotych. Urządzenia różnią się od siebie możliwościami i dodatkowymi funkcjami (mogą mieć monitor oddechu, kamerę, kanał zwrotny, termometr…)


10. Fotelik samochodowy

To bezpieczeństwo i komfort zarówno dla Ciebie, jak i bobasa. Foteliki samochodowe dla dzieci dzielą się na pięć grup wagowych - dla niemowląt, montowany tyłem do kierunku jazdy (0-13kg); fotelik dla dzieci od około roku do 3-4 lat (9-18kg); siedzenie podwyższające z oparciem (15-36kg) i używane bez oparcia w przedziale 22-36kg. Fotelik musi mieć atest, warto też sprawdzić jak wypada w crashtestach. Niezwykle ważne jest też, zanim kupi się fotelik, przymierzenie go w samochodzie. Nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować w Twoim samochodzie.

Autor: Daria Kaczmarek