Gadżety dla dzieci, które ułatwią życie rodzicom

Pielęgnacja dziecka może sprawiać pewne trudności świeżo upieczonym rodzicom. Pomogą im gadżety dostępne w aptekach.

Pielęgnacja dziecka może sprawiać pewne trudności świeżo upieczonym rodzicom. Pomogą im gadżety dostępne w aptekach.

Dlaczego warto kupować takie przedmioty w aptekach, a nie przez internet? W aptece zawsze możemy liczyć na fachową pomoc i mieć pewność, że produkty tam sprzedawane są bezpieczne dla malucha. Rodzice powinni zwracać uwagę na skład nie tylko kremów czy mydełek, ale i na to, z czego wyprodukowano kocyk czy butelki.

Plastikowe gadżety bezpieczne dla dzieci nie powinny zawierać ftalanów ani bisfenolu A, czyli BPA.

Ftalany to związki organiczne, które wykorzystywane są do produkcji tworzyw sztucznych. Ich obecność sprawia, że tworzywa sztuczne są bardziej elastyczne i miękkie. Powodują jednak alergie, dlatego nie powinno ich być w produktach dla dzieci. Podobnie z bisfenolem A, który może mieć wpływ na poziom hormonów w organizmie, a także przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych chorób, w tym nowotworów. Bisfenol A jest składnikiem poliwęglanu (PC), z którego wytwarza się plastikowe naczynia, butelki dla dzieci i niemowląt czy smoczki.Zadbać o zdrowie

Dziecko ząbkujące to dziecko nerwowe. Dziąsła bolą i swędzą. Można maluszkowi ulżyć, kupując specjalne gryzaki, które są wypełnione wodą. Wkłada się je do lodówki, schładza i daje dziecku do gryzienia. Chłód przynosi ulgę, a wypustki na powierzchni gryzaka masują dziąsła. Innym produktem, który przyniesie maluchowi ulgę, jest gryzak w kształcie rękawiczki. Nakłada się go na rączkę dziecka i mocuje za pomocą rzepu. Na końcu umieszczona jest nakładka masująca. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu mamy pewność, że gryzak zawsze będzie „pod ręką” dziecka. Dodatkową zaletą produktu jest to, że zapobiega wykształceniu się nawyku ssania kciuka.

Specjalnie z myślą o małych dzieciach powstał okład żelowy, który może być stosowany na ciepło i na zimno. Schłodzony w lodówce przyda się przy wszelkiego rodzaju opuchliznach czy ukąszeniach przez owady, ciepły kompres z kolei przyniesie ulgę w bólach brzucha albo rozgrzeje przemarznięte stópki.

Katar u dziecka jest zazwyczaj dużym wyzwaniem dla rodziców. Maluszki nie potrafią samodzielnie wydmuchać nosa, więc przyda się tzw. aspirator, będący alternatywą dla gruszki. Jest od niej bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Ma specjalny kształt, który zapobiega uszkodzeniu błony śluzowej, nawet jeśli dziecko będzie wykonywało gwałtowne ruchy. Podczas choroby czasami trudno podać maluchowi leki. Jest jednak gadżet, który to ułatwi. To smoczek z aplikatorem leków.


>>> Jak wybrać krem z filtrem dla dziecka na lato?

>> SPF, PPD i IPD – czym są tajemnicze skróty na balsamach i kremach do opalania?

>> Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?Higiena to podstawa

Podróż z maluchem to dla wielu rodziców dość stresujący moment, m.in. dlatego, że dziecko będzie musiało skorzystać z toalety publicznej, gdzie trudno o zachowanie higieny. Dla nich właśnie przeznaczone są jednorazowe nakładki na toaletę, które zapobiegają zakażeniu grzybicą, drożdżakami i niebezpiecznymi wirusami. Przydadzą się w pociągu, kinie czy na basenie. Po użyciu spłukuje się je w toalecie. Przydatnym gadżetem są również wkłady do nocnika, które po „zapełnieniu” możemy po prostu związać i wyrzucić do kosza.

Aby kąpiel była dla malucha przyjemnością, woda musi mieć odpowiednią temperaturę. Wskaże nam ją termometr łazienkowy, który jest jednocześnie zabawką do pluskania. Jak zabawka wygląda też sprzęt do nauki siusiania dla chłopców. To pisuar, który pomoże malcowi korzystać z toalety, gdy wzrost nie pozwala na użycie innych sprzętów.


>> Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – pierwsze kroki z chorobą

>>> Emolienty – czym są i jak działają?


Jedzenie bez stresu

Jak nakarmić malucha bezpiecznie? Zaopatrzyć się w miseczkę z przyssawką. Dzięki temu dziecko niczego na siebie nie wyleje, a rodzic będzie miał naczynie w zasięgu ręki. Ważne jest też, by kupić specjalnie przeznaczone dla dziecka sztućce. Jeśli będzie używał ich rodzic, powinny mieć delikatne brzegi, by nie zranić dziecka ostrą krawędzią łyżeczki. Jeśli natomiast będą służyły do nauki jedzenia, powinny mieć specjalny, ergonomiczny kształt i uchwyt, który zapobiegnie wyślizgnięciu się z ręki maluszka.

Podczas spacerów też chce się jeść. Dostępne są sprytne pojemniki wielokomorowe pokryte materiałem zapobiegającym wystudzeniu posiłków.

Naczynia, w których podajemy dziecku posiłek, powinny być dokładnie umyte. Tu rozwiązaniem są specjalne torebki do dezynfekcji. Wystarczy wlać w nie trochę wody, umieścić w środku np. butelkę i całość wstawić na kilka chwil do mikrofalówki. Producenci zapewniają, że powstała w torebce para zabija 99,9 proc. zarazków. Można też zainwestować w elektryczny sterylizator stacjonarny, który wbrew pozorom nie musi zabierać dużo miejsca na kuchennym blacie. Większość z nich ma wewnątrz przegródki, które ułatwiają zachowanie porządku. Te najnowocześniejsze urządzenia potrzebują zaledwie kilka minut na cały cykl sterylizacji.


Bezpieczne pierwsze kroki

Rodzice dzieci raczkujących i tych stawiających pierwsze kroki doskonale wiedzą, jak niebezpieczny to czas. Aby uchronić dziecko przed bolesnymi uderzeniami, należy wszystkie narożniki mebli zabezpieczyć specjalnymi zaokrąglonymi nakładkami. Nie dotyczy to tylko stołów, ale i rogów szafek i komód. Szafki powinny mieć dodatkowo zabezpieczenie, które uniemożliwi ich otwarcie. Takie zabezpieczenia montujemy również na lodówkach i w oknach. Aby zapobiec przytrzaśnięciu paluszków dziecka, warto zainwestować niewielką kwotę i umocować na drzwiach pomieszczeń ciężarki stopujące. Gniazdka elektryczne zaślepiamy specjalnymi zatyczkami.Autor: Maria Ziemiańska