Fibromialgia. Na czym polega choroba, na którą cierpi Lady Gaga?

Fibromialgia dotyka głównie kobiety w wieku 40-60 lat. Cierpi na nią Lady Gaga, która z powodu dolegliwości odwołuje co kilka miesięcy swoje koncerty.

Fibromialgia dotyka głównie kobiety w wieku 40-60 lat. Cierpi na nią Lady Gaga, która z powodu dolegliwości odwołuje co kilka miesięcy swoje koncerty.

31-letnia artystka jest bezsilna wobec choroby. Lady Gaga cierpi na fibromialgię, czyli przewlekłe schorzenie reumatyczne. Atak choroby powoduje bóle całego ciała.


Jeszcze kilkanaście lat temu dolegliwości Lady Gagi uznane byłyby za fanaberię i przejaw hipochondrii. Dziś wiadomo, że to rzeczywiście choroba reumatologiczna. Przyczyna fibromialgii jest wciąż bowiem nieznana, a leczenie jej polega jak na razie jedynie na uśmierzaniu objawów.


Choroba-zagadka


Fibromialgia dotyka głównie kobiety w wieku 40-60 lat. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę mogą cierpieć nawet 2 miliony osób. Większość z nich nie zgłasza się do lekarza i nie ma szans na prawidłowe rozpoznanie, a tym samym – efektywne leczenie.

W 1990 r. Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne ustaliło kryteria rozpoznawania fibromialgii, stało się jasne, że nie mamy tu do czynienia z chorobą psychiczną. Niemal w połowie przypadków zaburzenia nastroju towarzyszą przewlekłym dolegliwościom bólowym, jednak to nie psychiatrzy, a reumatolodzy stali się najwłaściwszymi ekspertami od rozpoznawania tej choroby.

Jak podaje portal medycynapraktyczna.pl: "osoby cierpiące na omawiany zespół skarżą się na to, że "wszystko je boli" (często doświadczają bólu całego ciała), mają problemy ze snem, odczuwają sztywność poranną i skarżą się na męczliwość oraz uczucie przewlekłego zmęczenia.
Pacjenci opisują ból jak głęboki, ostry, przeszywający lub palący, a czasami jako uczucie cierpnięcia lub mrowienia. W przypadku tego zespołu występują również bóle i zawroty głowy.W przebiegu tych dolegliwości często rozwija się dodatkowo obniżenie nastroju (aż do pełnoobjawowej depresji), objawy lękowe, trudności ze skupieniem uwagi, zaburzenia pamięci, bóle w miednicy, kurcze jelit oraz biegunki, objawy zespołu jelita drażliwego, uczucie zimnych kończyn, suchość jamy ustnej i nadmierne pocenie.
Pacjenci czasami są traktowani jako hipochondrycy lub jako osoby symulujące chorobę, co nasila ich frustrację i cierpienie psychiczne.


Bezsenność jeden z głównych objawów fibromialgii


Dlatego należy przestrzegać zasad higieny snu. Pacjenci nie powinni nadmiernie przedłużać wieczornej aktywności, gdyż może to powodować nasilenie objawów fibromialgii. Należy tak zorganizować swoje codzienne zajęcia i obowiązki, aby w miarę możliwości mogli spać długo, jak tego potrzebują, by rano czuć się wyspanym (ale nie dłużej!).
Należy też całkowicie zrezygnować ze spożywania kawy, gdyż kofeina może utrudniać zasypianie oraz nasilać bóle mięśniowe i ból głowy. W przypadku spożywania większej ilości napojów zawierających kofeinę, należy je odstawiać stopniowo - w ciągu jednego do dwóch tygodni.


Farmakoterapia w fibromialgii


Jak podaje Medycyna Praktyczna: "Najskuteczniejszymi i najlepiej zbadanymi lekami stosowanymi w terapii osób cierpiących na fibromialgię są leki psychotropowe, najczęściej - przeciwdepresyjne. W pierwszej kolejności wymienia się tu leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny – duloksetynę i milnacipran, które w USA (w przeciwieństwie do krajów Europy) zostały zarejestrowane do stosowania w tym wskazaniu. W Polsce ponadto uzyskano obiecujące wyniki w trakcie leczenia za pomocą mirtazapiny.


Wyniki badań potwierdzają też skuteczność tramadolu (ewentualnie w połączeniu z paracetamolem) i pregabaliny (lek przeciwpadaczkowy).


Czytaj także:


Rak płuc. Obalamy mity i potwierdzamy fakty

Leczenie depresji


Autor: Redakcja