Feng shui - pogodzić wiatr z wodą

Wprowadź ład i harmonię w twoim otoczeniu. Pożegnaj chaos i przypadkowość. Zastosuj w swoim mieszkaniu zasady feng shui i ciesz się życiem całą sobą.

Wprowadź ład i harmonię w twoim otoczeniu. Pożegnaj chaos i przypadkowość. Zastosuj w swoim mieszkaniu zasady feng shui i ciesz się życiem całą sobą.

Siła yin i yang

Osiągnięcie harmonii nie jest rzeczą trudną: elementy męskie i żeńskie muszą znajdować się w równowadze. Przewaga yang powoduje zbyt szybki przepływ energii, natomiast zbyt wiele elementów yin ten przepływ spowalnia. Za energię odpowiedzialne są nie tylko przedmioty, jakie wypełniają twoje mieszkanie. Ważne są też elementy, na które nie mamy wpływu, jak wielkość i ułożenie drzwi czy okien, korytarze. Istotne jest również rozmieszczenie pokoi, poszczególnych mebli, substancja, z jakiej są zrobione, kolor ścian, sprzętów. Nieprawidłowy układ mieszkania, niesprzyjający przepływowi energii, można jednak skorygować. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać i ustawić poszczególne elementy wyposażenia wnętrza. Pomogą nam w tym też różne dodatki.


Tajemniczy diagram bagua

Podstawowym narzędziem do korygowania przepływu energii w pomieszczeniach jest diagram bagua. To ośmiokąt, ale
w uproszczeniu można go przedstawić jako kwadrat. Centralne pole związane jest ze zdrowiem, a skrajne pola (licząc od górnego lewego i idąc zgodnie ze wskazówkami zegara) odnoszą się do: bogactwa/powodzenia, sławy/reputacji, miłości/związków z innymi, dzieci, przyjaciół/podróży, kariery/drogi życiowej, umiejętności/wiedzy oraz rodziny i przodków.

Zastosowanie diagramu jest proste. Stajesz w progu pomieszczenia twarzą do jego wnętrza i ustawiasz diagram tak, by jego dół znajdował się przed tobą. Poszczególne jego części wskażą te części pokoju (lub domu, jeśli stoisz w jego drzwiach), które są powiązane z poszczególnymi aspektami twojego życia. Dokonując odpowiednich zmian w każdej z tych części lub umieszczając w niej remedium, możesz poprawić przepływ energii i tym samym wpłynąć na odzyskanie harmonii.

Chińska filozofia we wszystkich dziedzinach życia dostrzega przejaw dwóch przeciwstawnych, a jednocześnie uzupełniających się elementów: męskiego (yang) i żeńskiego (yin). Ich uosobienie to związany z niebem wiatr (feng) i pochodząca z ziemi woda (shui). Razem generują życiodajną energię, dzięki której egzystują ludzie, zwierzęta i rośliny. Nasze zdrowie i pomyślność zależą od proporcji, w jakich łączą się ze sobą te elementy, i tego, na ile sprawnie przepływa między nimi energia.

Zasady harmonijnego przepływu tej energii można stosować w różnych dziedzinach życia: w dietetyce, ziołolecznictwie czy w kontaktach z innymi ludźmi. Jednak mówiąc feng shui, mamy na myśli zasady takiego urządzania wnętrz - w domu czy w pracy - aby umożliwić nieskrępowany przepływ energii i zmienić te miejsca w przyjazne i bezpieczne.


Rozwiązania dla Ciebie

Salon

W zależności od tego, czy główny pokój w twoim domu jest miejscem relaksu (czytanie, oglądanie telewizji, słuchanie muzyki), czy spotkań towarzyskich (spożywanie posiłków), trzeba położyć większy nacisk na element yin. Natomiast w drugim wypadku należy zwrócić uwagę na element yang. Właściwy efekt można osiągnąć przez odpowiedni dobór kolorów na ścianach, obić na meblach, zasłon, obrazów, poduszek itd.

Przyjmowaniu gości będą sprzyjać akcenty żółte i pomarańczowe, a relaks i odprężenie zapewnią kolory chłodne: lawenda, zielony i niebieski. Okna, szczególnie duże, powinny zostać zaopatrzone w zasłony. Jeśli ich nie ma, to chociaż dywan powinien leżeć na podłodze. Należy unikać brązów i szarości.


Sypialnia

Powinna ułatwiać odpoczynek oraz zapewniać odprężenie i relaks. Aby osiągnąć ten cel, należy spowolnić przepływ energii. Okno do sypialni powinno mieć firanki i grube zasłony. Oświetlenie niezbyt silne - najlepsze są lampy skierowane ku górze. Preferowane kolory i akcenty kolorystyczne to zielony i lila.


Łazienka

Preferowane kolory to biały, zielony i niebieski. Bardzo ważne są też elementy drewniane. Spróbuj umieścić ich jak najwięcej, ograniczając liczbę przedmiotów z metalu. Przepływ energii poprawią dywanik na podłodze i zasłona wokół wanny lub prysznica (zamiast przeszklonej kabiny). Pamiętaj, żeby zamykać drzwi do łazienki i klapę od sedesu. Według feng shui tymi otworami dobra energia ucieka z pomieszczenia.


Kuchnia

Ważne, by kuchenka znajdowała się na środku ściany naprzeciwko drzwi (w tzw. miejscu ognia). Z kolei instalacje wodne (zlew, zmywarka) powinny być umieszczone z dala od niej. Jeśli jest inaczej, należy je oddzielić jakimś elementem z drewna. Unikaj kolorów yin: niebieskiego, lila czy szarego. Feng shui zaleca, by na wierzchu nie trzymać ani noży, ani kosza na śmiecie. Pozytywną energię zapewnią kolory zielony, żółty i symbole obfitości, czyli lustro albo miseczki napełnione ziarnem lub orzechami.

Autor: Renata Wójcik