​Euthyrox, Glucophage, Clexane, Levetiracetam, Metformax – zamienniki

Jakie są proponowane zamienniki leków, których brakuje w aptekach? Na liście są m.in. leki z metforminą o przedłużonym uwalnianiu w dawce 500 mg. W aptekach brakuje też m.in. leków przeciwzakrzepowych, z syntetycznym hormonem tarczycy, przeciwpadaczkowych, szczepionek przeciw odrze, a także leków stosowanych w astmie i schizofrenii.

Jakie są proponowane zamienniki leków, których brakuje w aptekach? Na liście są m.in. leki z metforminą o przedłużonym uwalnianiu w dawce 500 mg. W aptekach brakuje też m.in. leków przeciwzakrzepowych, z syntetycznym hormonem tarczycy, przeciwpadaczkowych, szczepionek przeciw odrze, a także leków stosowanych w astmie i schizofrenii.

W aptekach brakuje m.in. takich leków, jak: Clexane (lek przeciwzakrzepowy), Euthyrox N (lek z syntetycznym hormonem tarczycy – lewotyroksyną), Humalog (lek przeciwcukrzycowy), Fragimin (lek przeciwzakrzepowy), Novo-Helisen Depot (wyciąg alergenowy przeznaczony do odczulania), Panzyga (immunoglobina ludzka), Privigen (immunoglobina ludzka), Xarelto (lek przeciwzakrzepowy), Myocet (lek stosowany w chemioterapii), Prolia (lek stosowany w leczeniu osteoporozy), Eliquis (lek przeciwzakrzepowy).
Naczelna Rada Aptekarska napisała do ministra zdrowia, że „sytuacja pogarsza się z dnia na dzień”.


Co zrobić, gdy leku brakuje w aptece?

Zamiast oryginalnego leku można wybrać zamiennik – pacjent zawsze ma prawo wyboru, a obowiązkiem farmaceuty jest zaproponować tańszy zamiennik w momencie zakupu leku. Przy okazji zakupu dobrze jest skorzystać z wiedzy farmaceuty, który szczegółowo wyjaśni, czym konkretnie różnią się od siebie poszczególne preparaty.


Problem zaczyna się wówczas, gdy poza lekami zapisanymi przez lekarza brakuje również zamienników lub zamiennik nie nadaje się do stosowania w danym przypadku. Przykładowo: Letrox – proponowany zamiennik leku Euthyrox – nie nadaje się do stosowania u osób uczulonych na gluten.


Czytaj też: Brakuje Twoich leków w aptekach? Zadzwoń na specjalną infolinię


UWAGAWybór zamienników leku skonsultuj zawsze z lekarzem lub farmaceutą. Przykładowo: Letrox (zamiennik leku Euthyrox) – zawiera w składzie laktozę i nie nadaje się do stosowania u osób uczulonych na gluten.


Euthyrox N 75 / Euthyrox N 50 – zamienniki

 • Zamiennik leku Euthyrox N 75: Letrox 75
 • Zamiennik leku Euthyrox N 50: Letrox 50


Proponowanym zamiennikiem leku Euthyrox N jest Letrox. Niestety w obu przypadkach można mówić o problemie braku dostępności. Substancją czynną Euthyrox i Letrox jest sól sodowa lewotyroksyny (łac. Levothyroxinum natricum) – syntetyczny hormon tarczycy. Leki te stosowane są m.in. w leczeniu wola, w celu uzupełnienia niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, w celu zapobiegania nawrotom wola u osób po operacji.


Metformax SR 500 – zamienniki

Zamienniki leku Metformax:

 • Symformin XR (Metformin XR SymPhar)
 • Glucophage XR


Proponowanymi zamiennikami Metrofmax SR 500 są Symformin XR i Glucophage XR – substancją czynną leków stosowanych w leczenie cukrzycy typu 2. (zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną) jest metformini hydrochloratum. Metformina to o podstawa farmakoterapii cukrzycy typu 2.


Clexane – zamiennik

 • Zamiennikiem leku Clecaxane jest Neoparin


Clexane to lek przeciwzakrzepowy. Substancją czynną lekiu Clexane jest enoksaparyna sodu (łac. enocaparinum natricum), czyli drobnocząsteczkowa heparyna.


Levetiracetam Accord 500 – zamienniki

 • Levabon 500
 • Polkepral 500
 • Symetra 500
 • Cezarius 500
 • Trund 500
 • Vetira 500
 • Keppra 500


Levetiracetam to lek przeciwpadaczkowy – stosowany w leczeniu napadów w padaczce (jako jedyny lek u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat z nowo zdiagnozowaną padaczką w leczeniu pewnych postaci padaczki). Ma również działanie zapobiegające napadom padaczkowym. Substancją czynną jest lewetiracetam.


Zamiennik a odpowiednik leku – czym się różnią?

Zgodnie z Prawem farmaceutycznym zamienniki i odpowiedniki oznaczają to samo – są to preparaty, które mogą się różnić od oryginalnego leku np. otoczką lub substancjami pomocniczymi, ale substancja czynna jest taka sama.


Dlaczego w aptekach brakuje leków?


„Narastające problemy z podażą leków ze strony producentów obserwujemy od kilku miesięcy. Z nieoficjalnych informacji jakie uzyskaliśmy wynika, że istotną przyczyną tej sytuacji jest zamknięcie kilku wytwórni substancji czynnych w Chinach. Sytuacja ta nakłada się na już wcześniej obecne na liście produkty, których braki wynikają z innych przyczyn – głównie niedostatecznych mocy produkcyjnych. Wskutek tego lista tzw. leków deficytowych znacznie się wydłuża. Producenci zapewniają nas, że zmieniają dostawcę substancji czynnych i pracują nad zwiększeniem mocy produkcyjnych, jednak zawirowania w dostępie do poszczególnych produktów są stale obecne i występują w skali całej Europy”- informuje Paweł Bernat, dyrektor Departamentu Komunikacji Neuca SA. Źródło: „Magazyn Aptekarski”.


SPRAWDŹ, CZY NA LIŚCIE MINISTERSTWA ZDROWIA ZNAJDUJĄ SIĘ LEKI, Z KTÓRYCH KORZYSTASZ!


UWAGADane o proponowanych zamiennikach: OSOZ. Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u lekarza. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, należy skonsultować się ze specjalistą.


Czytaj także: Nawet co drugi lek kupowany w internecie to podróbka


Autor: Jacek Krajl / fot. 123RF