Epilepsja św. walentego a walentynki

14 lutego to dzień zakochanych i... chorych na padaczkę. Co walentynki mają wspólnego z epilepsją?

14 lutego to dzień zakochanych i... chorych na padaczkę. Co walentynki mają wspólnego z epilepsją?


Świętego Walentego uważa się za patrona ciężkich umysłowych chorób i epilepsji, czyli padaczki. Żył on w III wieku w Cesarstwie Rzymskim. Klaudiusz II Gocki zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, bo uważał, że tylko kawalerowie mogą być dobrymi żołnierzami. Biskup Walenty błogosławił śluby młodych legionistów i został za to wtrącony do więzienia. Zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. I tym sposobem biskup Walenty stał się także patronem zakochanych!

Świętego Walentego uważa się za patrona ciężkich umysłowych chorób i epilepsji, czyli padaczki. Żył on w III wieku w Cesarstwie Rzymskim. Klaudiusz II Gocki zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie, bo uważał, że tylko kawalerowie mogą być dobrymi żołnierzami. Biskup Walenty błogosławił śluby młodych legionistów i został za to wtrącony do więzienia. Zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego.

 

W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. I tym sposobem biskup Walenty stał się także patronem zakochanych!

Autor: Świat Zdrowia