Eliksir młodości - kosmetyki przeciw starzeniu

Przez wieki starzenie się i menopauza kojarzyły się z obniżeniem atrakcyjności kobiety. Dzisiaj ona sama decyduje o tym, jak będzie wyglądać w wieku 50+. Pomoże jej w tym szeroki wybór preparatów dostępnych aptece. Przyjrzyjmy się bliżej, co składa się na współczesny eliksir młodości.

Przez wieki starzenie się i menopauza kojarzyły się z obniżeniem atrakcyjności kobiety. Dzisiaj ona sama decyduje o tym, jak będzie wyglądać w wieku 50+. Pomoże jej w tym szeroki wybór preparatów dostępnych aptece. Przyjrzyjmy się bliżej, co składa się na współczesny eliksir młodości.

Już średniowieczni alchemicy sporządzali eliksiry młodości, wykorzystując rośliny, tkanki zwierzęce czy pochodne mineralne. Tak jak oni kiedyś dziś kosmetolodzy poszukują substancji opóźniających proces starzenia. Nie można go zatrzymać, jesteśmy jednak w stanie znacznie go spowolnić. Aby utrzymać młody, zdrowy wygląd, należy stosować się do rad specjalistów, są niezmienne od lat: aktywność fizyczna i odpowiednia dieta.

Korzystanie ze zdobyczy współczesnej kosmetologii, odpowiednio dobrane kosmetyki i zabiegi to też element stylu życia, by kobiety dojrzałe wyglądały młodo, świeżo, miały piękną i zdrową skórę. Producenci kosmetyków rywalizują mocno, by zaoferować nowe preparaty dla osób dojrzałych. Są to wielokrotnie kosmetyki bardzo drogie, a odpowiedni wybór jest wypadkową stanu naszej kieszeni oraz wiedzy o naszej skórze. Są jednak oprócz nowoczesnych i nowatorskich składników surowce przeciwstarzeniowe sprawdzone i budzące zaufanie. Do takich należą między innymi witaminy, koenzym Q10, fitohormony, kwas hialuronowy, aminokwasy, ceramidy, flawonoidy, kofeina. Pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawilżają ją, powstrzymują proces starzenia się, ujędrniają.


Witamina A, retinol i jego pochodne zamieniane są w organizmie na kwas witaminy A. Powstrzymuje to proces starzenia, bo wzmaga się proces odnowy komórek. Witamina A pomaga odbudować naskórek, dzięki temu skóra staje się na nowo bardziej gładka i elastyczna.


Witamina C to przeciwutleniacz, pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które stanowią jedną z głównych przyczyn procesu starzenia się organizmu. Zabezpiecza włókna kolagenu i elastyny odpowiadające za młody wygląd skóry. Rozjaśnia skórę i stymuluje jej odbudowę, sprawia, że staje się świeża, gładka, zdrowa.


Witamina E jest także bardzo skutecznym przeciwutleniaczem, zwalcza wolne rodniki. Często stanowi składnik preparatów pielęgnacyjnych, ponieważ czyni skórę elastyczną i miękką, a także wspomaga utrzymanie odpowiedniego nawilżenia. Regularne stosowanie kosmetyków z witaminą E przyczynia się do poprawy ukrwienia skóry i zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV.


Fitohormony roślinne odpowiedniki traconych systematycznie własnych estrogenów w procesie menopauzy, znakomicie uzupełniają powstające braki. Skóra odzyskuje dobre nawilżenie, aktywność i opiera się powstawaniu zmarszczek.


AHA i BHA – hydroksykwasy wspierają odnowę i mechanizmy regeneracji naskórka. Złuszczając zalegające martwe warstwy, odsłaniają nowe, które wyglądają zdrowiej i młodziej.


Kwas hialuronowy jest substancją mocno wiążącą wodę w skórze. Skóra dobrze nawilżona jest jędrna i pełna blasku. Wypełnione przestrzenie między włóknami kolagenowymi pozwalają na utrzymanie dobrej elastyczności skóry.
Do utrzymania odpowiedniej wilgotności skóry stosuje się sprawdzone nawilżacze jak: mocznik, gliceryna, aloes.


Ceramidy − związki lipidowe regenerują płaszcz wodno-lipidowy skóry i drobne ubytki, a dodatek aminokwasów identycznych z NMF (naturalnym czynnikiem nawilżającym) jest doskonałym uzupełnieniem powstających z wiekiem niedoborów. Skóra staje się gładsza i bardziej aktywna.


Oliwa z oliwek − bogaty dar natury, polecana jest szczególnie do suchej skóry. Wykazuje silne działanie nawilżające, zapobiega odwodnieniu skóry, dzięki czemu utrzymuje skórę w dobrym stanie, nadaje jej młody wygląd. Łagodzi także podrażnienia oraz stany zapalne.


Masło Shea (olej z masłosza) jest bogate w kwasy tłuszczowe, które odnawiają komórki i wygładzają naskórek. Stosowane jest w celu nawilżenia i odżywienia skóry. Zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych i powstrzymuje proces starzenia.


Kofeina działa wyszczuplająco, usprawnia krążenie i zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i wspomaga wydalanie toksyn z organizmu. Sprawia, że skóra zyskuje ładny i zdrowy koloryt. Wykazuje również dobroczynne działanie na nasze zdrowie, obniża prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.


Koenzym Q10 chroni komórki przed uszkodzeniami, regeneruje je, a także neutralizuje wolne rodniki. Jest prawdziwym eliksirem młodości − wygładza zmarszczki i chroni przed powstaniem nowych. Poziom Q10 w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, a jego produkcja hamowana jest przez stres. Codzienna pielęgnacja kosmetykami zawierającymi Q10 chroni przed jego niedoborem w komórkach skóry.

Autor: Barbara Włudyka