Egzotyczne zioła

Badacze z laboratoriów kosmetycznych na całym świecie szukają ziół, które pomogłyby w pielęgnacji cery z problemami - trądzikiem, egzemą czy przesuszeniem. 

Badacze z laboratoriów kosmetycznych na całym świecie szukają ziół, które pomogłyby w pielęgnacji cery z problemami - trądzikiem, egzemą czy przesuszeniem. 


Naukowcom niestraszne ostępy puszczy amazońskiej ani doliny gór Tybetu. Zbierają rośliny, które stosowano tam od tysiącleci. Okazuje się bowiem, że są one równie skuteczne jak związki chemiczne zawarte w naszych maściach i kremach. W kosmetologii od lat stosuje się wiele roślin, np. aloes - o działaniu łagodzącym, kwiat pomarańczy - regenerujący suchą cerę, kwiat lipy - oczyszczający skórę czy nagietek - gojący szorstki i zniszczony naskórek. Teraz czas na bardziej egzotyczne zioła, zerwane w lasach Peru, pochodzące znad chińskich rzek czy zebrane w sercu Indii. Kosmetolodzy przebadali setki roślin, które pomagają innym cywilizacjom w problemach skórnych. Największe zainteresowanie wzbudziło kilka. Okazało się na przykład, że stosowana w Indiach roślina - Cissampelos pareira - doskonale radzi sobie z problemami, jakie stwarza skóra trądzikowa, a Tribulus terrestris regeneruje uszkodzone tkanki. Osoby z problemami skórnymi mogą wiązać również duże nadzieje z zastosowaniem w kosmetykach żywicy z drzewa Copaiba Copaifera officinalis, którą rdzenni mieszkańcy Peru stosują w leczeniu ran, wysypek i pęcherzy.

Naukowcom niestraszne ostępy puszczy amazońskiej ani doliny gór Tybetu. Zbierają rośliny, które stosowano tam od tysiącleci. Okazuje się bowiem, że są one równie skuteczne jak związki chemiczne zawarte w naszych maściach i kremach. W kosmetologii od lat stosuje się wiele roślin, np. aloes - o działaniu łagodzącym, kwiat pomarańczy - regenerujący suchą cerę, kwiat lipy - oczyszczający skórę czy nagietek - gojący szorstki i zniszczony naskórek. Teraz czas na bardziej egzotyczne zioła, zerwane w lasach Peru, pochodzące znad chińskich rzek czy zebrane w sercu Indii. Kosmetolodzy przebadali setki roślin, które pomagają innym cywilizacjom w problemach skórnych.

 

Największe zainteresowanie wzbudziło kilka. Okazało się na przykład, że stosowana w Indiach roślina - Cissampelos pareira - doskonale radzi sobie z problemami, jakie stwarza skóra trądzikowa, a Tribulus terrestris regeneruje uszkodzone tkanki. Osoby z problemami skórnymi mogą wiązać również duże nadzieje z zastosowaniem w kosmetykach żywicy z drzewa Copaiba Copaifera officinalis, którą rdzenni mieszkańcy Peru stosują w leczeniu ran, wysypek i pęcherzy.

Autor: Świat Zdrowia