Egzotyczne i piękne

Przez wiele lat uznawano storczyki za najpiękniejsze i najbardziej arystokratyczne wśród kwiatów. Były symbolem bogactwa i oryginalności. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na kupienie tej rośliny, bo kosztowała krocie.

Przez wiele lat uznawano storczyki za najpiękniejsze i najbardziej arystokratyczne wśród kwiatów. Były symbolem bogactwa i oryginalności. Niewiele osób mogło sobie pozwolić na kupienie tej rośliny, bo kosztowała krocie.

Najwłaściwszy gatunek

Do grupy orchidei, bo tak bardzo często nazywamy storczyki, zaliczyć można kilkadziesiąt tysięcy odmian. Dlatego, gdy chcemy kupić storczyk w doniczce dla siebie do domu albo podarować w prezencie, pomyślmy, jakie warunki możemy zapewnić roślinie i wybierzmy odpowiedni gatunek. Trzymając je w domu czy w biurze musimy pamiętać, że podstawą powodzenia naszej hodowli jest przestrzeganie warunków zbliżonych do naturalnych. Dzikie storczyki rosną w wilgotnych lasach równikowych, chłodniejszych, ale także przesyconych wilgocią lasach wysokogórskich oraz na skalistych wybrzeżach.

Nie trzeba jednak przerażać się tym, że tylko ekspert poradzi sobie z wyborem odpowiedniego gatunku. Są pewne ogólne wskazówki, które to ułatwiają, nawet osobom, które mają niewielkie doświadczenie w tej dziedzinie. Popatrzmy na barwę i wygląd liści, bo to one charakteryzują wymagania roślin. Liście ciemnozielone świadczą o niewielkim zapotrzebowaniu na światło, natomiast szarozielone potrzebują go więcej. Gdy ilość światła jest niewłaściwa, rośliny marnieją: za dużo światła - liście stają się żółtawe, zbyt mało - liście zaczynają stawać się coraz bardziej ciemnozielone. Gdy ilość światła jest właściwa, liście mają błyszczącą powierzchnię, a roślina regularnie kwitnie.


Uprawa i pielęgnacja

Wszystkie storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła, ale zdecydowanie im nie odpowiada stanowisko wystawione na słońce. Idealnym miejscem uprawy jest wschodnia lub zachodnia wystawa. Temperatura powinna wynosić około 25°C, a w nocy o kilka stopni mniej. Powietrze storczyki lubią raczej wilgotne.

Storczyki uprawiamy najczęściej w mieszance z kory i wszelkich włóknistych podłoży. Ważne, aby było bardzo przepuszczalne. Roślinę przesadzamy na sucho, zawsze dopiero wtedy, kiedy przestaje się mieścić w doniczce, bo lubi małe, niemal za ciasne pojemniczki. Kwiaty przesadzamy, gdy zakończą kwitnienie, nie częściej jednak niż co 2-3 lata. Wszystkie czynności przy przesadzaniu wykonujemy bardzo delikatnie, tak, aby nie uszkodzić korzeni. Doniczki powinny mieć duże otwory odpływowe i najlepiej, żeby były z przezroczystego plastiku, przez które do korzeni dochodzi światło. Świeżo przesadzonych roślin nie podlewamy przez około 8 dni. Wodę dostarczamy przez liście, często je zraszając.


Storczyki nawozi się przez cały rok, co czwarte podlewanie. Gdy roślina kwitnie, nawozimy ją specjalnym nawozem, choć zaleca się mniejsze dawki, niż podano na opakowaniu. Aby przyśpieszyć kwitnienie, trzeba roślinę przenieść na 2 miesiące do pomieszczenia o temp. 16°C i drastycznie ograniczyć podlewanie. Często zamiast kwiatów na pędzie kwiatostanowym pojawia się nowa sadzonka.


Podlewanie

Często, ale bardzo oszczędnie, nie dopuszczając do pozostawania wody na dnie naczynia. Storczyki można podlewać najczęściej co 1-2 tygodnie, zraszając glebę spryskiwaczem lub mocząc doniczkę w wodzie, np. w miseczce i po wyjęciu dając jej ociec. Można też podlać je bardzo obficie i pozwolić, aby nadmiar wody odciekł. Nadmierne podlewanie powoduje, że liście są wiotkie i mogą zacząć gnić korzenie. Woda odpowiednia do podlewania storczyków powinna być wodą miękką, o niskim zasoleniu, lekko kwaśną (pH 4,5-6,0). Generalnie mniej szkodliwe jest zbyt skąpe niż zbyt obfite podlewanie.


Wilgotno i przewiewnie

Storczyki lubią dość wysoką wilgotność powietrza. Jest to dla początkujących hodowców najtrudniejszy aspekt w uprawie. W naturze, mimo ze regularnie moczone są przez obfite, tropikalne deszcze, to dość szybko przesychają kołysane na gałęziach przez wiatr. Hodując je w domu należy pamiętać, że zalegająca na storczyku woda może doprowadzić do chorób, a nawet śmierci rośliny.

Storczyki potrzebują stałego ruchu powietrza. Najczęściej w tym celu wybiera się wiatraczki komputerowe albo odpowiednio dostosowane normalne domowe wentylatory.


Wykorzystano materiały Biura Kwiatowego Holandia.

Autor: Iwonna Widzyńska -Gołacka