​ Dzień Przytulania. Dotyk odmładza, łagodzi stres, obniża ciśnienie krwi i łagodzi ból

31 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Przytulania. To święto polegające na obdarowywaniu się serdecznymi uściskami. Dzień Przytulania ma na celu zwrócić uwagę na pielęgnowanie naszych kontaktów z bliskimi oraz nawoływać do okazywania sobie większej serdeczności każdego dnia.


Światowy Dzień Przytulania jest na tyle sympatycznym świętem, że obchodzi się je aż cztery razy w roku. Oprócz 31 stycznia serdeczne uściski są szczególnie mile widziane 10 lutego, 10 maja i 24 czerwca. Tradycja Dnia Przytulania wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze takie święto pojawiło się za oceanem w latach 80. XX wieku.

Badania naukowców wykazują, że przytulanie ma ogromny wpływ na poprawę samopoczucia oraz stanu psychicznego. Dotyk i bliskość drugiej osoby redukuje stres, uspokaja w kryzysowych sytuacjach oraz redukuje wytwarzanie kortyzolu. Uważa się nawet, że przytulanie sprzyja wzmacnianiu odporności. Takie święto jak Dzień Przytulania ma na celu zwrócić uwagę na pielęgnowanie naszych kontaktów z bliskimi oraz nawoływać do okazywania sobie większej serdeczności każdego dnia.

Badania naukowe dowiodły, że pary, które się często przytulają nawiązują między sobą głębszą i stabilniejszą relację, są też bardziej zadowolone ze związku. Jednak przytulanie buduje bliskość i wzmaga poczucie bezpieczeństwa nie tylko w związku. Podobnie działa w przypadku relacji dorosłych z dziećmi, jak i między dwojgiem przyjaciół, czy członkami rodziny. Przy czym wszystko zaczyna się już w dzieciństwie. Dzieci, których rodzice nie przytulali, w dorosłym życiu mają problemy z nawiązywaniem relacji i wyrażaniem swoich uczuć.

Przytulanie ma też zbawczy wpływ na nasze ciało. Odmładza, łagodzi stres, leczy depresję, podnosi naszą samoocenę, wspomaga nasz system immunologiczny, obniża ciśnienie krwi i łagodzi ból. Warto więc się przytulać, nawet kilkanaście razy dziennie!Autor: