Dzień Matki. Dla zdrowia, urody i bliskości

Nigdy nie jest za późno na poświęcenie czasu i uwagi własnej mamie – z radością przyjmie każdy przejaw naszej miłości i troski. Jeśli dotychczas nieco mamę zaniedbywaliśmy, Dzień Matki to doskonały moment, by to zmienić. Zamiast wysyłać banalny SMS z życzeniami, pokażmy, że naprawdę nam na niej zależy.

Nigdy nie jest za późno na poświęcenie czasu i uwagi własnej mamie – z radością przyjmie każdy przejaw naszej miłości i troski. Jeśli dotychczas nieco mamę zaniedbywaliśmy, Dzień Matki to doskonały moment, by to zmienić. Zamiast wysyłać banalny SMS z życzeniami, pokażmy, że naprawdę nam na niej zależy.

Matka, mama, mamusia. Najbliższa i najważniejsza osoba w naszym życiu. Niestety, często zdajemy sobie z tego sprawę bardzo późno – gdy nasze własne dzieci wyfruwają z gniazda, gdy odchodzą nasi partnerzy, a reszta rodziny pamięta o nas tylko od święta. Mama jest już wtedy często starszą panią, nierzadko bardzo schorowaną. Mimo to wciąż jest w pobliżu, choćby mieszkała setki kilometrów od nas. Pamięta i myśli o naszych sprawach, zamartwia się problemami, najszczerzej ze wszystkich cieszy sukcesami. Wspiera i pomaga na miarę swoich możliwości. Czy jej troska zawsze jest odwzajemniona?


Zobacz także: Dzień Mamy: prezenty last minute


Czasem trudno „wydorośleć” w relacji z własną mamą, zwłaszcza jeśli to naprawdę najlepsza z mam. Miło jest być dokarmianym domowymi obiadkami, wspieranym finansowo z emerytury, wyręczanym w opiece nad własnymi dziećmi. Szczególnie gdy mamę taka pomoc wyraźnie uszczęśliwia. Ilu z nas jednak potrafi odpowiednio się odwdzięczyć, nie traktując tego wsparcia jak czegoś oczywistego, co po prostu nam się należy? Im mama jest starsza, tym bardziej powinniśmy starać się zmieniać proporcje tej wyjątkowej relacji – z beztroskiego dziecka stać się równym towarzyszem, a potem, po latach, troskliwym opiekunem starszej, schorowanej osoby. Jeśli dotychczas nieco mamę zaniedbywaliśmy, zmieńmy to.

W Dniu Matki okażmy jej troskę i miłość, ofiarowując coś naprawdę miłego i dopasowanego do jej potrzeb. A potem kochajmy ją równie mocno każdego kolejnego dnia i pilnujmy, by tych dni było jak najwięcej.


Zobacz także: Dbamy o mamy. Zobacz ofertę specjalną


Spotkanie z mamą

Najważniejsze są nie prezenty czy kwiaty, ale obecność. Warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, by w Dzień Matki pojawić się u mamy osobiście. Zwłaszcza jeśli rzadko są okazje do takich spotkań.

Doskonałym sposobem na sprawienie mamie przyjemności jest zaproszenie jej na obiad lub kolację w restauracji (pamiętajmy o zrobieniu rezerwacji, w tym dniu wiele osób wpadnie na podobny pomysł). Można też przygotować posiłek we własnym domu lub samodzielnie ugotować coś w kuchni mamy. Koniecznie z deserem – w tym dniu mama musi być słodko rozpieszczana.

Majowa pogoda zazwyczaj sprzyja spacerom czy krótkim pieszym wycieczkom – formę wspólnej aktywności należy dostosować do możliwości i upodobań rodzicielki. Najważniejsze to być wtedy razem, a rozmawiając, starać się trzymać bezpiecznych, pozytywnych tematów. Ten wspólny czas ma być relaksem, odpoczynkiem i przyjemnością.

Co jednak, jeśli mama mieszka daleko, w odległym mieście, a może nawet kraju? Nie wysyłajmy jej życzeń SMS-em ani mailem – taka bezosobowa, niewymagająca żadnych starań forma kontaktu może sprawić jej więcej przykrości niż radości. Zadzwońmy – mama zasłużyła, by usłyszeć nasz głos. Na pewno ucieszyłby ją też bukiet dostarczony przez pocztę kwiatową lub podarunek wysłany kurierem.

Prezent dla zdrowia

Każda mama, młoda i starsza, powinna dbać nie tylko o swoje dzieci, ale również o siebie. Regularne wizyty kontrolne u lekarzy, badania profilaktyczne, samobadanie piersi – te zdrowe nawyki każdego roku ratują życie tysiącom kobiet. Tymczasem wiele pań całkowicie zapomina o swoim zdrowiu, skupiając się wyłącznie na problemach dzieci, a potem również wnuków. Swoje sprawy odsuwają na dalszy plan, czasem wręcz ignorując niepokojące sygnały wysyłane przez organizm.

Bagatelizowanie dolegliwości może kosztować zdrowie, a nawet życie. Zadaniem dorosłych dzieci staje się więc pilnowanie, by mamy zadbały również o siebie. Dla tych, które profilaktykę odkładają na „wieczne potem”, doskonałym prezentem może być pakiet badań. Przychodnie i punkty diagnostyczne starają się zaspokoić zróżnicowane potrzeby i oferują pakiety badań dostosowanych do wieku i płci pacjenta. Tym sposobem mama nie będzie już w nieskończoność odwlekać wizyty, zrzucając winę na NFZ i kolejki w przychodniach specjalistycznych. Wszystkie ważne badania zrobi w jednym miejscu, a być może nawet w trakcie jednej wizyty. Pamiętajmy tylko, by zainteresować się potem również wynikami badań i wspierać mamę w razie ewentualnych problemów.

Prezent dla urody

W każdym wieku można być piękną, również seniorki zachwycają elegancją, zadbaną cerą i starannie ułożoną fryzurą. Dobrym prezentem dla każdej mamy, a zwłaszcza tej, która nie lubi wydawać pieniędzy na siebie, będzie opłacona wcześniej wizyta w salonie piękności.

Oferta gabinetów kosmetycznych jest bardzo szeroka, a wiele salonów dodatkowo oferuje zniżki na zakup pakietów. Mamie można sprezentować zabiegi odmładzające, wyszczuplające czy relaksujące, takie jak masaże, peelingi, mezoterapię czy maski. Można wysłać ją do fryzjera na odżywiający zabieg na włosy, po nowy kolor i fryzurę odejmującą lat. Niejedna kobieta będzie zachwycona możliwością wykonania manikiuru hybrydowego, którego efekty utrzymują się na paznokciach nawet do trzech tygodni (szczególnie ucieszy to panie, które dotychczas malowały paznokcie zwykłymi lakierami).

A może przedłużenie rzęs? Zabieg trwa około dwóch godzin i polega na doklejaniu do naturalnych rzęs dłuższych, ciemniejszych włosków jedwabnych – nowe rzęsy nie wymagają już codziennego tuszowania i można się nimi cieszyć przez kilka tygodni. Pomysłów na prezent dla urody jest bez liku, przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć rady u kosmetyczki lub kosmetologa z wybranego gabinetu. A jeśli kogoś nie ograniczają fundusze, cudownym prezentem dla mamy może być wyjazd do SPA – najlepiej wspólnie z darczyńcą.


Prezent dla młodości

Choć brzmi to jak opcja wyłącznie dla bardzo zamożnych, w rzeczywistości nie trzeba tu zostawić fortuny. W salonach medycyny estetycznej zadbana mama może skorzystać z głębokich medycznych peelingów, zabiegów dotleniających i nawilżających, nowoczesnych, niechirurgicznych liftingów (np. za pomocą fal radiowych), laserowej korekty powiek, zabiegów z użyciem toksyny botulinowej (tzw. botoks), makijażu permanentnego czy modelowania ust.

Ceny zabiegów są oczywiście bardzo różne, inaczej kształtują się też w poszczególnych miastach i miejscowościach. Na pewno nie należy wybierać najtańszych salonów bez sprawdzenia opinii ich byłych klientów, dobrze jest też poszukać informacji o konkretnym lekarzu pracującym w wybranym miejscu. Planując tego typu prezent, warto też rozważyć, czy mama jest gotowa na tak duże zmiany – być może najpierw trzeba będzie wybadać grunt i wspólnie dokonać wyboru.


Prezent kulturalny

A może coś dla ducha? Dobra książka lub od razu cała seria (np. kryminałów skandynawskich dla miłośniczki gatunku) albo czytnik e-booków? Do elektronicznej książki nie każdy daje się łatwo przekonać, jednak późniejsze użytkowanie (cała biblioteka w małej torebce!) z reguły sprawia mnóstwo radości i satysfakcji.

Jeśli nie książka, to może teatr – dwa bilety na dobre przedstawienie. Jeśli mama rzadko bywa w teatrze, najbezpieczniej wybrać lekką komedię z dobrymi recenzjami. A jeśli kino, to może nie pojedynczy bilet, ale od razu karnet? Największa ogólnopolska sieć oferuje roczny abonament na nielimitowane wejścia na dowolną liczbę seansów.

Miesięczny koszt karnetu jest porównywalny z regularną ceną jednego lub dwóch seansów, a można być w kinie nawet codziennie. Za karnet można zapłacić z góry za rok lub opłacać go cyklicznie przez 12 miesięcy. Podobne, może nawet tańsze oferty miewają kina studyjne, również te w mniejszych miejscowościach. Jeśli mama mieszka w pobliżu, karnet może być doskonałym sposobem na wyrwanie jej z domu, a może nawet szansą nawiązania nowych znajomości z innymi kinomaniakami.


Prezent z apteki

Apteczne prezenty mogą być strzałem w dziesiątkę dla mam, które cenią zdrowie i dbają o siebie, pamiętając o badaniach profilaktycznych i stosując się do zaleceń lekarzy. Podarunek warto oczywiście dopasować do potrzeb konkretnej osoby – być może mamie przyda się porządny termometr elektroniczny na podczerwień, ciśnieniomierz lub nowoczesny glukometr?

Jeśli chcemy kupić suplementy diety, dowiedzmy się, które preparaty są korzystne przy schorzeniach, na które cierpi mama, i czy na pewno są jej potrzebne. Bezpiecznym wyborem dla seniorki mogą być preparaty wspomagające kości i stawy lub zawierające kwasy omega, przed zakupem warto jednak skorzystać z porady farmaceuty. Warte uwagi są apteczne linie dermokosmetyków, np. opóźniających procesy starzenia lub regenerujących. Są to kosmetyki bezpieczne dla skóry, zazwyczaj hipoalergiczne, łączące cechy kosmetyku i leku.

W niektórych aptekach można kupić nawet kosmetyki kolorowe, przeznaczone dla wyjątkowo delikatnej, skłonnej do podrażnień i alergii cery oraz wrażliwych oczu. Innym ciekawym pomysłem mogą być produkty ułatwiające seniorom codzienne funkcjonowanie, np. poduszki ortopedyczne – wykonane z elastycznej, sprężystej pianki doskonale podtrzymującej kręgi lub z tzw. memory foam, czyli pianki dostosowującej się do kształtu głowy i karku, idealnie podpierającej naturalne krzywizny kręgosłupa. Poduszki i inne produkty ortopedyczne można kupić w niektórych dużych aptekach oraz we wszystkich sklepach medycznych, również tych internetowych.


Autor: Kamila Śnieżek