Dziecko w podróży. Kupujemy fotelik samochodowy

Samochód to dziś podstawowy środek  lokomocji, niezbędny zwłaszcza rodzicom. Czy to wyprawa na zakupy, do parku rozrywki, na imieniny cioci czy po prostu codzienna trasa do przedszkola – maluchy często podróżują z nami. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo: zawsze zapięte pasy i odpowiednio dobrany fotelik zapewnią je naszym pociechom.

Samochód to dziś podstawowy środek  lokomocji, niezbędny zwłaszcza rodzicom. Czy to wyprawa na zakupy, do parku rozrywki, na imieniny cioci czy po prostu codzienna trasa do przedszkola – maluchy często podróżują z nami. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo: zawsze zapięte pasy i odpowiednio dobrany fotelik zapewnią je naszym pociechom.

Fotelik dla dziecka w samochodzie to nie tylko dobra wola rodziców – to obowiązek! W Prawie o Ruchu Drogowym zawarty jest przepis, który mówi, że dzieci poniżej 12 roku życia można przewozić tylko w specjalnym „urządzeniu, przytrzymującym dziecko przewożone w samochodzie osobowym”, czyli foteliku. Przepis ten nie dotyczy taksówek, ambulansów pogotowia czy pojazdów policji, ale zobowiązuje wszystkich rodziców do posiadania fotelika. Można przewozić dziecko jak osobę dorosłą, czyli bezpośrednio na siedzeniu dopiero wtedy, kiedy skończy 12 rok życia lub osiągnie wzrost powyżej 150 cm.

Nazwa „fotelik” to dość szerokie, potoczne pojęcie. Nie zawsze musi mieć kształt zminiaturyzowanego fotela, czasem jest to zwykła nakładka na siedzenie, sprawiająca, że dziecko siedzi nieco wyżej. Dlaczego? Nawet gdy kilkuletnie dziecko może już samo siedzieć, jest niziutkie i pasy bezpieczeństwa, kiedy je zapniemy, wypadają na wysokości jego główki lub buzi. Posadzone na specjalnym podwyższeniu może być zapięte w taki sposób, by pasy bezpiecznie przytrzymywały malucha za ramię, brzuszek i pierś.


Rodzaje fotelików

Urządzenia, przytrzymujące dziecko w samochodzie dzielimy na trzy typy:

- gondole dla niemowląt – specjalne, głębokie przenośne „kołyski”, przeznaczone dla dzieci o masie ciała poniżej 10 kg (grupa 0) i dla dzieci o masie mniejszej niż 13 kg (grupa 0+). Gondole dla niemowląt nie muszą być wyposażone w pasy, są dość głębokie, dzieci leżą w nich wygodnie i bezpiecznie. W większości są zaopatrzone w rączkę do przenoszenia, dzięki czemu pełnią też funkcję nosidełek;

- foteliki samochodowe – standardowe foteliki dla dzieci średnich o masie ciała 9-18 kg (grupa I). Foteliki z grupy I są zawsze zaopatrzone w oddzielne pasy dla dziecka; sam fotelik trzymany jest przez pasy samochodowe. Niektóre posiadają zamiast pasów specjalne barierki. Oba typy fotelików są jednakowo skuteczne;

- foteliki lub podstawki – dla dzieci ważących pomiędzy 15-25 kg (grupa II) oraz dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (grupa III). Siedziska dla starszych dzieci nie wymagają dodatkowych pasów, dziecko jest przypięte normalnymi samochodowymi pasami.

Przy podziale fotelików na grupy operuje się wagą dziecka, a nie jego wiekiem, dzieci bowiem różnie się rozwijają i mogą mieć różną masę ciała, będąc w tym samym wieku. Przeważnie grupa 0 i 0+ to foteliki przeznaczone dla dzieci do 9 miesiąca życia; grupa I dla dzieci od 9 miesięcy do 3 lat; grupa II dla dzieci pomiędzy 3 a 5 lat; a grupa III dla dzieci powyżej 5 lat.


Jak przewozić dziecko

Na przednim siedzeniu przewozimy gondole dla niemowląt. Nie wolno ich jednak montować, gdy samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną dla pasażera obok kierowcy. W razie wypadku otwarcie się poduszki może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia dziecka, bo gwałtowny „wybuch” poduszki może uderzyć gondolę i wyrzucić z niej malucha. Na większości gondoli z grupy 0 jest umieszczona taka informacja dla zapominalskich. Jeśli jednak nie mamy poduszki powietrznej i chcemy mieć dziecko cały czas na oku, możemy zamontować gondolę na siedzeniu obok kierowcy, pamiętając jednak, że montuje się ją tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści jednak zalecają montowanie gondoli na tylnym siedzeniu, ponieważ jest to bezpieczniejsze.

Starajmy się jak najdłużej przewozić dziecko w gondoli. Fotelik-kołyska, ustawiony tyłem do kierunku jazdy jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym! Najlepiej chroni główkę i kręgosłup dziecka. Zmieńmy gondolę na większy fotelik, w którym dziecko podróżuje w pozycji siedzącej dopiero wtedy, kiedy jego waga wzrośnie ponad dopuszczalną dla danego modelu granicę lub główka dziecka zacznie wystawać ponad krawędź fotelika. Choć przepisy nie zabraniają montowania fotelika na przednim siedzeniu, eksperci polecają jednak tylną kanapę samochodu. Dlaczego? Ze względu na bezpieczeństwo: doświadczenia potwierdzają, że na tylnym siedzeniu dochodzi do mniejszych obrażeń niż na siedzeniu obok kierowcy.

Wielu rodziców uważa, że najlepszym miejscem na fotelik jest środek tylnego siedzenia, bo wtedy najłatwiej jest dostać się do dziecka, gdy trzeba go dosięgnąć podczas jazdy. Ale można tam zamontować fotelik tylko wtedy, jeśli samochód jest wyposażony w trzypunktowy pas bezpieczeństwa na środku. W większości wozów stosuje się na środku pas biodrowy i wtedy nie poleca się umieszczania tam dziecka, bo taki pas może nie być wystarczająco bezpiecznym mocowaniem fotelika. Pasy trzypunktowe umieszcza się w większości samochodów z tyłu po bokach. Poza tym kiedy dziecko siedzi za siedzeniem pasażera, łatwiej i bezpieczniej jest je wyjąć z auta, gdy po drodze zaistnieje taka konieczność.

Podstawki lub siedziska z grupy III można umieścić i na tylnym, i na przednim siedzeniu, choć i w tym przypadku tylne siedzenie ma opinię zdecydowanie bezpieczniejszego.


Idziemy na zakupy

Gdy chcemy kupić fotelik, zabierzmy ze sobą dziecko i samochód. Fotelik trzeba bowiem przymierzyć i do jednego, i do drugiego. Przede wszystkim kupujmy fotelik w sklepie, a nie na targach lub przy w innych okazyjnych okolicznościach. Lepiej jest zapłacić nieco więcej, ale kupić siedzenie bezpieczne, sprawdzone, z gwarancją i atestem bezpieczeństwa. Ceny fotelików wahają się od 600 zł do 1200 zł, ale warto jest zainwestować w nowy fotelik. Kupiony np. na aukcji internetowej może się okazać uszkodzony, choćby z tego powodu, że już uczestniczył w wypadku…


Bezpieczny z certyfikatem

Bezpieczny fotelik zawsze posiada certyfikat bezpieczeństwa, wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Informację o nim znajdziemy na korpusie fotelika, na przyklejonej nalepce. Szukajmy normy ECE R44/04, to najlepsza i najbardziej polecana norma. Ponadto eksperci uważają, że fotelika nie należy używać dłużej niż przez 5 lat od daty produkcji, ponieważ po tym czasie starzeją się i zużywają materiały, z których jest wykonany.

Autor: Hanna Mądra