Dziecko w kąpieli

Podczas pierwszych kąpieli dziecko skupione jest na bezpośrednich odczuciach: temperaturze wody, pieszczotach, dźwiękach. W miarę rozwoju odkrywa przyjemność poruszania się w wodzie.

Podczas pierwszych kąpieli dziecko skupione jest na bezpośrednich odczuciach: temperaturze wody, pieszczotach, dźwiękach. W miarę rozwoju odkrywa przyjemność poruszania się w wodzie.

Przygotowanie do kąpieli:

• Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym kąpiesz dziecko – im młodsze i waga ciała mniejsza, tym szybciej się wychładza. Nagrzej łazienkę do temperatury pomiędzy 20 a 22 st. C.

Kąp dziecko w wodzie o temperaturze 33-34 st. C, która jest neutralna dla niemowlęcia. Najpierw napełnij wannę wodą, a potem zmierz temperaturę termometrem do kąpieli – jeżeli nie dysponujesz termometrem, możesz zanurzyć w wodzie przedramię lub łokieć. Gdy nie odczuwasz chłodu ani wyraźnego ciepła, temperatura wody jest odpowiednia.

• Nie nalewaj do wanienki zbyt dużo wody – powinna przykrywać dziecko do połowy, wanienkę ustaw na stabilnym podłożu, tak aby się nie wywróciła podczas kąpieli.

• Przygotuj przed kąpielą wszystko, czego będziesz potrzebować – tak aby znajdowało się w zasięgu ręki: ręcznik kąpielowy, żel do mycia, szampon, preparaty nawilżające, czyste ubranko lub piżamkę.


W kąpieli:

• Gdy włożysz dziecko do wanienki, podtrzymuj mu ręką plecki, barki i główkę, utrzymując górną część ciała nieco wyżej. Uchwyć palcami bark dziecka, co zabezpieczy je przed wyślizgnięciem się. Drugą ręką możesz myć i opłukiwać malucha. Gdy dziecko jest jeszcze malutkie, należy je podtrzymywać jedną ręką pod karkiem i ramionami, a drugą pod pupą.

• Jeśli namydlanie dziecka w wodzie wydaje się trudne, nanieś mydło na skórę, gdy dziecko leży na przewijaku, a potem opłucz je w wodzie.

• Możesz kupić specjalne wkładki z gąbki do wanienki, które zabezpieczą dziecko przed ślizganiem się. Dopóki nie nabierzesz wprawy w kąpaniu maleństwa, unikaj stosowania płynów do kąpieli z oliwką – skóra staje się wtedy bardzo śliska.

• Pamiętaj, aby skórę niemowlęcia myć delikatnymi mydłami (kostkami myjącymi) lub specjalnymi płynami do kąpieli, kosmetyki dla dorosłych mogą podrażniać skórę i zaburzać czynność ochronnej bariery naskórka. Wybieraj produkty niezawierające mydła, które neutralizują wysuszające właściwości twardej wody.

• Nigdy nie zostawiaj dziecka w kąpieli samego – bez względu na wiek, nawet na krótką chwilę i w niewielkiej ilości wody.

• Wybierz odpowiednią pozycję do spłukiwania, biorąc pod uwagę wygodę dziecka – możesz opłukiwać dziecko za pomocą kubka z wodą, konewki kąpielowej lub prysznica.

• Wyjmij dziecko z kąpieli i natychmiast otul ręcznikiem. Delikatnie osusz skórę nie wycierając, zwracając szczególną uwagę na pośladki i fałdki, np. uda, pachy.


Po kąpieli

• Jeżeli dziecko ma suchą skórę, to po kąpieli zastosuj produkty wzbogacone w składniki nawilżające o wysokim stopniu ochrony i odżywienia, np. produkty z kremem ochronnym.

• Jeżeli po kąpieli chcesz natłuścić skórę – zastosuj oliwkę. Można jej używać na suchą skórę, jednak najlepszy efekt daje nałożenie jej na mokre ciało malucha tuż po wyjęciu z wody – wtedy zatrzyma w skórze kilka razy więcej wilgoci. Niewielką ilość oliwki (wystarczy 5-6 kropel) nałóż na dłonie, rozetrzyjmy, potem lekko wmasuj w skórę, a na koniec osusz malca ręcznikiem. Po takim zabiegu nie posypuj skóry zasypką (w zetknięciu z oliwką puder zmienia się w tłuste, trudne do usunięcia grudki).


Specjalna ochrona

Jeżeli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, przewlekłą chorobę skóry o podłożu alergicznym, będzie wymagać innej pielęgnacji. Do najczęstszych objawów należy suchość skóry, zaczerwienienie w zgięciach łokci, kolan i na twarzy oraz uporczywy świąd. Największe znaczenie w leczeniu atopowej skóry ma jej właściwa pielęgnacja. Skóra atopowa łatwo ulega wysuszeniu wskutek utraty wody poprzez naruszoną warstwę ochronną naskórka. Dlatego tak ważne jest właściwe nawilżanie i natłuszczanie skóry nawet kilka razy dziennie.

Służą do tego emolienty – natłuszczające substancje, które przywracając skórze naturalną barierę, tworzą płaszcz lipidowy i zapobiegają utracie wody, powodują wzrost jej elastyczności i zmniejszają uczucie swędzenia. Mają one postać emulsji, płynu do kąpieli lub maści. Istotne jest, aby preparaty stosowane na chorą skórę były bezpieczne: na bazie wazeliny, parafiny, lanoliny, bez środków zapachowych wzbogacone jedynie o substancje wspomagające procesy gojenia, np. alantoinę.

W codziennej pielęgnacji atopowego zapalenia skóry należy stosować się do kilku podstawowych zasad:

• Kąpiel – nie powinna trwać zbyt długo, najlepiej od kilku do kilkunastu minut, woda natomiast powinna mieć temperaturę ciała – może być nawet nieco chłodniejsza. Nie wolno używać szorstkich myjek ani trzeć skóry ręcznikiem, skórę osuszamy przykładając delikatnie ręcznik.

• Do kąpieli i po niej najlepiej stosować emolienty – łagodne preparaty nawilżająco-natłuszczające. Smarujmy skórę dziecka kosmetykami w kremie, balsamie i mleczku kilka razy dziennie: gdy skóra jest wilgotna po kąpieli, a potem co 4-6 godzin.

• Paznokcie malca powinny być czyste i krótko obcięte, gdyż zmniejsza to ryzyko zakażenia zmian drobnoustrojami po drapaniu.

• Ubieraj dziecko w ubranka bawełniane, najlepiej białe, gdyż nie są farbowane. Unikaj tych wełnianych – ponieważ drażnią. Odzież musi być dobrze wypłukana po praniu, dlatego używajmy proszków, które jak najmniej pachną.

• Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze – w sypialni dziecka nie powinno być więcej niż 20°C.

Autor: Małgorzata Poznańska