Dopalacze – jak ustrzec przed nimi dziecko?

Ostatnie lata przyniosły wzrost popularności preparatów wpływających na wzrost koncentracji oraz zdolność do nauki, wywołując tym samym duże zainteresowanie ze strony uczniów. Co zrobić, by ustrzec swoje dziecko przed kontaktem z dopalaczami?

Ostatnie lata przyniosły wzrost popularności preparatów wpływających na wzrost koncentracji oraz zdolność do nauki, wywołując tym samym duże zainteresowanie ze strony uczniów. Co zrobić, by ustrzec swoje dziecko przed kontaktem z dopalaczami?

Twórz zdrową rodzinę

Na pierwszym miejscu wśród czynników chroniących i zapobiegających występowaniu różnego rodzaju zachowań ryzykownych, wymieniane są prawidłowe relacje rodziców z dziećmi.


Poświęcaj czas dziecku

Współczesny świat rozwija się w zawrotnym tempie. Od dorosłych zależy, by w codziennej pogoni wygospodarować chwilę na bliski kontakt z dzieckiem, rozmowę i wykazanie zainteresowania jego problemami. Warto więc pamiętać o tym, że dziecko potrzebuje rodzicielskiej uwagi i troski. Dobrze jest także wykazać zainteresowanie tym, z kim się dziecko spotyka i w jaki sposób spędza swój wolny czas.


Pokaż alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem

Bardzo często powodem, dla którego dziecko sięga po dopalacze jest przekonanie, że one pomogą poradzić sobie z różnymi problemami. Substancje te wpływają na wzrost poczucia pewności siebie w sytuacjach społecznych, ułatwiają przystosowanie się do grupy i pomagają w ucieczce przed rzeczywistością.


Rozwijaj zainteresowania

Nuda, potrzeba poszukiwania pobudzenia oraz ciekawość nowych doznań, to kolejne powody sięgania po dopalacze. W związku z tym bardzo istotne jest, by dziecko posiadało własne hobby, które je rozwija i daje poczucie spełnienia.


Bądź autorytetem

Tym co powstrzymuje młodych ludzi przed sięganiem po narkotyki jest dezaprobata wyrażana przez znaczące osoby z bliskiego otoczenia np. przez rodziców.


Zaszczep wartości

Szacunek dla swojego zdrowia, chęć robienia czegoś sensownego w swoim życiu, strach przed konsekwencjami prawnymi, to kilka ważnych wyznaczników, które mogą skutecznie zniechęcać dziecko przed dopalaczami.


Zapoznaj z konsekwencjami

W ostatnim czasie wzrosła liczba hospitalizacji w związku z używaniem tzw. dopalaczy. Informacje te przekazywane są z oddziałów toksykologicznych, psychiatrycznych oraz tych zajmujących się uzależnieniami. Dodatkowo w ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o zgonach, co do których podejrzewa się, że mogły być spowodowane zażywaniem psychoaktywnych substancji. Mechanizm działania tych preparatów jest prosty, gdy dana osoba łatwo, za pomocą chemii poprawia sobie samopoczucie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie do tego ponownie dążyła. To już prosta droga do uzależnienia, tym bardziej, że odstawienie określonego środka powoduje spadek dobrego samopoczucia, a niekiedy nawet depresję.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog