Dopalacze

Przyjęcie dopalacza można porównać do połknięcia znalezionej tabletki. Trudno określić jaki jest jej skład i jak na nas zadziała. Czy da nam „kopa” czy spowoduje śmierć.

Przyjęcie dopalacza można porównać do połknięcia znalezionej tabletki. Trudno określić jaki jest jej skład i jak na nas zadziała. Czy da nam „kopa” czy spowoduje śmierć.

Czym są dopalacze?

Nikt tak do końca nie wie, jakie konkretnie substancje wchodzą w skład dopalaczy. Wiadomo natomiast, że środki te działają na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak nielegalne w naszym kraju narkotyki. Są psychoaktywne. Często jednak działają szybciej i krócej niż substancje znane z narkotycznych właściwości. Jednak wszystkie te dane są tylko zbiorem relacji użytkowników oraz pochodzą z sugestywnych opisów produktów. Preparaty nie przechodzą badań, które mówiłyby o ich wpływie na ludzki organizm.

Część środków dostępnych w sklepach z dopalaczami określana jest jako „zioła” czy „ziółka” albo „zioło”. Producenci sugerują, że są to od wieków znane ludzkości rośliny, używane np. do praktyk religijnych. Być może w wielu przypadkach jest to prawda, jednak wiadomo, że często zdarza się, iż naturalny surowiec roślinny jest nasączony chemikaliami, które mają zwiększyć efekt. Ich działania niepożądane pozostają nieznane.


Dla konesera czy kolekcjonera?

Na stronach producentów dopalacze określane są jako produkt kolekcjonerski. Na każdym z opakowań napisane jest „nie do spożycia dla ludzi”. Dlaczego więc niektóre firmy zapewniają w swoich oświadczeniach, że ich produkty są bezpieczne, a przypadki zatruć wynikają z zażycia podróbek kupionych u osób z narkotykowego półświatka? Jak jest naprawdę? Nie wiadomo. Na opakowaniach zwykle nie ma składu substancji, nikt nie prowadził też badań, które wykrywałyby, gdzie zostały kupione i czy rzeczywiście spowodowały zatrucia.

Dopalacze są na polskim rynku od niedawna. Czy ich długotrwałe przyjmowanie może wywołać pewne schorzenia przewlekłe lub uzależniać, okaże się to dopiero za kilka a może kilkanaście lat. A jeśli nawet użycie danego dopalacza jest w pełni bezpieczne, nie wiadomo, czy z lekami które przyjęliśmy tego samego dnia, nie stworzy trującej mieszanki. Może przecież wchodzić w groźne interakcje nawet z aspiryną.

Przyjęcie dopalacza można porównać do połknięcia znalezionej gdzieś tabletki. Trudno określić jak na nas zadziała. Jako że oficjalnie dopalacze są produktem kolekcjonerskim, a ich nabywcy są informowani o zakazie spożycia, teoretycznie nie grozi im odpowiedzialność karna, jeśli któryś z użytkowników poniesie uszczerbek na zdrowiu.


Co będzie dalej?

Obecnie większość sklepów z dopalaczami jest zamknięta. Jednak do tej pory ich producenci i sprzedawcy doskonale wykorzystywali luki w polskim prawie, więc prawdopodobne, że taki stan rzeczy nie utrzyma się długo. A jeśli nawet sklepy zostaną zdelegalizowane, jest więcej niż prawdopodobne, że rynek przeniesie się do podziemia.

Dopalacze bowiem są zjawiskiem socjologicznym. Jesteśmy społeczeństwem, które marzy o życiu w formie instant. Na obiad zupka chińska, na ból głowy kapsułka, która ma działać ekstra szybko. Dopalacze idealnie odpowiadają na takie potrzeby – przecież to „dobra zabawa”, „niezwykła wydolność umysłowa i fizyczna”, „pełne i błyskawiczne rozluźnienie” w proszku. Nic nie trzeba robić samemu, wszystko dostajemy gotowe.

Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko nie sięgnęło po dopalacze, spróbuj pokazać mu, że czasem warto się w życiu trochę namęczyć, żeby osiągnąć coś prawdziwego. Że domowa grzybowa zawsze będzie lepsza od tej z torebki. Że prawdziwa zabawa zależy od ludzi i formy spędzania czasu, a nie wykorzystanych używek. Zastanów się, czy ty potrafisz bawić się bez alkoholu? Czy spędzasz z dzieckiem czas i rozmawiasz z nim? Czy idziesz w życiu na skróty?

Tak naprawdę dla przeciętnego Kowalskiego to, czy dopalacze są legalne czy też nie, ma małe znaczenie. Przecież nie chodzi o to, aby czegoś zabraniać, ale o to, aby ludzie tego nie robili. Twoje dziecko nie sięgnie po dopalacze, jeśli nie będzie tego chciało. Zrób więc wszystko, aby nie czuło takiej potrzeby.

Autor: Marta Mozol-Jursza