Domowy pedicure. Zadbane stopy w sandałkach

Uwięzione w ciasnym, niewygodnym obuwiu, stylowych szpilkach czy solidnych traperach dźwigają ciężar całego ciała. Twoje stopy. Doceń ich ciężką pracę robiąc sobie profesjonalny pedicure.

Uwięzione w ciasnym, niewygodnym obuwiu, stylowych szpilkach czy solidnych traperach dźwigają ciężar całego ciała. Twoje stopy. Doceń ich ciężką pracę robiąc sobie profesjonalny pedicure.

Wizyta w salonie kosmetycznym wiąże się z kosztami. Poza tym zapracowanym łatwiej jest wygospodarować odrobinę czasu na pielęgnację w domu, niż „wcisnąć” odwiedziny u pedikiurzystki w napięty harmonogram dnia.


Potrzebne przybory

Przed rozpoczęciem pedicure’u zgromadź wszystkie niezbędne akcesoria w pobliżu miejsca, w którym zamierzasz przeprowadzić zabieg. Będziesz potrzebowała:

– zmywacza do paznokci (najlepiej bez acetonu),
– wacików,
– ręcznika,
– miednicy wypełnionej gorącą wodą,
– mydła, płynu, olejku lub soli do kąpieli stóp,
– pilniczka do paznokci,
– drewnianych patyczków do odsuwania skórek (najlepiej z pomarańczowego drewna lub bambusowych),
– kremu do usuwania skórek,
– kremu do stóp,
– odżywki, lakieru i utwardzacza do paznokci,
– gruboziarnistej i drobnoziarnistej tarki do stóp,
– peelingu i pumeksu,
– dużych cążków (obcinacza) do paznokci,
– separatora do palców lub niewielkich bawełnianych ruloników.


Złuszczanie i kąpiel

Zmyj dokładnie stary lakier. Do ścierania martwego naskórka służy peeling, tarka lub pumeks. Pamiętaj, że gruboziarnistej tarki używa się zawsze „na sucho”, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych produktów. Właśnie teraz powinnaś z niej skorzystać. Jeśli masz popękane pięty, przesuwaj przyrząd wzdłuż linii pęknięć. Teraz czas na kąpiel – wypełnij miednicę ciepłą wodą z mydłem, solą do stóp lub specjalnym płynem. Dodanie kilku kropel olejku dla dzieci dodatkowo zmiękczy skórę. Mocz stopy około 15 minut (chorzy na cukrzycę powinni ograniczyć się do 5 minut). Dodanie do kąpieli kilku plasterków cytryny działa lekko złuszczająco. Również wlanie do ciepłej wody około jednej czwartej szklanki mleka ułatwi usunięcie martwego naskórka. Możesz teraz użyć peelingu. Większość tego rodzaju kosmetyków oprócz działania złuszczającego dodatkowo nawilża skórę. Masuj peelingiem stopy przez 3 minuty, po czym dokładnie spłucz.

Jeśli masz bardzo delikatną skórę, wypróbuj peelingi cukrowe lub kremy złuszczające do stóp. Zwolennicy tradycyjnych sposobów złuszczania mogą użyć pumeksu (tam, gdzie skóra jest grubsza, na przykład na piętach). Niektórzy kosmetolodzy odradzają jednak jego stosowanie – wielokrotne używanie sprawia, że pumeks staje się siedliskiem bakterii.


Obcinanie

Zainwestuj w dobrej jakości duże cążki. Przycinaj paznokcie prosto, nadając im naturalny, niemal kwadratowy kształt (nie skracaj za bardzo boków paznokcia), dzięki temu zapobiegniesz wrastaniu płytki paznokciowej. Następnie opiłuj brzegi paznokci. Czynność tę zakończ trzykrotnym pociągnięciem pilnika w jednym kierunku – w ten sposób zamkniesz płytkę i unikniesz jej rozdwajania. Skórki na bok! Najpierw nałóż na nie specjalny płyn, który je zmiękczy, a po chwili poodsuwaj je drewnianym patyczkiem. Teraz, kiedy masz osuszone stopy, możesz jeszcze raz skorzystać z tarki – tym razem użyj tej drobnoziarnistej.


Nawilżanie i malowanie

Czystym i gładki stopom zafunduj odżywianie – wmasuj w nie specjalnie przeznaczony do ich pielęgnacji krem. Na co dzień odpowiedni będzie kosmetyk o lekkiej konsystencji. Raz na jakiś pokuś się o zastosowanie maseczki. Jeśli robisz pedicure wieczorem, nanieś grubą warstwę gęstego kremu i włóż bawełniane skarpetki. Rano zmyj nadmiar specyfiku i odtłuść paznokcie z resztek kremu. Teraz nadszedł czas na ich malowanie. Najpierw nanieś podkład, czyli bazę, która zwykle jest przezroczysta lub ma jasnożółtą barwę. Gdy podkład wyschnie, możesz nanieść kolorową emalię. Aby nie rozmazywać lakieru, rozdziel palce separatorem do stóp lub wsuń między nie niewielkie bawełniane ruloniki. Poczekaj, aż emalia wyschnie i nałóż kolejną warstwę, która wzmocni kolor. Na koniec nie zapomnij użyć specjalnego utwardzacza, który przedłuży trwałość lakieru i wzmocni płytkę paznokcia.


Piękno zaczyna się od stóp

Wykonanie domowego pedicure’u nie jest trudne i może być równie relaksujące, jak oddanie się w ręce doświadczonej kosmetyczki. Piękny wygląd zapewni prawidłowa pielęgnacja. To luksus, na który każda z nas może sobie pozwolić. Nasze stopy nie mają, niestety, łatwego życia. Zajmij się nimi troskliwie, szczególnie jeśli jesteś skazana na spędzanie całego dnia w butach. Grożą ci odciski, grzybica i wrastanie paznokci. Pamiętaj, że zadbane stopy są oznaką zdrowia i wizytówką eleganckiej kobiety.

http://www.swiat-zdrowia.pl/artykul/w-konflikcie-z...
http://www.swiat-zdrowia.pl/artykul/bal-na-obcasac...

Autor: Daria Mędelska-Guz