Domowy kryzys finansowy

Zazwyczaj ubywa ich za dużo, a portfel robi się pusty zbyt szybko. Podobno szczęścia nie dają, jednak większość osób pragnie mieć ich więcej, by móc zaspokoić swoje konsumpcyjne potrzeby. Brak pieniędzy skłania do często nieprzemyślanych decyzji o kolejnym kredycie. Co robić, gdy miesięczne wydatki przewyższają przychody?

Zazwyczaj ubywa ich za dużo, a portfel robi się pusty zbyt szybko. Podobno szczęścia nie dają, jednak większość osób pragnie mieć ich więcej, by móc zaspokoić swoje konsumpcyjne potrzeby. Brak pieniędzy skłania do często nieprzemyślanych decyzji o kolejnym kredycie. Co robić, gdy miesięczne wydatki przewyższają przychody?

Co jest niezbędne?

Suma wszystkich niezbędnych wydatków odjęta od comiesięcznych wpływów gotówki pozwoli ocenić, ile pieniędzy pozostanie na dobra, które nie są produktami „pierwszej potrzeby”, takie jak telefon, Internet, paliwo (choć te dziś wydają się podstawą potrzebną do funkcjonowania, pamiętać należy, że można bez nich przeżyć), nowa sukienka, wizyta u fryzjera czy telewizor plazmowy.

Na co pieniądze wydać trzeba? Rachunki za mieszkanie, prąd, gaz, przyjmowane leki. Do tego możesz oszacować ile miesięcznie minimum trzeba wydać na podstawową żywność i środki czystości. Jak to policzyć? Zastanowić się ile mniej więcej miesięcznie rodzina zjada podstawowych produktów, takich jak pieczywo, margaryna, mleko, makaron, ziemniaki, ser, mięso. Można przyjąć minimalną kwotę na dzienne wyżywienie każdego członka rodziny i pomnożyć ją przez 30 dni. Przykładowo w czteroosobowej rodzinie – mama zjada za ok. 10 zł dziennie, tata 15, siedmioletni syn za 5 zł, a dziesięcioletnia córka za 6 zł. W sumie 36 złotych pomnożone przez 30 dni daje wynik 1080 złotych. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przyjrzenie się swoim obecnym wydatkom. Jak?


Spisuj na co wydajesz pieniądze

Ważne, by robić to konsekwentnie i zapisywać każdą wydaną złotówkę. Po miesiącu można otrzymać pełen obraz swoich wydatków. Oczywiście nie każdego miesiąca wydatki są takie same. Jednak już po pierwszym miesiącu spisywania będzie można dokonać ich analizy i wykluczyć te, które są zbędne. Najlepiej przygotować sobie tabelę (np. w Excelu, by łatwo było zliczyć) podzieloną na kolumny: żywność, rachunki, środki czystości, kosmetyki, usługi (np. mechanik, fryzjer), ubrania, leki i lekarze, inne. Na koniec miesiąca łatwo będzie przyjrzeć się ile pieniędzy i na co zostało wydane. Co jeśli w tabeli znajdują się same niezbędne wydatki, których już bardziej nie można zredukować a pieniędzy nadal nie wystarcza?


Poszukaj dodatkowych źródeł dochodu

Ludzie często narzekając na brak pieniędzy oczekują, że te same „spadną z nieba”. Niestety, nawet żeby wygrać, trzeba zacząć brać udział w loteriach i konkursach. Zamiast jednak liczyć na szczęście, warto zastanowić się nad możliwościami dodatkowego zarobku lub zmiany pracy na lepiej płatną. Można poszukać darmowych kursów doszkalających lub spróbować się przekwalifikować (na to nigdy nie jest za późno!).


Pamiętaj o nieprzewidzianych wydatkach

Planując domowy budżet warto mieć na uwadze tzw. nieprzewidziane wydatki. Może nagle zepsuć się samochód lub lodówka, trzeba będzie wydać pieniądze na prywatną wizytę u lekarza lub badania, czy też pęknięta rura narobi szkód wymagających nagłego remontu. Dlatego warto minimum 10 procent miesięcznych przychodów odkładać i w razie potrzeby przeznaczać na tzw. czarną godzinę.

Autor: Oprac.AŁ