Domowe uzdrowisko

Jednym z podstawowych czynników umożliwiających dbanie o swoje zdrowie i kondycję jest właściwa organizacja najbliższej przestrzeni, jaką jest nasz dom. Aby nie marnować czasu na dojazdy, urządźmy u siebie miniuzdrowisko. Wiele zabiegów można wykonać samemu niewielkim nakładem sił i środków.

Jednym z podstawowych czynników umożliwiających dbanie o swoje zdrowie i kondycję jest właściwa organizacja najbliższej przestrzeni, jaką jest nasz dom. Aby nie marnować czasu na dojazdy, urządźmy u siebie miniuzdrowisko. Wiele zabiegów można wykonać samemu niewielkim nakładem sił i środków.

Każde uzdrowisko, nawet to w skali mikro, musi charakteryzować się jak najlepszym klimatem. Ten zewnętrzny, w którym mieszkamy, nie jest od nas zależny i w zasadzie niewiele możemy tu zmienić, natomiast możemy w znacznym stopniu poprawić klimat naszego mieszkania.


Jonizacja

Dla człowieka właściwą jonizacją otoczenia jest jonizacja ujemna. Niestety, z powodu coraz większej liczby sprzętów elektrycznych i elektronicznych w naszym otoczeniu jonizacja atmosfery staje się dodatnia, czyli niewłaściwa dla człowieka. Aby temu przeciwdziałać, powinniśmy zastosować środki naturalne, takie jak rośliny emitujące jony ujemne, np. paprocie czy geranium, lub też użyć urządzeń mechanicznych, takich jak jonizatory powietrza, także te, które mają funkcję nawilżania, co jest szczególnie istotne w okresie zimy, kiedy kaloryfery przesuszają powietrze. Powinniśmy także zadbać o możliwość właściwej wymiany powietrza w naszym mieszkaniu i pamiętać o wietrzeniu.

W zabiegach, które możemy wykonać w domu, najlepiej stosować naturalne środki lecznicze, wykorzystując tworzywa występujące w przyrodzie, takie jak naturalne wody mineralne, sól lecznicza bogata w różne mikroelementy oraz borowiny. Stosowanie wód mineralnych polega na ich przyjmowaniu doustnym w postaci gotowych do konsumpcji i znanych od lat wód mineralnych. Te ostatnie, ze względu na ich specyficzny skład, są pomocne przy schorzeniach układu trawienia, chorobach nerek, w schorzeniach układu krążenia, a także w leczeniu cukrzycy. Informacje na temat ich stosowania znajdziemy w opisie na etykietach.

Stosowanie soli polega na wykonywaniu z ich użyciem solankowych kąpieli leczniczych, które przygotujemy w warunkach domowych, wsypując do wanny z wodą sól leczniczą, którą nabędziemy w aptece. Najwłaściwsze będzie przygotowanie solanki słabej, charakteryzującej się stężeniem od 0,5 do 1 proc., czyli 1-2 kg soli w zależności od pojemności wanny, przy temperaturze wody 34-38°C. Kąpieli w solance zażywamy co drugi dzień, czas zabiegu powinien wynosić 15-20 minut, u dzieci czas ten powinien być o połowę krótszy. Kąpiele solankowe stosujemy w leczeniu stawów, nerwobóli, pomogą przy zwalczaniu stresów, a u osób cierpiących na bezsenność letnia solanka zastosowana wieczorem pomoże spokojnie zasnąć. Zabiegi stosujemy przez 2-3 tygodnie.

Zastosowanie borowiny w warunkach domowych może polegać na użyciu gotowych okładów z pasty borowinowej, które podgrzewamy w naczyniu z gorącą woda, a następnie aplikujemy na skórę, po czym nakrywamy ręcznikiem i kocem dla utrzymania ciepła, a prostszym sposobem wykorzystania borowiny będzie zastosowanie maści borowinowej poprzez posmarowanie grubą warstwą części ciała poddanej zabiegowi, a następnie owinięcie np. folią spożywczą i kocem dla osiągnięcia efektu przegrzania. Wcześniej tubę z maścią możemy podgrzać w ciepłej wodzie. Zabiegi z użyciem borowiny stosujemy przy zespołach bólowych pleców, przy schorzeniach reumatycznych, przeciążeniach mięśni i ścięgien. Okłady takie możemy stosować codziennie lub co drugi dzień przez okres 2-3 tygodni.


Masaże

W warunkach domowych możemy także stosować masaże, przy wykonywaniu których pomocne będą proste przyrządy mechaniczne. Możemy też poprosić o wykonanie prostego masażu kogoś z naszej rodziny. Do zabiegu używamy odpowiednich środków natłuszczających skórę, takich jak oliwki, maści, kremy z zawartością substancji leczniczych o działaniu przeciwzapalnym lub rozgrzewającym. Do masażu nie nadają się preparaty w postaci żelu, ponieważ te bardzo szybko wchłaniają się w skórę. Masaże stosujemy dla zmniejszenia napięcia mięśni przy bólach stawów, przy zespołach bolesnych pleców, przy zakwasach mięśni. Działają rozluźniająco, likwidują stres.

Zabieg na jedną okolicę ciała powinien trwać około 10 minut, zabiegi możemy wykonywać codziennie przez koło 2 tygodnie, a także według uznania w sytuacjach pojawienia się objawów bólowych związanych np. z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Należy pamiętać, że preparaty o właściwościach rozgrzewających stosowane przy masażu mogą działać drażniąco na skórę, dlatego należy ich ilość dobrać indywidualnie.

Przed przystąpieniem do masażu dobrze jest rozgrzać okolice ciała poddawane zabiegowi, pomocna będzie przenośna lampa emitująca podczerwień. Naświetlanie taką lampą powinno trwać około 10 minut. Przy naświetlaniu przednich powierzchni ciała należy zakładać okulary ochronne.


Krioterapia

W niektórych przypadkach skuteczna będzie krioterapia (leczenie zimnem), do jej wykonania możemy wykorzystać lód, specjalnie worki wypełnione żelem silikonowym lub spraye chłodzące. Przy pierwszej metodzie umieszczamy kostki lodu w workach plastikowych i okładamy nimi miejsce zabiegu, podobnie postępujemy używając gotowych worków żelowych (schłodzone wcześniej w lodówce). Czas zabiegu powinien wynosić nie więcej niż 20 minut na jedną okolicę ciała. Zabiegi wykonujemy co drugi dzień przez okres 2-3 tygodni.

Wykorzystując spraye oziębiające, spryskujemy miejsce zabiegu 2-3 razy, w czasie 3-5 sekund jednorazowo. Ze względu na różne składniki powinniśmy zastosować się dokładnie do wskazań producenta każdego rodzaju sprayu. Zabiegi te działają przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz zmniejszają napięcie mięśni. Krioterapia jest przydatna w przypadku osób uprawiających aktywnie sport, ponieważ pomaga szybciej likwidować skutki kontuzji, takich jak stłuczenia, skręcenia stawów, zakwaszenie mięśni. W trakcie stosowania krioterapii powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na takie objawy jak: zblednięcie skóry, zasinienie, pojawienie się ,,skórki pomarańczowej” lub wystąpienie miejscowego bólu. Jeżeli pojawi się jeden z powyższych symptomów, powinniśmy przerwać zabieg.


Inhalacje

W okresie od jesieni do wiosny, gdy wiele osób cierpi na różne problemy górnych dróg oddechowych, szczególnie przydatne w warunkach domowych będą inhalacje. Wykonamy je przy użyciu prostych aparatów, w których stosuje się leczniczy aerozol, gorącą wodę lub ultradźwięki. Bezpieczniejsze, praktyczniejsze i bardziej wydajne są proste inhalatory ultradźwiękowe, w których użyjemy preparatów opartych na naturalnych, leczniczych olejkach eterycznych.


Natryski

Wykorzystując głowicę prysznicową z regulacją strumienia wody, możemy wykorzystać jego największe ciśnienie do wykonania zabiegu (tzw. natrysk szkocki), który polega na naprzemiennym stosowaniu wody gorącej (do 40°C) w czasie ½ do 1 minuty i zimnej w czasie 2-3 sekund. Zabieg powinien trwać 2-3 minuty. Najlepiej poddać się jemu codziennie lub co drugi dzień przez okres 3-4 tygodni. Zabieg jest pomocny w leczeniu gośćca stawowego, nerwic, zaburzeń krążenia obwodowego, posiada również właściwości hartujące organizm.


Elektroterapia

Przy zastosowaniu prostych, przenośnych aparatów, które emitują odpowiednio dobrane prądy, wykonamy elektroterapię. Pomocna będzie przy leczeniu objawów bólowych schorzeń stawów kończyn i kręgosłupa, przeciążeń mięśni i ścięgien. Ich działanie polega na wykorzystaniu efektu intensywnego przekrwienia okolicy poddanej zabiegowi oraz silnego efektu przeciwbólowego. Czas zabiegu przeważnie wynosi kilka minut, zabiegi stosujemy co drugi dzień przez okres 2-3 tygodni. Należy zastosować się do instrukcji dołączonej przez producenta danego typu urządzenia, mogą tu bowiem występować pewne różnice.


Kinezyterapia

Bardzo ważną rolę odgrywa leczenie ruchem (kinezyterapia). Może on przybrać w naszym codziennym życiu postać najprostszą, taką jak spacer, taniec, jazda na rowerze, wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych z niewielkim obciążeniem. Jeżeli tylko jest to możliwe, zrezygnujmy z używania windy i z korzystania ze środków komunikacji w drodze do szkoły lub pracy.

Omówione powyżej metody powinniśmy traktować jako wspomaganie właściwego leczenia konkretnych schorzeń, jako formę profilaktyki zdrowotnej, a także jako odnowę biologiczną organizmu u osób, których aktywność fizyczna jest wysoka. Stosowanie tych metod nie wymaga dużych nakładów finansowych, opisane aparaty są stosunkowo tanie, a służyć mogą całej rodzinie przez wiele lat, nie wymagają specjalnych pomieszczeń, tak więc nawet najmniejsze mieszkanie może być naszym uzdrowiskiem.

Należy pamiętać koniecznie o dokładnym zapoznaniu się z działaniem wymienionych aparatów i preparatów leczniczych. Kupując je, poprośmy o wyjaśnienie ich działania przez farmaceutę. Dla pewności skonsultujmy się z lekarzem, jeżeli to możliwe, poprośmy o konsultację fizjoterapeutę. W przypadku osób z chorobami krążenia, przy nieustabilizowanym nadciśnieniu, w zaawansowanej osteoporozie, podczas antybiotykoterapii, w stanach wycieńczenia organizmu, w chorobach przewlekłych, w wieku podeszłym, w trakcie ciąży należy koniecznie omówić nasze plany dotyczące stosowania zabiegów z lekarzem prowadzącym.

Autor: Mariusz Kilian, fizjoterapeuta
spa