Domowa apteczka

Warto być w życiu optymistą, ale mimo to przygotować się na złośliwości losu… i mieć zawsze pod ręką domową apteczkę.

Warto być w życiu optymistą, ale mimo to przygotować się na złośliwości losu… i mieć zawsze pod ręką domową apteczkę.

Na co dzień nie myślimy o kłopotach ze zdrowiem, ale niestety, może się zdarzyć, że czasami szwankuje. Powszednie, niewielkie dolegliwości, które pojawiają się znienacka, potrafią nieźle uprzykrzyć życie. Dlatego przezorny zawsze przygotowany: czy na wypadek biegunki, czy przeziębienia – warto mieć pod ręką podstawowe leki, by móc szybko zadziałać.

Jak zorganizować domową apteczkę? Najlepiej tematycznie: pod kątem tego, co nas może spotkać. Najczęstsze przypadłości, wymagające leku lub naszej interwencji to: urazy, oparzenia, zatrucia i problemy gastryczne, ukąszenia, przeziębienie oraz dolegliwości bólowe.


Przeziębienie

Można je złapać wszędzie i o każdej porze roku, także latem. Naukowcy już dawno udowodnili, że duża dawka witaminy C, przyjęta zaraz na początku infekcji potrafi powstrzymać rozwój choroby lub skraca czas powrotu do zdrowia. Dlatego witamina C w dawce przynajmniej 500 mg powinna być zawsze w apteczce. Poza tym przydadzą się leki łagodzące objawy infekcji: przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe oraz krople do nosa.


Dolegliwości przewodu pokarmowego

Zatrucie pokarmowe, ból żołądka, niestrawność, zgaga, biegunka czy zaparcie – mogą się zdarzyć każdemu z nas. Dolegliwości tego typu może nie zawsze są groźne, ale zwykle bardzo nieprzyjemne. Dlatego warto mieć w domu coś, co je złagodzi. Kiedy boli nas żołądek, pomogą krople, herbatka z mięty lub rumianku. Do apteczki warto włożyć także leki na zgagę, biegunkę czy zatwardzenie.


Urazy

Stłuczenie, skaleczenie, głębsze rany, oparzenia – to wszystko zdarza się nawet niezbyt aktywnym osobom. Warto szybko zareagować, wtedy chore miejsce goi się szybciej. Oparzenia łagodzimy za pomocą środków w aerozolu lub sprayu. Na uszkodzenia skóry, np. małe ranki czy otarcia naskórka pomogą specjalne maści lub kremy. Przeciwobrzękowo działają środki w postaci tabletek do rozpuszczenia w wodzie lub specjalne żele.
Apteczka domowa nie może się obejść bez zestawu środków opatrunkowych i dezynfekujących, jak np.: gaza jałowa, plaster z opatrunkiem, spirytus salicylowy, woda utleniona i jodyna lub gencjana.


Ratunku, boli

Ból potrafi odebrać chęć do życia. Zwykły ból głowy, zęba czy brzucha podczas miesiączki uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ale nie ma sensu cierpieć bez potrzeby, wystarczy mieć pod ręką środki przeciwbólowe – zażywane doraźnie nie szkodzą, a ratują dobry nastrój. Jednak na rynku jest ich takie mnóstwo, że czasem trudno zdecydować, po jaki środek sięgnąć. Specjaliści radzą: na różne dolegliwości pomagają różne środki. I tak w przypadku bólu głowy czy zęba pomagają leki na bazie paracetamolu. W przypadku bólów miesiączkowych należy unikać zażywania kwasu acetylosalicylowego, ponieważ może nasilać krwawienie, w małych dawkach natomiast można sięgnąć po paracetamol czy ibuprofen. Jeśli bóle miesiączkowe towarzyszą każdemu krwawieniu i są bardzo silne, warto pomyśleć o regularnym zażywaniu środków rozkurczowych.


Grunt to porządek

Każdy właściciel domowej apteczki powinien poznać kilka zasad, zapewniających nam bezpieczne użytkowanie jej zasobów. Pierwsza to: przynajmniej raz w roku trzeba dokonać jej generalnego przeglądu i wykluczyć leki, które są już przeterminowane. W ten sposób nie sięgniemy odruchowo po coś, co mogłoby nam zaszkodzić lub nie okaże się w ostatniej chwili, że lek, który chcemy zażyć, nie nadaje się do spożycia. Druga zasada: zawsze trzeba sprawdzić dawkę i skład leku. Dzięki temu unikniemy przedawkowania – wiele specyfików pod różnymi nazwami ukrywa tę samą substancję czynną. Trzecia: leki powinny być przechowywane w miejscu suchym, chłodnym i zacienionym, wtedy wolniej się starzeją. Najlepiej jest je trzymać w przewiewnym pudle, np. na szafie. Wbrew pozorom łazienka nie jest dobrym miejscem, gdyż jest w niej ciepło i wilgotno.


Zawartość apteczki:

- Materiały opatrunkowe
- Plastry z opatrunkiem – przynajmniej jedno opakowanie szerokich przylepców dla dzieci.
- Przylepiec zwykły w rolce. Służy do zabezpieczania opatrunków.

- Bandaż zwykły, tkany. Przynajmniej trzy bandaże wąskie do opatrunków dłoni, stóp i niewielkich ran oraz trzy szerokie do mocowania opatrunków na większych powierzchniach ciała.
- Bandaż elastyczny – przynajmniej trzy sztuki – do sprawiania opasek uciskowych, pomocny też przy opatrywaniu
skręceń.
- Gaza wyjałowiona – kilka opakowań różnej wielkości – służy do opatrywania ran.

- Nożyczki
- Igły jednorazowe – do wyjmowania drzazg.
- Termometr

- Agrafki
- Szczypczyki
- Woda utleniona do przemywania ran. Uwaga, ma dość krótki termin ważności.
- Środek do odkażania okolic rany.
- Środek do okładów na opuchliznę.

Autor: Hanna Mądra