Domowa analiza moczu

Badanie moczu to doskonała metoda diagnostyczna. Dziś taką analizę przeprowadzić możemy w domu za pomocą testów dostępnych w aptekach.

Badanie moczu to doskonała metoda diagnostyczna. Dziś taką analizę przeprowadzić możemy w domu za pomocą testów dostępnych w aptekach.

Analiza moczu to skarbnica wiedzy o ludzkim organizmie. Już sam jego kolor i przejrzystość niosą ważne informacje.

Mocz zdrowego człowieka jest słomkowożółty. Jeśli jednak wypije on przed badaniem bardzo dużo płynów, mocz będzie niemal bezbarwny, jeśli jego organizm jest odwodniony – pomarańczowobrązowy. O barwie moczu decydować może także to co jemy (buraczki – kolor różowy) lub choroby, na które cierpimy (żółtaczka – zielonożółty lub mocnej herbaty). Jeśli mocz zawiera choćby niewielką domieszkę krwi będzie różowy, a nawet purpurowoczerwony. Mocz, który jest mętny natychmiast po oddaniu sugeruje natomiast ropne zapalenie dróg moczowych lub kamicę.


Analizy nie sposób przecenić

Badanie moczu umożliwia więc wykrycie chorób nerek i dróg moczowych, wątroby, wskazuje na predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych, umożliwia diagnozę żółtaczki i cukrzycy. Naprawdę – nie sposób go przecenić.
Noszenie moczu do analizy, zwłaszcza w czasach sprzed specjalnych plastikowych pojemniczków dostępnych w aptekach, zawsze było mało przyjemne. Od momentu, gdy pojawiły się testy do samodzielnego badania moczu, do laboratorium można chodzić z moczem nieco rzadziej.


Na oko lub czytnikiem

Mocz do samodzielnego badania pobiera się w taki sam sposób i z uwzględnieniem tych samych zasad, jak to ma miejsce przed wyprawą do laboratorium. Kobiety nie powinny badać się 2-3 dni przed spodziewaną miesiączką i tuż po jej zakończeniu, by uniknąć błędnego oznaczenia krwi w moczu. Aby badanie odzwierciedlało rzeczywisty stan organizmu należy wykonywać je po nocnej przerwie w oddawaniu moczu. Do analizy potrzebny jest mocz ze środka strumienia, przedtem trzeba się umyć.


Jak wykonać badanie

Samo badanie jest niezwykle proste. Do pojemnika z moczem wkłada się pasek testu. Nie należy z tym zwlekać, bo wówczas wynik może nie być prawdziwy, najlepsza jest jak najszybsza analiza. Następne, zgodnie z instrukcją, należy pasek pozbawić nadmiaru płynu. Tak przygotowany test jest gotowy do odczytu – dokonuje się go oceniając zmiany zabarwienia pól testowych. W warunkach domowych będzie to zapewne ocena „na oko”, w gabinecie lekarskim, gdzie taki test też może zostać na szybko przeprowadzony, istnieje możliwość skorzystania z czytnika testów paskowych.


Jeden lub wiele parametrów

W aptekach dostępne są obecnie różne paski, oceniające rozmaite parametry moczu. Są paski określające tylko jeden z parametrów, na przykład glukozę, albo dwa: glukozę i ciała ketonowe – w obu przypadkach służą one do badań w kierunku cukrzycy i jej powikłań. Inne służą ocenie, czy mamy do czynienia z chorobami nerek lub powikłaniami nerkowymi przy nadciśnieniu.

Najczęściej stosuje się jednak wieloparametrowe paski, pozwalające wykonać badanie ogólne moczu i sprawdzić, czy są w nich obecne glukoza, bilirubina, ketony, białko, urobilinogen, azotyny, erytrocyty i leukocyty, a także oceniające ciężar właściwy i pH.

Specjaliści podkreślają jednak, że takie testy powinniśmy traktować jako wskazówkę, a ich wyniki jako wstępne i orientacyjne, w wielu przypadkach wymagające potwierdzenia laboratoryjnego. Samodzielne przeprowadzenie testu, nawet jeśli nasz mocz wypadnie w nim wzorowo, nie zwalnia nas też z okresowych badań i wizyt u lekarza.

Autor: Małgorzata Januchowska