Dodatków czar

Odpowiednio dobrane potrafią upiększyć każde mieszkanie lub dom. Ozdoby, zarówno te całoroczne, jak i okolicznościowe, na przykład wykładane w okresie świąt, są ważnym elementem aranżacji wnętrza. Jak dobrać je do mieszkania, by dodały mu uroku?

Odpowiednio dobrane potrafią upiększyć każde mieszkanie lub dom. Ozdoby, zarówno te całoroczne, jak i okolicznościowe, na przykład wykładane w okresie świąt, są ważnym elementem aranżacji wnętrza. Jak dobrać je do mieszkania, by dodały mu uroku?

Nie przesadzaj

Pierwsza i złota zasada jest taka, że nie może być ich za wiele. Tak jak ze wszystkim, tak i z ozdobami nie można przesadzić. Gdy będzie ich zbyt dużo, zamiast upiększyć – oszpecą mieszkanie. Niezależnie od tego w jakim stylu masz urządzone mieszkanie, by zachować jego estetyczny wygląd, wskazany jest umiar co do liczby ozdób. Tutaj kieruj się zasadą – lepiej za mało niż za dużo.


Dobór kolorów

Zadbaj o to, by dodatki w mieszkaniu pasowały kolorystycznie do całości wystroju. Nie oznacza to, że jeśli masz zielony dywan, zasłony, kanapę i ściany, powinnaś na stół położyć zielony obrus z zielonym wazonem i zielonymi kwiatkami. Wręcz przeciwnie, powinny one mieć inny kolor, ale pasujący do zielonego. Czyli na przykład ecru, brązowy, beżowy, żółty czy pomarańczowy.


Zgodnie ze stylem

Dobierając dodatki kieruj się stylem, w jakim masz urządzony dom lub mieszkanie. Plastikowy wazonik z brylancikami niekoniecznie będzie pasował do indyjskiego stylu mebli. Przy wyborze ozdób może pomóc sprzedawca (często przy zakupie mebli zaobserwować można gotowy wystrój na wystawie) lub wszelkiego rodzaju poradniki – zarówno w formie książkowej i prasowej, jak i w Internecie. Ważne, by kierować się również swoim gustem, w końcu to tobie ma się podobać mieszkanie w którym przebywasz częściej niż ktokolwiek inny.


Trochę świeżości

By lepiej poczuć się w swoim domu, warto co jakiś czas wprowadzić do niego trochę świeżego wyglądu. Wiadomo, że mebli nie zmienia się często, dlatego bardzo łatwo można to zrobić właśnie za pomocą dodatków. Dwa razy w roku można zainicjować wystrój świąteczny, wprowadzając ozdoby i kolory powodujące świąteczną atmosferę. Gdy przychodzi jesień można pomyśleć o wystroju w kolorach jesiennych liści, latem zaś wprowadzić słoneczną atmosferę.

Do wystroju nie trzeba wykorzystywać jedynie gotowych rozwiązań. Można posługiwać się owocami (odpowiednio ustawione na dobranym naczyniu ozdobią każdy stół), stroikami z różnych roślin sezonowych, czy też zmianą rodzaju zastawy stołowej. Zmienić może się kolor i kształt świeczek w świeczniku czy upięcie firanki. Wystarczy pobudzić swoją wyobraźnię, a miejsce, w którym mieszkasz będzie pełne blasku.

Autor: Oprac.AŁ