Dobry zwyczaj – nie pożyczaj?

Sąsiad przychodzi po kolejną pożyczkę? Nie oddał trzech poprzednich, jednak tłumaczy, że nie ma na chleb, dzieciom trzeba kupić podręczniki, lekarstwa…no i jak tu odmówić? O czym warto pomyśleć zanim się pożyczy?

Sąsiad przychodzi po kolejną pożyczkę? Nie oddał trzech poprzednich, jednak tłumaczy, że nie ma na chleb, dzieciom trzeba kupić podręczniki, lekarstwa…no i jak tu odmówić? O czym warto pomyśleć zanim się pożyczy?

Zaufanie

Po pierwsze zastanów się kto zwrócił się do ciebie z prośbą o pożyczkę. Czy jest to bliska ci osoba, której bezgranicznie ufasz? Siostra lub wieloletni przyjaciel, którzy zawsze pomagali tobie w potrzebie? A może sąsiad, którego właściwie nie znasz? Jeśli choć trochę nie ufasz tej osobie, pożyczenie jest ryzykowne. Jeśli już kiedyś pożyczałeś tej osobie pieniądze, przypomnij sobie czy oddała ci pożyczkę oraz czy zrobiła to w obiecanym terminie. Oczywiście sytuacja nie musi się powtórzyć, ale jest to jakiś obraz przybliżający możliwe zachowanie tej osoby w obecnej sytuacji. Warto natomiast dobrze zastanowić się przed pożyczką osobie, której właściwie się nie zna lub nigdy na oczy nie widziało. Nawet jeśli jest to córka brata twojego najlepszego przyjaciela. Nie oznacza to, że jest tak samo sumienna i uczciwa jak twój przyjaciel.


Dowiedz się w jakim celu

Jeśli ktoś zwraca się do ciebie z prośbą o pożyczkę pieniężną, masz prawo znać na co wydane będą twoje pieniądze. Mimo, że i tak powinieneś otrzymać z powrotem taką samą ich wartość, niezależnie na co zostaną one przeznaczone, sytuacja ma różną wagę w zależności od celu wydatkowania. Na pewno w większej potrzebie będzie sąsiadka, która próbuje zdążyć uzbierać określoną sumę pieniędzy na operację swojej ciężko chorej córki i musi to zrobić do wyznaczonego terminu niż kolega, któremu przez lekkomyślne zarządzanie budżetem domowym (jeszcze dwa tygodnie temu kupił sobie nowy, lepszy telewizor, a jego żona pali coraz więcej papierosów) nie starcza „do pierwszego”.


Spisz umowę

Gdy postanowisz pożyczyć pieniądze lub jakiś przedmiot, warto podpisać z pożyczającym umowę. Nie powinien on mieć nic przeciwko temu, skoro i tak zamierza ci pożyczkę zwrócić. Dla ciebie będzie to bezpieczne rozwiązanie. W razie niedotrzymania umowy, można domagać się zwrotu na drodze sądowej.


Dwa jajka i szklanka cukru

Należy uważać na osoby, dla których pożyczanie to sposób na…wyłudzanie. Szczególnie gdy mieszka się w bloku, może zdarzyć się sąsiadka, która pożyczając coś drobnego codziennie – dwa jajka, szklankę cukru, trochę mąki – znalazła sposób na darmowe zakupy.


Bądź asertywny

Pamiętaj, że ktokolwiek prosi o pożyczkę, zawsze masz prawo odmówić. Jeśli nie chcesz, nie musisz też podawać przyczyny odmowy. Możesz jednak wyjaśnić, że przykładowo książka, którą osoba chce od ciebie pożyczyć, jest dla ciebie niezwykle cenna i nie pożyczasz jej nikomu. Samochodu nie oddajesz w ręce innego kierowcy i możesz zaproponować na przykład zawiezienie osoby do celu. Pieniędzmi też możesz akurat nie dysponować lub mieć ważne wydatki w najbliższej przyszłości. Odmawiaj grzecznie, lecz stanowczo.

Autor: Oprac.AŁ