Dna moczanowa – choroba cywilizacyjna

Dna moczanowa to przewlekłe i nieuleczalne schorzenie, towarzyszące ludzkości od wieków. Znacznie częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza po czterdziestym piątym roku życia.

Dna moczanowa to przewlekłe i nieuleczalne schorzenie, towarzyszące ludzkości od wieków. Znacznie częściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza po czterdziestym piątym roku życia.

Podagra, artretyzm lub skaza moczanowa, bo tak inaczej nazywana jest dna moczanowa, jest chorobą przemiany materii. Polega ona na nadmiernym wytwarzaniu i odkładaniu się kwasu moczowego w postaci kryształków soli, w stawach i tkankach okołostawowych. Często atakowanym stawem jest staw śródstopi-paliczkowy dużego palca u nogi.


Czytaj więcej: Dna moczanowa – objawy, dieta, leczenie. Co to jest podagra (artretyzm)?


Jak się objawia?

W miejscu, gdzie nadmiernie odkłada się kwas moczowy pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, rozgrzanie i ból. W stawach, ścięgnach, kaletkach maziowych lub małżowinie usznej powstają tzw. guzki artretyczne. Objawy występują zazwyczaj rano. W przypadku braku leczenia, ustępują po około trzech tygodniach. Niestety wracają z jeszcze większą siłą i częstotliwością. Wyróżnia się dwa rodzaje dny moczanowej: pierwotną i wtórną.


Skąd się bierze?

Dna moczanowa powstaje na skutek nieprawidłowego odżywiania – jedzenia dużych ilości mięsa wieprzowego, tłustych i bogatych w białko potraw, nadmiernego picia alkoholu i kawy. Czynnikiem, który może wywołać tę chorobę mogą być również przesadnie stosowane diety i głodówki.


Leczenie

Podagra wymaga leczenia u specjalisty. W celu obniżenia ilości kwasu moczowego stosuje się farmakoterapię. Bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Należy unikać warzyw, mięsa, potraw smażonych, pieczonych, duszonych, tłuszczy i kawy. Zalecane jest spożywanie mleka, serów, owoców i ryżu. Istotne jest regularne odżywianie oraz spożywanie ostatniego posiłku minimum trzy godziny przed snem. Leczenie polega również na rehabilitacji chorych stawów oraz operacyjnym usuwaniu guzków artretycznych. Zwiększone spożycie witaminy C łagodzi reakcje zapalne i obniża poziom kwasu moczowego.

Autor: Oprac. AŁ