Dlaczego włosy wypadają?

Dla zapewnienia zdrowych, pełnych blasku włosów nie wystarczą tylko właściwie dobrane szampony i odżywki. Działają one jedynie powierzchniowo, a czas kontaktu ze skórą jest zbyt krótki, aby substancje aktywne w nich zawarte mogły przeniknąć przez naskórek.

Dla zapewnienia zdrowych, pełnych blasku włosów nie wystarczą tylko właściwie dobrane szampony i odżywki. Działają one jedynie powierzchniowo, a czas kontaktu ze skórą jest zbyt krótki, aby substancje aktywne w nich zawarte mogły przeniknąć przez naskórek.

Czasem silny i długotrwały stres, niewłaściwa dieta, niedobór witamin i składników mineralnych, a także wpływ działania hormonów mogą spowodować, że włosy tracą blask, nawilżenie i elastyczność, cebulki stają się coraz słabsze, włosy zaczynają wypadać. Dlatego warto pomyśleć o prawidłowej diecie, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji od wewnątrz.


Biotyna - poprzez swoje specyficzne działanie hamuje nadmierne wypadanie włosów i stymuluje ich ponowny wzrost. Takie składniki jak kwas paraaminobenzoesowy (PABA), kwas foliowy i miedź są potrzebne do utrzymania barwnika we włosach. Dzięki temu mogą zahamować przedwczesne procesy siwienia. Ważne jest także dostarczanie od wewnątrz witaminy B5 czyli kwasu pantotenowego. Ma on niezwykłe właściwości utrzymywania wody w łodydze włosa. Dzięki temu uzyskujemy efekt nawilżonych, pełnych blasku włosów. Dodatkowo włosy przestają się łamać i rozdwajać, a dzięki pęcznieniu keratyny zwiększają swoją objętość.

Bardzo ważne w zachowaniu bujnych i pięknych włosów jest zapewnienie prawidłowego krążenia obwodowego. Nawet prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta zda się na nic, gdy potrzebne do wzrostu włosa aminokwasy i witaminy nie docierają do miejsca najważniejszego, czyli cebulki włosa. Dlatego ważne są ćwiczenia i masowanie skory głowy, które pobudzają krążenie. Po za tym warto też zapewnić organizmowi odpowiednią podaż substancji, które wspomagają mikrokrążenie. Do takich substancji należy min. witamina PP (niacyna). Rozszerza ona drobne naczynia w obrębie skóry głowy i ułatwia odżywienie cebulki włosa.

Często przyczyną wypadania włosów jest nadmierne wydzielanie gruczołów łojowych, co powoduje zaczopowanie porów skóry. W końcowym efekcie cebulki włosów są niedożywione, słabiej dotlenione i włosy zaczynają wypadać. Możemy wtedy sięgnąć po preparaty, regulujące nadmierną pracę gruczołów i wspomagające regenerację cebulek włosa. Bardzo ważne jest też zachowanie odpowiedniego poziomu cynku i żelaza regulujących nadmierną aktywność gruczołów łojowych.


Wszystkie te substancje zawiera preparat Vitapil z biotyną. Składniki zawarte w preparacie działają kompleksowo na strukturę włosa, przeciwdziałają nadmiernemu wypadaniu, łamliwości i rozdwajaniu się końcówek, odżywiają cebulki włosowe i poprawiają ukrwienie skóry głowy. Dodatkowo wpływają na właściwe nawilżenie skóry i włosów, ograniczają aktywność gruczołów łojowych odpowiedzialnych za przetłuszczanie włosów. Stanowią ochronę pigmentu oraz barierę przeciwko niekorzystnym wpływom promieniowania UV, a także zapobiegają przedwczesnemu siwieniu.

Czytelniczki Cosmpolitan wybrały Vitapil nutrikosmetykiem roku 2011.

Autor: Świat Zdrowia