Dla zdrowia i przyjemności

Co roku tysiące Polaków wyjeżdża do sanatoriów. Zwykle miejscowości uzdrowiskowe położone są w miejscach ciekawych turystycznie. Warto wykorzystać okazję i poznać uroki okolicy, historię regionu oraz zwiedzić interesujące miejsca.

Co roku tysiące Polaków wyjeżdża do sanatoriów. Zwykle miejscowości uzdrowiskowe położone są w miejscach ciekawych turystycznie. Warto wykorzystać okazję i poznać uroki okolicy, historię regionu oraz zwiedzić interesujące miejsca.

Nadmorskie opowieści...

Sopot

Najwspanialszym polskim uzdrowiskiem zasługującym na miano kurortu jest Sopot. Grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie daje kilkutygodniowy pobyt w sopockim sanatorium. W samym Sopocie znajdują się trzy teatry i trzy kina. O tym, że Sopot jest piękny, nikogo nie trzeba przekonywać. Zabytkowe budynki sanatoryjne, Grand Hotel i najdłuższe drewniane molo w Europie dają wyobrażenie o dawnym luksusie i bogactwie bywalców sopockich sanatoriów .W jednym z zabytkowych budynków znajduje się Muzeum Sopotu, gdzie, obok ekspozycji, obejrzeć można w pełni zrekonstruowane secesyjne wnętrza. Aby jednak poznać miasto, trzeba zejść z głównego szlaku turystycznego, jakim jest ul. Bohaterów Monte Cassino i odbyć wędrówkę bocznymi uliczkami. Znajdują się tam urokliwe wille i kamieniczki budowane w stylu secesyjnym - w Sopocie na początku XX w. istniała moda na wznoszenie budynków mieszkalnych w stylu romantycznym.


Kołobrzeg

Kołobrzeg można przejść wzdłuż i wszerz pieszo. Przez miasto wiedzie kilka szlaków spacerowych i ścieżek rowerowych. Co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Można wdrapać się na latarnię morską o wysokości 26 m i podziwiać z jej szczytu okolicę. Wart obejrzenia jest także pałac Brunszwickich zbudowany w stylu empire. Mieści się w nim Muzeum Oręża Polskiego. Nieopodal miasta znajduje się miejscowość Gąski, w której stoi druga co do wysokości w Polsce latarnia morska z XIX w. Blisko stąd do Trzęsacza i kościoła pw. św. Mikołaja. Sława tej XVIII-wiecznej świątyni bierze się z tego, że jej część runęła do morza. Można też wybrać się do Świdwina. Znajduje się tam średniowieczny zamek rycerski, który został odbudowany po zniszczeniach i obecnie udostępniony jest zwiedzającym.


Świnoujście

Świnoujście ma do zaoferowania kuracjuszom najszersze plaże w Polsce. Watro wspiąć się na latarnię morską, z której można podziwiać uroki okolicy i odwiedzić Fort Gerharta lub Fort Anioła. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie pruskich żołnierzy i urozmaicone jest próbką pruskiego drylu. Ze Świnoujścia można na jeden dzień popłynąć do Danii czy Szwecji. Nie trzeba jednak wyprawiać się za granicę, by zobaczyć coś interesującego. W Lubinie znajduje się wspaniały punkt widokowy na „krainę 44 wysp", czyli swoisty archipelag wysepek trzcinowych utworzony we wstecznej delcie Świny. W Wolinie zaś znajduje się skansen, Miasto Wikingów - rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej osady leżącej na przecięciu szlaków handlowych Słowian i Wikingów. W Karsiborze ocalały cmentarze ewangelickie, zaskakujące wyrafinowanym zdobnictwem i kunsztem kowalskim. Ciekawostką Karsiboru jest także zachowany z czasów II wojny basen dla U-botów oraz malowniczy kościółek z XVI w. Ze Świnoujścia blisko jest do Międzyzdrojów, w których zachowała się secesyjna zabudowa dzielnic nadmorskich.


„W Ciechocinku - tam, gdzie Dom Zdrojowy..."

Najsławniejszym uzdrowiskiem środkowej Polski jest Ciechocinek, którego początki sięgają połowy XIX w. Ciechocinek szybko zyskał rangę kurortu, którą utrzymuje do dziś. Kuracjusz, który nie chce bezczynnie spędzać czasu, może wędrować po uzdrowisku. Podziwiać w nim można zabytkowy Dom Zdrojowy czy dworek prezydentów RP. Wspaniałe parki, a szczególnie barwne dywany kwiatowe i fontanny są świetnym miejscem do wypoczynku lub spacerów.

Z Ciechocinka niedaleko jest do Torunia, którego Stare Miasto należy do najpiękniejszych w Polsce. Warto zwiedzić Starówkę z gotyckimi, monumentalnymi kościołami, zabytkowymi kamienicami wznoszonymi od XIII do XVIII w., z domem narodzin Mikołaja Kopernika czy miejskimi pałacami z XVIII w. Nieopodal Ciechocinka położony jest Raciążek z malowniczymi ruinami XIV-wiecznego zamku, skąd rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Z Ciechocinka niedaleko jest też do Kruszwicy słynącej z gotyckiej wieży łączonej z legendą o królu Popielu i myszach. Godnym zwiedzenia zabytkiem jest romańska kolegiata pw. św. Piotra i Pawła.


Dolny Śląsk

Województwo dolnośląskie to około 10 miejscowości uzdrowiskowych położonych w niedużej odległości od siebie. Szczawnica, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Szklarska Poręba, Cieplice to tylko kilka uzdrowisk, z których można odbywać wycieczki do tych samych miejsc. Warto wybrać się do stolicy województwa, Jeleniej Góry. Najcenniejszym jej zabytkiem jest zabudowa starego miasta z kamienicami w stylu rokoko i barokowym. Zachowany oryginalnie Stary Rynek w Jeleniej Górze jest unikatem w skali regionu.

Tutejszą atrakcją jest gotycki zamek Chojnik położony na szczycie góry o wysokości 627 m, której zbocza tworzą urwiska o wysokości do 150 m. Nieopodal, w Wieściszowicach, znajdują się zaś Kolorowe Jeziorka, które powstały w wyniku intensywnej eksploatacji pirytów. Dzięki temu zbiorniki mają niesamowite kolory. Pierwszy jest pomarańczowy, drugi zielony, a trzeci niebieski. Z Jeleniej Góry prosta droga wiedzie do Kowar, gdzie znajduje się Park Miniatur Dolnego Śląska, a w nim miniatury pałaców, kościołów oraz starówek miast dolnośląskich w skali 1:25. Przebywając w tym regionie, nie można zrezygnować z wyprawy do zamku w Książu, ta rezydencja magnacka onieśmiela przepychem i warta jest poświęcenia jej czasu.


Śląsk i Małopolska

Województwo śląskie i małopolskie to kilkanaście położonych blisko siebie uzdrowisk. Najsłynniejsze z nich to Rabka, Szczyrk, Szczawnica, Muszyna, Krynica. Rejon górski, w którym znajdują się uzdrowiska, daje im szczególnie uprzywilejowaną pozycję - fantastyczne widoki i liczne trasy turystyczne są atrakcją same w sobie. Warto jednak wykorzystać szansę, jaką daje pobyt w pobliżu Krakowa. W ciągu dnia uda się zwiedzić Wawel i przejść Traktem Królewskim na magiczny Stary Rynek. Watro też udać się do znajdującej się na liście UNESCO kopalni soli kamiennej w Wieliczce. Niedaleka droga wiedzie też do otoczonego legendami zamku w Niedzicy, magnackiej rezydencji w Pszczynie czy, wzorowanego na Wawelu, renesansowego zamku w Niepołomicach. Można też przekroczyć granicę ze Słowacją i zwiedzić na przykład Zamek Orawski położony około 40 km od polskiej granicy. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków Słowacji.

Autor: Joanna Wereszczyńska