Dla niepełnosprawnych. Usprawnianie życia

Ze sprzętów dla niepełnosprawnych może korzystać cała rodzina. Obojętnie, czy będzie to krzesełko ułatwiające kąpiel pod prysznicem, czy chwytak, dzięki któremu można sięgnąć po trudno dostępne przedmioty.

Ze sprzętów dla niepełnosprawnych może korzystać cała rodzina. Obojętnie, czy będzie to krzesełko ułatwiające kąpiel pod prysznicem, czy chwytak, dzięki któremu można sięgnąć po trudno dostępne przedmioty.

Akcesoria pod prysznic dla osób niepełnosprawnych muszą być starannie dobrane, tak aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo i wygodę podczas kąpieli. Trzeba przede wszystkim zamontować poręcze przy ścianie pod prysznicem i przy toalecie. Niektóre z nich nie wymagają wiercenia dziur w ścianach – działają na mocne przyssawki. Można też zainstalować poręcz prysznicową, która ciągnie się wzdłuż dwóch ścian prysznica, co daje dobre podparcie i pozwala łatwiej się przemieszczać.

Drugim ważnym sprzętem jest siedzisko. To montowane do ściany jest składane i łatwe w obsłudze. Nie przeszkadza też pozostałym domownikom. Innym sposobem na ułatwienie korzystania z prysznica jest krzesełko, które można tam po prostu wstawić. Powinno mieć antypoślizgową powierzchnię siedziska i dziurki, by woda mogła swobodnie przeciekać i nie gromadzić się w jednym miejscu. Jednak takie ażurowe krzesła nie nadają się dla osób niepełnosprawnych, które korzystają z wózka inwalidzkiego. W ich przypadku siedzisko musi być pełne. Powód? U osób na wózku występuje zanik mięśni pośladkowych, może u nich dojść do nadmiernego miejscowego ucisku, co grozi przecięciem skóry lub powstaniem innych groźnych ran. W przypadku osób niepełnosprawnych konieczne jest też wyłożenie podłogi matą antypoślizgową, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kabiny.

Kabina prysznicowa może też być miejscem rehabilitacji. A to dzięki specjalnym słuchawkom prysznicowym z regulacją siły strumienia wody, które doskonale nadadzą się zarówno do delikatnego masażu relaksującego, jak i intensywnego masażu pobudzającego ukrwienie, o sile prawie takiej samej jak szkockie bicze.


Higiena

U osób, które są obłożnie chore, zazwyczaj bardzo trudno wykonać nawet najprostsze czynności higieniczne. Na szczęście są sprzęty, które to ułatwiają. Na przykład nadmuchiwana miska do mycia głowy. Chory nie musi nawet wstawać z łóżka. Podkłada się ją pod głowę, pompuje i wypełnia wodą. Po umyciu wodę można łatwo spuścić za pomocą specjalnej rurki.

Trudności może też sprawiać korzystanie z toalety. Dla osób, które mogą wyjść do łazienki, przeznaczone są specjalne nakładki podwyższające na sedes, ułatwiające siadanie i wstawanie. Niektóre z nich wyposażone są w zbiornik, montuje się je na stelażach, w razie potrzeby można więc ich używać w dowolnym miejscu. Nakładki są wykończone miękką pianką, co zapobiega urazom skóry.

W łóżku

Komfortowe łóżko to dla przewlekle chorego podstawa. Niektórzy z nich nawet tęsknią do szpitalnych, specjalnie zaprojektowanych łóżek, brakuje im bowiem możliwości regulowania wysokości zagłówka. Na szczęście takie podparcie pod plecy można kupić w sklepach medycznych. Tam też kupimy poręcz reling do łóżka, która ułatwia wstawanie czy zmianę pozycji. Przyda się też nadmuchiwana kostka pod nogi. Osoby długo leżące mają problemy z krążeniem, puchną im nogi, mięśnie stają się napięte. Poduszka taka pozwala na utrzymanie nóg w pozycji wysokiej, co usprawnia przepływ krwi i zapobiega zakrzepom i opuchnięciom.

Co zrobić, żeby nie izolować niepełnosprawnego członka rodziny od innych domowników? Żeby nie zamykać go samego w osobnym pokoju i wpadać do niego tylko w razie konieczności? Można na przykład kupić wielofunkcyjny fotel. Pozwala on nie tylko zmieniać wysokość oparcia, ale i całkowicie się rozkłada, tak by chory mógł odpocząć w pozycji leżącej.

Życie codzienne

Niepełnosprawnym trudno jest zaakceptować to, że są uzależnieni od pomocy innych. Istnieją jednak przyrządy, które pomogą im choć w niewielkim stopniu się usamodzielnić. Jednym z nich jest urządzenie do zakładania skarpet, które pozwala się ubrać bez konieczności schylania. Nadaje się także dla osób otyłych lub… kobiet w ciąży.

Inne proste rozwiązanie ułatwiające życie, szczególnie osobom, które mają mało sprawne ręce, to koszyczek na kubek lub szklankę z dużymi uchwytami, które umożliwiają bezpieczne trzymanie i picie napoju. Natomiast osobom mającym problemy z chodzeniem przydadzą się nakładki antypoślizgowe na buty. Przypominają one nieco raki używane przez taterników, tyle że wykonane są z gumy lub silikonu.

I jeszcze jeden ciekawy przyrząd ułatwiający życie nie tylko niepełnosprawnym. To chwytak, dzięki któremu można podnieść jakąś rzecz z podłogi bez konieczności schylania się. Przy jego użyciu wydobędziemy też przedmioty, które wpadły za kanapę lub komodę, bez konieczności przesuwania mebli. Niektóre modele chwytaków mają dodatkowo latarkę, magnes i ramię, które można wyginać.

Masażery do stóp

Dużą ulgę, nie tylko osobom z niepełnosprawnością, przynoszą masaże. Szczególnie polecane są masaże stóp, które wzmacniają i poprawiają ukrwienie mięśni, usuwają blokady naczyń krwionośnych, odprężają i redukują ból. Najbardziej popularne są masaże wodne. Łączą one działanie wody, która delikatnie masuje stopy, z działaniem specjalnych wałków i wypustek, które z kolei pobudzają zakończenia włókien nerwowych. Mają zazwyczaj kilka trybów pracy, można więc stosować je zgodnie z indywidualnymi potrzebami.


Autor: Maria Ziemiańska