Dieta na dobre trawienie

Choć wątroba jest jednym z najważniejszych organów naszego organizmu, nie dbamy o nią należycie. A wystarczy tylko zachować odpowiednią dietę, by służyła nam w zdrowiu do końca życia.

Choć wątroba jest jednym z najważniejszych organów naszego organizmu, nie dbamy o nią należycie. A wystarczy tylko zachować odpowiednią dietę, by służyła nam w zdrowiu do końca życia.

Wątroba jest nie tylko największym, ważącym nawet do 2 kg, ale także najbardziej zapracowanym narządem naszego organizmu. Dzięki niej zachowujemy zdrowie i dobre samopoczucie. Działa, bowiem jak filtr, który wychwytuje toksyny dostające się do ustroju z pożywieniem i powietrzem.

Pełni wiele funkcji. Oprócz oczyszczania organizmu, zajmuje się także produkcją wielu substancji takich jak cholesterol, żółć, białka odpornościowe, enzymy. Pełni też rolę magazynu m.in. dla witamin A, D, E, B12 i C oraz żelaza.

Ponieważ jest tak zapracowana, warto, każdego dnia, wspomagać jej funkcjonowanie, a przede wszystkim nie prowokować sytuacji, w których zmuszona jest ona do jeszcze bardziej wytężonej pracy.


Zmień jadłospis

Większość z nas niechętnie decyduje się na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w diecie, chyba że zmusi nas do tego poważna choroba. Jednak naprawdę wystarczą niewielkie zmiany, by naszej wątrobie łatwiej się pracowało.

- jedz regularnie, częściej, a w mniejszych ilościach - dzięki temu unikniesz obciążania wątroby nagłym dowozem dużej ilości składników odżywczych, które muszą zostać przez nią przetworzone. Równie ważne jest, by posiłek zjadany był powoli, a każdy kęs dokładnie pogryziony. Taka papkowata postać pokarmu jest łatwiejsza do strawienia;

- unikaj nadmiaru tłuszczu - szczególnie niewskazany jest smalec czy słonina. Dodawane do potraw, czy wykorzystywany przy ich przyrządzaniu sprawia, że stają się ciężkostrawne. Także tłuste gatunki mięs powinny zniknąć z jadłospisu. Od wątroby wymagają zwiększonej produkcji żółci, która rozbija tłuszcz na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząsteczki. Warto sięgać po chude mięsa i przygotowywać je w bez tłuszczu - gotować, dusić, grillować.

- alkohol pij jedynie „od święta" - nawet niewielkie dawki pite regularnie szkodzą wątrobie. Powoli, jednak systematycznie prowadzą do jej trwałego uszkodzenia, stąd nawet kieliszek wina czy lampka koniaku wypijana każdego wieczoru doprowadzić może do obumierania komórek wątroby, a w rezultacie do jej marskości;

- zrezygnuj z żywności wysoko przetworzonej - ponieważ każda substancja, jaka wprowadzamy do organizmu trafia do wątroby, im dieta bardziej bogata w produkty, które zawierają dużo substancji konserwujących sztucznych barwników, polepszaczy smaku i zapachu, tym mniej jest ona przyjazna wątrobie. Nie jedz dań „z paczki". Warto też uważnie czytać etykiety na produktach. To z nich dowiesz się ile rzeczywiście jest „soku w soku", a jaka jego część stanowią substancje, które z niczego maja zrobić coś;

- zadbaj, by składniki diety były świeże - im dłużej przechowujesz jedzenie, tym bardziej prawdopodobne, że rozpoczął się w nim proces fermentacji. Choć czasem nie wyczuwa się zmian smaku czy zapachu, jest on już źródłem substancji szkodliwych, które mogą wywołać zatrucie.

- każdego dnia zjadaj odpowiednią dawkę białka - stymuluje ono proces odbudowy komórek wątroby, czyli hepatocytów. Zaleca się, aby każdego dnia zjadać około 1g białka na kilogram masy ciała. Jego najlepszym źródłem jest chude mięso, ryby i nabiał;

- nie zapominaj o warzywach i owocach - są źródłem witamin, które wspomagają walkę z substancjami toksycznymi. Wspomagają wątrobę w jej działaniu odtruwającym organizm. Najlepiej pić soki i przeciery, a warzywa gotować na parze.


Gdy wątroba niedomaga

Mimo że stosujesz odpowiednią dietę, może zdążyć się, że na przykład zjesz za dużo i doprowadzisz do podrażnienia wątroby. Ważne jest tutaj zastosowanie diety lekkostrawnej, łagodnej. Unikać należy ostrych przypraw, kawy, mocnej czarnej herbaty. Bardzo pomocne są zioła.

Napar z dziurawca czy tymianku ułatwia trawienie tłuszczy. Przyniesie ulgę po spożyciu zbyt tłustego dania. Zioła polecane są także jako dodatek do potraw. Tymianek, cząber, majeranek, koper czy jałowiec ułatwiają trawienie, zaś kminek działa rozkurczowo.

W pozbyciu się dolegliwości po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu również pomoże herbatka z dziurawca w połączeniu z miętą. Pamiętać należy o uzupełnieniu płynów. Odpowiednia dawka wody mineralnej zmniejszy stężenie alkoholu we krwi. Tym sam, krew trafiająca do wątroby będzie dla niej nieco mniej szkodliwa.

Szczególnie cenione są wyciągi z karczocha i ostropestu plamistego. Pierwszy z nich swoje szczególne właściwości zawdzięcza zawartej w nim cynarynie. Jest to substancja zapobiegająca uszkodzeniom błon komórkowych wątroby. Jednocześnie działa rozkurczowo, żółciopędnie, przeciwzapalnie i odtruwająco. Sprzyja więc oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych substancji. Z kolei ostropest plamisty jest źródłem sylimaryny, która oprócz działania rozkurczowego, żółciopędnego i odtruwającemu wspomaga obniżanie stężenia cholesterolu we krwi i prowadzi do regeneracji komórek wątroby.


UWAGA! Przyjmowanie dużych ilości leków może być bardzo niebezpieczne dla wątroby, dotyczy to szczególnie preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także antybiotyków.

Autor: Joanna Kopińska