Diabetyk w aptece

Odpowiednie suplementy diety i zioła pomogą cukrzykowi utrzymać dobrą formę. Jak one działają? Rozmowa z  mgr. farm. Markiem Bieleckim z Apteki Medica w Środzie Wielkopolskiej.

Odpowiednie suplementy diety i zioła pomogą cukrzykowi utrzymać dobrą formę. Jak one działają? Rozmowa z  mgr. farm. Markiem Bieleckim z Apteki Medica w Środzie Wielkopolskiej.

Czy diabetycy często szukają pomocy i rad fachowców w aptece?


Bardzo często. Farmaceuci przypominają pacjentom, że istnieje szereg rzeczy, o których ci muszą pamiętać. Najważniejsze to, oczywiście, regularne przyjmowanie leków. Osoby chore na cukrzycę mogą żyć normalnie, choć jednocześnie muszą o siebie bardzo dbać, stosować odpowiednią dietę, pamiętać o aktywności fizycznej, przyjmować np. suplementy diety czy preparaty ziołowe przeznaczone dla diabetyków.


W aptekach znajdziemy także sporą grupę preparatów przeznaczonych dla osób, które nie chorują na cukrzycę, ale są nią zagrożone.


Problem cukrzycy jest bardzo złożony. Specjaliści szacują, że choruje na nią ponad 2 mln osób, a drugie tyle żyje w nieświadomości i nie wie, że choruje. Do tego dochodzi problem nadwagi i otyłości, które są epidemią XXI wieku. Jak wiemy, osoby z nadmiernymi kilogramami zalicza się do grupy zagrożonej cukrzycą typu 2. Dlatego walka ze zbędnymi kilogramami to podstawowa sprawa w profilaktyce cukrzycy. Pamiętajmy też, że choroba ma uwarunkowania genetyczne. Suplementy diety i preparaty ziołowe znajdujące się w aptekach wspomagają działanie farmakologiczne, zwłaszcza w przypadku stałego podawania insuliny. Ich stosowanie skutkuje bardzo dobrymi rezultatami szczególnie w początkowym okresie choroby oraz w przypadku lekkiej cukrzycy (szczególnie u ludzi starszych). Takim osobom można pomóc w opanowaniu zaburzeń przemiany cukrów w organizmie.


Czy takie suplementy i preparaty ziołowe wykazują jeszcze jakieś dodatkowe właściwości?


Działają korzystnie we wspomaganiu leczenia powikłań cukrzycy: w małych naczyniach krwionośnych oka (borówka czernica), większych naczyniach serca, mózgu, kończyn dolnych (wiesiołek dwuletni), w układzie nerwowym (wit.B1, B12). Działają oczyszczająco na organizm (perz właściwy), niwelują działanie wolnych rodników (cynamon). Poza tym odgrywają ważną rolę w profilaktyce miażdżycy (wiesiołek dwuletni).


Jakie preparaty diabetycy i osoby zagrożone cukrzycą mają do wyboru?


Możemy je podzielić na dwie grupy. Do tych pierwszych zaliczamy środki obniżające poziom cukru we krwi, które zawierają zazwyczaj wyciąg z morwy białej czy kozieradki. Istnieją także preparaty zwiększające wydzielanie insuliny. Zawierają one m.in. wyciąg z fasoli i żeń-szenia. Ten ostatni dodatkowo zwiększa koncentrację i poprawia mikrokrążenie.


Na co powinni zwracać uwagę pacjenci kupujący suplementy diety?


Chorzy na cukrzycę powinni stosować preparaty przeznaczone dla diabetyków. Warto wybierać również preparaty niedrażowane, czyli takie, który nie mają otoczki cukrowej. Nie można zapominać też o interakcjach między lekami czy suplementami diety.


O tej porze roku wiele osób stara się wzmocnić swoją odporność. Czy diabetycy też powinni o tym myśleć?


Rzeczywiście, w aptekach pojawia się o tej porze roku dużo osób, które wiedzą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc chcą wzmocnić organizm. Takie osoby znajdą w aptece mnóstwo produktów, które im w tym pomogą. Najpopularniejsze zawierają rutynę i witaminę C, są one dostosowane cenowo do możliwości każdego pacjenta. Po takie środki sięgnąć powinni także diabetycy, gdyż rutyna i witamina C wzmacniają naczynia krwionośne, co zapobiega wielu powikłaniom cukrzycy.

Autor: Sybilla Walczyk