Dentysta sadysta

Kobiety dwa razy częściej od mężczyzn czują się przerażone wizytą u dentysty.

Kobiety dwa razy częściej od mężczyzn czują się przerażone wizytą u dentysty.

Do takich wniosków doprowadziły największe w historii badania stomatologiczne przeprowadzone na zlecenie brytyjskiego rządu przez Office of National Statistics w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Okazało się, że w poczekalni dentysty przerażonych było 10 proc. mężczyzn i aż 19 proc. kobiet. Badania wykazały także wyraźną - w porównaniu z poprzednią kontrolą - poprawę stanu zębów Brytyjczyków, choć w Walii nadal nie jest on najlepszy. Własnych zębów nie ma jeden na 17 Anglików, jeden na 14 Irlandczyków, a w Walii - aż jedna na 10 osób. Także próchnica jest w Walii bardziej rozpowszechniona.

A w Polsce? Według badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny prawie 4% Polaków w wieku 35-44 lat nie ma ani jednego zęba. W wieku od 65 do 74 lat bezzębnych jest ponad 40% społeczeństwa.


Do takich wniosków doprowadziły największe w historii badania stomatologiczne przeprowadzone na zlecenie brytyjskiego rządu przez Office of National Statistics w Anglii, Walii i Irlandii Północnej. Okazało się, że w poczekalni dentysty przerażonych było 10 proc. mężczyzn i aż 19 proc. kobiet.

Badania wykazały także wyraźną - w porównaniu z poprzednią kontrolą - poprawę stanu zębów Brytyjczyków, choć w Walii nadal nie jest on najlepszy. Własnych zębów nie ma jeden na 17 Anglików, jeden na 14 Irlandczyków, a w Walii - aż jedna na 10 osób. Także próchnica jest w Walii bardziej rozpowszechniona.


A w Polsce?


Według badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny prawie 4% Polaków w wieku 35-44 lat nie ma ani jednego zęba. W wieku od 65 do 74 lat bezzębnych jest ponad 40% społeczeństwa.


Autor: Świat Zdrowia, PAP