delikatny przewód - okrężnica wymaga troski

Kolonoskopia to jedno z tych badań, których najczęściej staramy się unikać. Wstydliwe, nieprzyjemne, ale jednocześnie bardzo ważne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy o tym nie tylko w marcu, który jest miesiącem świadomości chorób jelita grubego.

Kolonoskopia to jedno z tych badań, których najczęściej staramy się unikać. Wstydliwe, nieprzyjemne, ale jednocześnie bardzo ważne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy o tym nie tylko w marcu, który jest miesiącem świadomości chorób jelita grubego.

W Polsce od kilku lat Ministerstwo Zdrowia finansuje przesiewowe badanie jelita grubego za pomocą kolonoskopu, jednak z danych NFZ wynika, że niechętnie z tej możliwości korzystamy. Program skierowany jest do kobiet i mężczyzn w wieku 40-65 lat (w których rodzinie odnotowano przypadki zachorowania na raka jelita grubego) oraz 50-65 lat (bez przypadków choroby w rodzinie). Tymczasem jelito grube to odcinek układu pokarmowego wyjątkowo narażony na choroby.

W jelicie grubym (okrężnicy) oraz odbytnicy wchłaniana jest woda oraz formowany jest stolec. Niepokojącymi objawami, mogącymi wskazywać na choroby jelita grubego są: zmieniająca się regularność oddawania stolca, krew w stolcu, wąskie stolce, a poza tym: uczucie pełności, wzdęcia, bóle brzucha, utrata wagi, wymioty i zmęczenie. Takie sygnały należy jak najwcześniej skonsultować z lekarzem. Co nam może zagrażać?


Postaw na błonnik

Cena, jaką płacimy za postęp cywilizacyjny, jest wysoka, bo rozwój odbija się na naszym zdrowiu. Uchyłkowatość jelita to choroba spowodowana niewłaściwą dietą, opierającą się na wysoce przetworzonej żywności (białe pieczywo, biały, łuskany ryż itp.), która pozbawiona jest błonnika. Może to doprowadzić do rozwinięcia się woreczkowatych uwypukleń na ścianie jelita. Objawem choroby są bóle brzucha, biegunki oraz zaparcia. Pierwszym krokiem do wyleczenie jest zmiana diety – wprowadzenie do niej otrąb pszennych i pokarmów z dużą zawartością błonnika. Gdy to nie pomoże, niezbędna może być operacja.

Natomiast choroby zapalne jelit mogą mieć różne przyczyny, najczęściej są to: zatrucia grzybami, metalami ciężkimi, zakażenia drobnoustrojami czy alergeny pokarmowe. Przyczyną problemów może być także długotrwałe przyjmowanie niektórych leków. Gdy zapalenie kumuluje się w jelicie grubym, możemy mieć do czynienie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.


Gdy są zbyt wrażliwe

Popularnym problemem z tym odcinkiem układu pokarmowego jest także jelito drażliwe, czyli sytuacja, gdy na skutek stresu jelito zaczyna być nadreaktywne – kurczyć się w odpowiedzi nawet na najlżejszy bodziec. W efekcie osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego skarżą się na częste biegunki, zaparcia, bolesne skurcze właściwie bez powodu –osoby zdrowe w tej samej sytuacji nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych objawów.

Nie można zapomnieć także o nowotworach jelita grubego, które zazwyczaj rozwijają się z łagodnych polipów. Dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka, w trakcie której można wykryć takie zmiany i usunąć je zanim przekształcą się w groźną chorobę. Niepokój wzbudzić powinien także pozytywny wynik tekstu na krew utajoną. I pamiętajmy, że rak nie musi być wyrokiem. Wcześnie wykryty daje ogromne szanse na wyleczenie.

Autor: Sybilla Walczyk