Delikatna główka – parę słów o ciemiączku

Każde niemowlę jest obiektem ogromnej troski i miłości. Rodzice bacznie obserwują jego rozwój, debatują nad najmniejszą zmianą. Problemem, który często zaprząta ich głowy jest ciemiączko - spojenie łączące kości czaszki maluszka.

Każde niemowlę jest obiektem ogromnej troski i miłości. Rodzice bacznie obserwują jego rozwój, debatują nad najmniejszą zmianą. Problemem, który często zaprząta ich głowy jest ciemiączko - spojenie łączące kości czaszki maluszka.

Miękka część czaszki u niemowląt ma swoją określoną funkcję. Delikatne spojenie w główce dziecka jest ważne przy porodzie, elastyczność największej części ciała maleństwa ułatwia jego drogę z łona matki na świat. Płód łatwiej dostosowuje się do kształtu macicy. Poza tym, ciemiączko umożliwia lekarzom przeprowadzenie badania USG i kontrolę rozwoju mózgu u dziecka.


Parę słów o budowie

Budowa spojenia nie jest skomplikowana. Dzielimy je na:
• duże (przednie) czyli to, które znajduje się w centralnej części głowy
• małe (tylne), które jest z tyłu czaszki, przy kości potylicznej
• boczne (niewielkie, znajdujące się przy skroni) zanika w okresie płodowym, czasem występuje u wcześniaków.

Młode mamy nie powinny obawiać się, że wyrządzą dziecku krzywdę. Ciemiączko stanowi stabilną ochronę, odporną na dotyk, czy czesanie. Jedynym zadaniem świeżo upieczonych rodziców jest stała obserwacja główki malucha. Niestety czasem mogą pojawiać się komplikacje.


Mylne sygnały

Rodzice nie powinni martwić się krótkotrwałymi zmianami w kształcie ciemiączka. To naturalne, że podczas płaczu wybrzusza się, a gdy bobas się uspokoi, wraca do pierwotnej formy. Kiedy dziecko przeżywa silne emocje lub jest mu zbyt gorąco ciemię może lekko pulsować. Nie należy się tym martwić.


Istnieją także niebezpieczeństwa

Zagrożeń jest niewiele. Do najpopularniejszych problemów zaliczamy:

• trwałą wypukłość ciemiączka, która oznacza poważne infekcje w organizmie dziecka

• wklęsłe ciemię wskazuje nam, że dziecko jest odwodnione

• przedwczesne zrastanie: gdy szwy w czaszce zrastają się zbyt szybko, dochodzi do deformacji czaszki ponieważ mózg przemieszcza się w kierunku wolnym od ucisku. Ta przypadłość, fachowo nazywana kraniostenozą jest wadą wrodzoną, często spowodowaną zaburzeniami genetycznymi. Brak leczenia prowadzi do zaburzeń w procesie rozwoju mózgu noworodka. Pamiętajmy jednak, że jest to choroba, pojawia się rzadko i od razu po urodzeniu (często już podczas życia płodowego dziecka).


Problem z głowy

Proces zrastania ciemiączka jest naturalny i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie mózgu naszej pociechy. Ciemiączko z czasem, stopniowo, twardnieje. Według specjalistów, do 18 miesiąca życia dziecka nie powinno być po nim śladu. Biologia jednak rządzi się swoimi prawami. Czasem zdarza się więc, że czas kostnienia jest dłuższy.

Autor: Agata Dolna