Dbamy o zęby – higiena jamy ustnej

O dobrej kondycji świadczą czyste, zdrowe zęby, zaróżowione dziąsła, które nie krwawią podczas szczotkowania i świeży oddech.

O dobrej kondycji świadczą czyste, zdrowe zęby, zaróżowione dziąsła, które nie krwawią podczas szczotkowania i świeży oddech.

Zdrowe zęby wpływają nie tylko na poprawę naszego samopoczucia i wyglądu, ale zapewniają prawidłowe spożywanie posiłków i poprawną wymowę. Najskuteczniejszym sposobem utrzymania higieny jest szczotkowanie. Usuwa ono płytkę nazębną, naloty i resztki pokarmowe. Ogranicza tym samym ryzyko rozwoju próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia. Głównym zadaniem stomatologa jest pomoc w doborze odpowiedniej szczoteczki, której twardość zleca lekarz. Standardem, przy zdrowej jamie ustnej, jest korzystanie ze szczoteczki o średniej twardości. Dentysta dobiera także odpowiednią technikę szczotkowania, dostosowując ją do wieku pacjenta, stanu dziąseł i przyzębia.


Powinniśmy:

o korzystać z własnej szczoteczki do zębów

o szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie, przez ok. 3 min.

o przyjąć właściwą, zawsze tę samą kolejność szczotkowania

o wymieniać szczoteczkę co 2-3 miesiące

o każdą nową szczoteczkę umyć dokładnie w ciepłej wodzie, następnie zanurzyć na 24 godziny w środku bakteriobójczym, np. w 3 % wodzie utlenionej, potem dokładnie wypłukać i wysuszyć.


Usunięcie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej z tzw. miejsc stycznych jest możliwe poprzez zastosowanie nici dentystycznych, taśm dentystycznych, wykałaczek i szczoteczek międzyzębowych. Dbając o higienę całej jamy ustnej nie można zapomnieć o języku. Grzbiet języka jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej. Można używać np. specjalnej powierzchni czyszczącej na drugiej stronie główki szczoteczki.

Niedocenioną, lecz łatwą metodą higieniczną jest płukanie jamy ustnej wodą lub specjalnymi płynami. Do najczęściej stosowanych należą środki antyseptyczne, które działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie na tkanki przyzębia, redukują przykry zapach z ust. Używanie płynu do płukania ust z fluorem pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy, gromadzeniu się płytki nazębnej i jest cennym środkiem zapobiegawczym u pacjentów powyżej 6 roku życia Dodatkowa porcja fluoru wzmacnia zęby w miejscach szczególnie narażonych na atak próchnicy.


Ze względu na częstość stosowania płukanek, które zawierają jony fluorkowe, zalecane są:

o do codziennego użytku roztwory 0,05% fluorku sodu w ilości 10 ml jednorazowo,

o do użycia jeden raz na dwa tygodnie roztwory o stężeniu 0,2% fluorku sodu.

Wiele gotowych płukanek jako środek stabilizujący zawiera alkohol w stężeniu do 30%. U dzieci i osób z suchością jamy ustnej polecane są te z małą zawartością alkoholu, gdyż wyższe stężenia mogą powodować podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Płukanki są dodatkową formą higieny, lecz nie mogą zastąpić szczotkowania zębów.
Jamę ustną należy płukać nierozcieńczonym płynem przez ok. 30 sekund, po czym wypluć i nie płukać dodatkowo wodą.


Dobór odpowiednich środków do płukania jamy ustnej umożliwia:

o ochronę zębów przed bakteriami i osadzaniem się płytki nazębnej

o zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego

o zapobieganie próchnicy i wzmocnienie zębów

o długotrwałe uczucie świeżości w jamie ustnej i świeży oddech

o wzmacnianie dziąseł i zapobieganie chorobom dziąseł

o docieranie do miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki do zębów


Aby cieszyć się zdrowym, pięknym i białym uśmiechem należy stosować odpowiednią szczoteczkę do zębów, pastę i płukankę.

Autor: Lek. stom. Magdalena Szczepaniak Lek. stom. Magdalena Krowicka