Darmowa dieta wegetariańska od NFZ

Dieta wegetariańska na 7 dni to nowość na portalu darmowymi dietami, który na poczatku lutego uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dieta wegetariańska na 7 dni to nowość na portalu darmowymi dietami, który na poczatku lutego uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal z darmowymi dietami diety.nfz.gov.pl

Dieta wegetariańska jest dostępna na razie w przykładowym 7-dniowym jadłospisie dostępnym bez konieczności rejestracji. NFZ zapewnia jednak, że wkrótce dieta będzie dostępna w pełnej wersji.

Przypomnijmy, że po założeniu konta i uzupełnieniu podstawowych informacji otrzymamy rozpiskę żywieniową na 14 dni. Bez logowania możemy natomiast pobrać zdrowy jadłospis na tydzień.


Rejestrujemy się wpisując swój e-mail i hasło. Następnie uzupełniamy dane: płeć, wagę, wzrost, wiek oraz aktywność fizyczną: od opcji „pacjent leżący” cz „osobę umiarkowanie uprawiającą sport”.


Po chwili uzyskujemy informację o naszym BMI, czyli indeksie masy ciała – czy jest prawidłowy, czy może mamy niedowagę/nadwagę/otyłość. Potem wyświetla się najmniejsza liczba kalorii, którą musimy dostarczyć organizmowi w ciągu dnia, a następnie – liczba kalorii, która jest niezbędna do funkcjonowania przy wybranym trybie życia.


NFZ przygotował gotowe zestawy odpowiednio zbilansowanych posiłków. Zaletą jest możliwość pobrania PDF z jadłospisem wraz z listą zakupów. Zaproponowany posiłek możemy wymienić na jedną z kilkunastu innych opcji.


Bezpłatny dostęp do konsultacji dietetycznych przez Internet oferuje Instytut Żywności i Żywienia. W Centrum Dietetycznym Online, przez sześć dni w tygodniu, każda dorosła osoba z nadwagą, otyłością i innymi chorobami dietozależnymi może skorzystać z profesjonalnej porady dietetyka z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ.
Autor: IH