Czyszczenie jelita niewiele daje

Analiza prac dotyczących czyszczenia jelita nie wykazała, by ten modny zabieg dawał wyraźne korzyści - informuje "New Scientist".

Analiza prac dotyczących czyszczenia jelita nie wykazała, by ten modny zabieg dawał wyraźne korzyści - informuje "New Scientist".

Jeśli wierzyć entuzjastycznym tekstom na stronach internetowych czyszczenie jelita grubego, zwane też hydrokolonoterapią, pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i toksyn. W zamian ma dawać dobre samopoczucie i zapobiegać takim chorobom jak zapalenie stawów, alergie czy astma.

 

Zabieg polega na płukaniu jelita grubego mieszaniną ziół i wody za pomocą rurki wprowadzonej do odbytu. Proponujące płukanie jelita salony obiecują "miłą atmosferę, dyskrecję i znakomite efekty". Są też wersje "zrób to sam" w postaci przeczyszczających herbatek czy czopków.

 

Ranit Mishori z Georgetown University w Waszyngtonie, która praktykuje jako lekarz rodzinny przeanalizowała wraz z kolegami 20 badań dotyczących czyszczenia jelita, których wyniki opublikowano w literaturze medycznej w ciągu ostatnich 10 lat. Naukowcy znaleźli niewiele wzmianek o korzystnych efektach zabiegu, natomiast mnóstwo doniesień o szkodliwych skutkach ubocznych - wymiotach, zaburzeniach równowagi elektrolitowej i niewydolności nerek.

 

Jak zaznacza Mishori, nasz organizm ma swoje własne sposoby na odtruwanie i płukanie jelita niewiele tu zmienia. Zdaniem specjalistów mniej kłopotliwa i skuteczniejsza jest dieta bogata w błonnik. "Droga do dobrego samopoczucia niekoniecznie prowadzi przez odbyt" - podsumowuje autorka badań.

Autor: PAP