Czyścimy nosek, uszy i oczy dziecka

Niby proste zabiegi, ale okazuje się, że im mniejsze dziecko, tym bardziej skomplikowane. Pytamy doświadczonych mam, jak poradziły sobie z zabiegami higienicznymi u swoich maluchów.

Niby proste zabiegi, ale okazuje się, że im mniejsze dziecko, tym bardziej skomplikowane. Pytamy doświadczonych mam, jak poradziły sobie z zabiegami higienicznymi u swoich maluchów.

Higiena uszu

Uszy dziecka należy czyścić każdego dnia. Wacikiem zwilżonym ciepłą wodą należy delikatnie przetrzeć małżowinę uszną malucha. Uwaga! Jeżeli zdecydujemy się na użycie patyczka, w żadnym wypadku nie należy wkładać go do ucha dziecka, ponieważ grozi to uszkodzeniem przewodu słuchowego. Patyczek działa także jak swojego rodzaju wycior armatni - wpycha zalegającą wydzielinę w głąb małego uszka. - O wiele bezpieczniejsze jest użycie miękkiej chusteczki, można także pomóc sobie palcem - mówi Marcin Broda, otolaryngolog z Centrum Medycznego MML. - To właściwie najbezpieczniejszy sposób.

U maluchów często mogą tworzyć się korki woszczynowe. Przyczyną takiego stanu są wąskie przewody słuchowe, które często mają małe dzieci. Jeżeli w uchu naszego malca znajduje się za ma dużo woskowiny, którą trudno usunąć, można wlać do jego uszu 2-3 krople specjalnego preparatu dostępnego w aptece, który rozpuści zalegającą wydzielinę. Wtedy najpierw delikatnie usuwamy wydzielinę, a potem przemywamy małżowinę uszną ciepłą wodą i wycieramy do sucha miękką bawełnianą chusteczką.

Moim sprawdzonym sposobem jest także używanie parafiny, która bardzo dobrze rozpuszcza nagromadzoną woskowinę - mówi Joanna, mama trzyletniego Franka. - Kiedy Franek był niemowlakiem, pewnego dnia zauważyłam dziwną substancję, która zgromadziła się w jego uszach. Wystraszyłam się, że to jakieś zapalenie ucha. Okazało się, że to mleko spływało mu z buzi podczas jedzenia wprost do uszu. Właśnie, u najmłodszych dzieci - niemowląt, w uszach mogą zbierać się resztki mleka. Należy je bardzo starannie usuwać wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie.


Myjemy oczka

Bardzo malutkiemu dziecku nie założymy słonecznych okularów, nie wystawiajmy go wobec tego na słońce i chrońmy przed światłem. Dlaczego? Oczy niemowlęcia są o wiele bardziej wrażliwe na światło, dlatego należy je chronić. Jak myć maluszkowi oczka? - Ja używam dwóch wacików nasączonych wodą lub solą fizjologiczną, jeżeli mam ją akurat pod ręką - mówi Amelia, mama rocznej Kai. - Robię to zawsze od skroni w kierunku nosa, tak mnie nauczyła moja mama.

Pamiętajcie, jeżeli malec ma np. bardzo czerwone oczy, pociera je rączką lub gdy przy brzegach pojawia się ropna wydzielina, natychmiast należy udać się do lekarza. Nie radzimy stosować na własną rękę żadnych kropli bądź innych środków, które mogą być dla dziecka niebezpieczne. U noworodków w kącikach oczu często zbiera się biała wydzielina - jeśli jest jej dużo, oczka trzeba przemywać kilka razy dziennie.


Czysty nosek

Mokrym wacikiem przemywamy przedsionki nozdrzy i nosek. Jeśli w dziurkach zebrała się wydzielina, usuwamy ją delikatnie wacikiem lub watą zwiniętą w wałeczek. Pamiętajcie, do noska dziecka nie należy wkładać żadnych przedmiotów. Jeśli dziecko ma katar, a jest jeszcze na tyle małe, że nie potrafi wydmuchiwać nosa w chusteczkę, trzeba sukcesywnie odessać wydzielinę specjalną gruszką kupioną w aptece. - Kiedy pierwszy raz używałam gruszki, bardzo się stresowałam - mówi Joanna, mama Franka. - Niestety, dzieci nie przepadają za tymi zabiegami, ale jest to jedyny skuteczny środek na to, żeby pozbyły się kataru. Maluchowi można również do każdej dziurki wlać po jednej kropelce soli fizjologicznej i położyć go na brzuszku. Jest duża szansa, że wtedy nosek sam się oczyści.

Autor: Krystyna Romanowska