Czy dbać o wzrok?

Na to pytanie większość rodaków odpowiada: oczywiście, tak! Ale czy umiemy zatroszczyć się o oczy? Zdaniem okulistów ocena własnej wiedzy jest zawyżona i najczęściej sprowadza się do kilku ogólników.

Na to pytanie większość rodaków odpowiada: oczywiście, tak! Ale czy umiemy zatroszczyć się o oczy? Zdaniem okulistów ocena własnej wiedzy jest zawyżona i najczęściej sprowadza się do kilku ogólników.

Fakty i mityZapalenie spojówek. Przykra dolegliwość oczu, która powoduje łzawienie, wrażliwość na światło, utrudnia życie. Ale wystarczy położyć na powieki okład z herbaty, dobrze się wyspać, łyknąć aspirynę, a wszystko wróci do normy.


Mit. Zapalenie spojówek to najczęstsza choroba okulistyczna. Zapalenie spojówek może wywołać infekcja bakteryjna (stąd nasilenie w sezonach wszelkich infekcji) alergia, czynniki farmakologiczne, nadmiar promieniowania lub podrażnienie chemiczne. We wszystkich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie, zależnie od przyczyn, antybiotyki w postaci kropli lub kremu lub środki antyhistaminowe. Zaniedbanie oznacza dalszy rozwój choroby np. ostre zapalenie.Zespół suchego oka. Co piąty pacjent odwiedzający okulistę, skarży się na objawy z nim związane czyli kłucie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, pogorszenie ostrości widzenia, przekrwione spojówki. W kącikach przesuszonych oczu może się gromadzić wydzielina, a światło nieprzyjemnie razi. Suchość oczu pojawia się na skutek długotrwałej pracy przy komputerze, oglądania telewizji, czytania, przebywania w zadymionym lub suchym środowisku. Nasila się jesienią i zimą, gdy ogrzewanie obniża wilgotność powietrza. Warto zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczeń, ale przede wszystkim o nawilżanie oczu specjalnymi preparatami.


Fakt. Przed wyborem preparatu najlepiej poradzić się lekarza lub farmaceuty. Najczęściej polecane są krople zawierające kwas hialuronowy, gdyż od razu przynoszą ulgę. Ponadto „wiążą" wodę, czyli chronią wilgoć w tkankach. Krople należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty lub ulotki. Podczas pracy przy komputerze należy, co jakiś czas, robić kilkuminutowe przerwy, pomrugać powiekami, popatrzeć na bliskie i dalsze otoczenie.Nadwzroczność starcza. Oficjalna nazwa tego schorzenia brzmi nienajlepiej i nie do końca odpowiada faktom. Dzisiaj okulary do czytania noszą coraz częściej czterdziestolatkowie, bywa, że jeszcze młodsze osoby. Dla ogólnego stanu wzroku ważne jest właściwe badanie oczu, ustalenie stopnia nadwzroczności i dobór okularów. Objawy nadwzroczności to kłopoty z czytaniem lub pisaniem z bliskiej, do niedawna normalnej, odległości. Nie należy się łudzić, że same miną.


Fakt. Okulistę warto odwiedzić już przy pierwszych objawach dalekowzroczności i przyzwyczaić się do używania okularów. Nie należy dobierać ich i kupować „okazyjnie", bez recepty lekarskiej, określającej parametry, które muszą spełniać.Zwyrodnienie plamki żółtej. Nazywanej też AMD. Plamka żółta stanowi centralną część siatkówki oka. Jej trwałe uszkodzenia grożą utratą wzroku. Choroba występuje w dwu postaciach. Tzw. sucha, początkowo może powodować tylko jakby przymglenie wzroku. Natomiast mokra, czyli wysiękowa uszkadza wzrok znacznie gwałtowniej, chory gorzej postrzega przedmioty, które znajdują się w centrum jego pola widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej jest, niestety, choroba nieuleczalną. Jednak medycyna nie jest całkiem bezradna, bo da się zahamować rozwój AMD lub spowolnić na tyle, by nie doszło do zupełnej ślepoty. Zwyrodnienie plamki jest związane z wiekiem. Najczęściej choroba dotyka kobiety o jasnych oczach.


Fakt. Obecnie coraz częściej zwyrodnienie plamki żółtej pojawia się u ludzi relatywnie młodych. Być może jest to skutek współczesnego trybu życia. Warto o tym pamiętać. Ponadto, przy najmniejszym podejrzeniu o AMD, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, podporządkować jego zaleceniom i zahamować rozwój choroby. Opinia o tym, że AMD jest szczególnie niebezpieczna dla jasnookich kobiet jest prawdziwa, choć nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.Jaskra. Jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Dość długo rozwija się bezobjawowo. Mogą jednak na nią wskazywać: gorsze widzenie i tzw. mroczki przed oczami. Czasem także silny ból oka, temperatura, wymioty, tęczowa obwódka dostrzegana wokół źródeł światła. Na jaskrę częściej chorują kobiety. Nie ma na nią skutecznych sposobów.


Mit. Owszem, jaskra grozi zanikiem nerwu wzrokowego, a więc utratą wzroku, ale tylko wtedy, gdy jest zaniedbana, nieleczona. Bo współcześnie można hamować jej rozwój. Im wcześniej się rozpocznie leczenie, tym będzie skuteczniejsze. Choroba ta może być uwarunkowana genetycznie. Jednak jej ryzyko rośnie po 40 roku życia, zwłaszcza u osób, które mają niskie ciśnienie krwi, chorują na niedokrwistość, miażdżycę, cukrzycę, są krótkowidzami. Jeśli należy się do którejś z tych grup, dla własnego dobra, bez czekania na jakiekolwiek objawy warto 1- 2 razy w roku zgłaszać się na badanie ok ulistyczne.Zaćma. Nazywana również kataraktą. Najczęściej jej rozwój związany jest ze starzeniem się organizmu. Jednak groźba jej wystąpienia dotyczy szczególnie osób chorych na cukrzycę, także ze stanami zapalnymi wewnątrz oka, przyjmujących leki sterydowe lub narażonych na promieniowanie rentgenowskie lub podczerwone. A także narażonych na urazy mechaniczne oczu. Objawy zaćmy to pogorszenie widzenia lub widzenie jakby przez mgłę, zwłaszcza przy jasnym świetle, zmętnienie źrenicy. Do niedawna diagnoza zaćmy dla wielu osób oznaczała wyrok: utrata wzroku. Dziś możliwe jest leczenie nawet tendencji do rozwoju zaćmy, leczenie farmakologiczne zaćmy i leczenie chirurgiczne, czyli usunięcie.


Fakt. Bez względu na możliwości współczesnej medycyny, również w tym przypadku obowiązuje zasada im wcześniej tym lepiej. Należy więc zgłaszać się regularnie na badania okulistyczne. Pierwsze, po ukończeniu 40 lat, potem zgodnie z zaleceniami lekarza.

Autor: Ewa Łuszczuk