Czosnek na infekcje intymne? To niebezpieczne dla zdrowia!

Świąd, pieczenie, zaczerwienienie, upławy? Idż do ginekologa! Nie próbuj stosować domowych metod na infekcje intymne. Ginekolodzy ostrzegają przed szkodliwością takich pomysłów. Aplikowanie ząbka czosnku do pochwy może skończyć się niebezpiecznym zakażeniem toksynami.

Świąd, pieczenie, zaczerwienienie, upławy? Idż do ginekologa! Nie próbuj stosować domowych metod na infekcje intymne. Ginekolodzy ostrzegają przed szkodliwością takich pomysłów. Aplikowanie ząbka czosnku do pochwy może skończyć się niebezpiecznym zakażeniem toksynami."Ile trzymać czosnek w pochwie? Czy czosnek można włożyć do pochwy? Jak wkładacie czosnek do pochwy? Czy ktoś stosował czosnek na grzybicę pochwy?" - to pytania bardzo często zadawane na internetowych forch, gdzie dziewczyny szukają informacji o domowych sposobach na świąd i pieczenie pochwy. Dla nowicjuszek jest także instrukcja, w jaki sposób zaaplikować "cudowny lek". Zdaniem zwolenniczek naturalnych metod, czosnek powinien pozostawać wewnątrz pochwy nawet trzy dni.


Tego typu domowe metody na świąd pochwy mogą jedynie doprowadzić do zaostrzenia infekcji intymnych.


Dowiedz się więcej: Choroby przenoszone drogą płciową


Nie wkładaj czosnku do pochwy!Ginekolodzy ostrzegają kobiety, żeby nie wkładały czosnku do pochwy, aby leczyć infekcje intymne. Dr Jennifer Gunter, autorka "The Vagina Bible", podkreśla, że nie tylko nie ma dowodów na skuteczność aplikowania czosnku, są natomiast wyniki badań potwierdzających wzrost ryzyka zakażenia toksynami.

>>> Grzybica lubi wilgoć

Świąd i pieczenie, upławy - stan zapalny pochwy to może być efekt zakażenia grzybicą. Aplikowanie czosnku dopochowowo to działanie nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe – może podrażnić wrażliwą śluzówkę, a nawet – wywołać nadżerkę. Niektórzy sądzą, że allicyna zawarta w czosnku może działać przeciwgrzybicznie. Jednak włożony w całości, a nie zmiażdżony czosnek, wcale nie uwalnia allicyny. Pochodzące z gleby bakterie Clostridium mogą działać silnie toksycznie na organizm. Aplikowanie czosnku do pochwy może powodować namnażanie bakterii Clostridium, a nawet zatrucie organizmu botulinotoksyną, czyli jadem kiełbasianym. W ekstremalnych przypadkach jad jest zabójczy i może doprowadzić do śmierci. Około 10 proc. zachorowań kończy się zgonem. Objawy zakażenia bakteriami Clostridium to m.in. biegunka, wymioty, osłabienie, porażenie układu nerwowego.

Szkodliwe "domowe" sposoby na swędzenie pochwy


Chociaż pomysł takiego stosowania czosnku wydaje się absurdalny, to szacuje się, że nawet 70 proc. kobiet leczy grzybicę pochwy samodzielnie.

Inne wątpliwe domowe metody to irygacje lub okłady z maślanki, jogurtu albo kefiru. Stosowanie irygacji dopochwowych jogurtem zwiększa ryzyko wprowadzenia do zainfekowanej pochwy innych chorobotwórczych bakterii.
To prawda, że przefermentowane produkty mleczne zawierają dobre dla zdrowia bakterie kwasu mlekowego, ale nie mają one nic wspólnego ze szczepami Lactobacillus – bakteriami probiotycznymi, które wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ubytek dobrych bakterii można uzupełnić, dostarczając ich z zewnątrz, ale w tzw. probiotykach – mogą mieć postać doustną oraz dopochwową.