Człowiek z blizną

Mogą być małe i nie przyciągające wzroku. Albo grube, bolesne. Blizny. Czy można się ich pozbyć?

Mogą być małe i nie przyciągające wzroku. Albo grube, bolesne. Blizny. Czy można się ich pozbyć?

Wszystko, oczywiście, zależy od tego, jak duża jest blizna, kiedy powstała oraz z jakiego powodu, ale ogólnie - są szanse na jej likwidację i to duże, a w ciężkich przypadkach, jeśli nawet nie na całkowite pozbycie się, to przynajmniej na poprawę jej wyglądu. Współczesna medycyna i kosmetyka potrafi zdziałać wiele, naprawdę. Ale o tym za chwilę. Najpierw wyjaśnijmy, jak blizny powstają.


To tylko nowa tkanka

Blizny są pozostałościami różnych uszkodzeń skóry, takich jak rany, skaleczenia, oparzenia, trądzik czy operacja. Podczas urazu następuje naruszenie ciągłości skóry, która natychmiast inicjuje mechanizm samodzielnego leczenia w ochronie przed mikroorganizmami i utratą wody. Tak więc, to nic innego jak powstająca w procesie gojenia nowa tkanka łączna, która zastępuje tkankę chorą, tj. tkankę uszkodzoną przez chorobę lub uraz. Tkanka ta jest dobrze unaczyniona, ziarninująca (porastająca), z licznymi - najpierw ułożonymi przypadkowo, później już w sposób uporządkowany - włóknami kolagenu (aby wypełnić i ostatecznie zamknąć rany, organizm zaczyna produkować więcej włókien kolagenu).


Pamiątka po trądziku

Sam trądzik młodzieńczy czy też pospolity rzadko przebiegają na tyle intensywnie, by pozostały po nich blizny, chyba że zmianom skórnym towarzyszą bardzo intensywne stany zapalne z głębokimi ropniami. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że skóra nie wygoi się idealnie i pozostaną na niej - mniej lub bardziej - widoczne ślady. Sami jednak też stanowimy dla siebie zagrożenie, bowiem jedną z najczęstszych przyczyn powstawania potrądzikowych blizn jest wyciskanie pryszczy.

Czy istnieje sposób, żeby się później pozbyć tych blizn? Blizny po pryszczach niechętnie poddają się działaniu takich zabiegów, ale można spróbować: do dyspozycji mamy profesjonalne dermokosmetyki do usuwania przebarwień trądzikowych oraz zabiegi kosmetyczne, takie jak mikrodermabrazja, czyli usuwanie uszkodzonego naskórka.

Najskuteczniejszy jest laser, ale to bardzo drogi sposób pozbycia się blizn, dlatego...

Dlatego lepiej robić wszystko, by nie dopuszczać do ich powstawania, a co za tym idzie walczyć z trądzikiem, a nie czekać, aż sam zniknie. Najprostszym sposobem jest przemywanie całej twarzy, a nie tylko miejsc, gdzie występuje trądzik, żelem czyszczącym. A gdy to nie pomaga, gdy mamy do czynienia z ostrym stanem zapalnym, musimy poddać się kuracji pod okiem dermatologa.


Ślady po zranieniu, operacjach i oparzeniach

Inne będą obrażenia, gdy w ręce pęknie nam szklanka, inne gdy podczas upadku rozetniemy łuk brwiowy, a jeszcze inne „obrażenia" będziemy mieli po operacji, bądź gdy się poparzymy. Wygląd blizn po tych urazach, a więc ich kształt, rozległość i głębokość, też będzie różny, różne więc będą metody, którymi można posłużyć się, by się ich pozbyć. Co mamy do wyboru?

TERAPIA UCISKOWA. Leczenie blizn może polegać na masażu i uciskaniu ich opuszką palca kilkakrotnie w ciągu dnia. Terapię taką rozpoczyna się tuż po zagojeniu rany i stosuje przez okres 3-6 miesięcy, a nawet dłużej. Dostępne są też specjalne opaski, rękawki czy całe ubrania uciskowe.

PREPARATY KOLAGENOWE. Przez rok, kiedy blizna dojrzewa, można próbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w skórze, pobudzone poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz powodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone i rozjaśnione, nawet te trudne w leczeniu, a takimi są np. blizny pooparzeniowe.

PREPARATY SILIKONOWE. Preparaty silikonowe i opatrunki z żelu silikonowego stosuje się w leczeniu blizn dość często. Właściwości silikonu powodują bowiem ograniczenie parowania wody ze skóry, zwiększają nawodnienie tkanek i hamują rozrost blizny poprzez zmniejszenie syntezy kolagenu. Jest też coś jeszcze: negatywny ładunek wytwarzany w silikonie, wywołuje polaryzację w obrębie włóknistej tkanki blizny, a to skutkuje zanikiem blizny.

ZABIEGI KOSMETYCZNE. Należą do nich na przykład peelingi i mikrodermabrazja, polegające na mechanicznym złuszczaniu naskórka.

EKSPANDERY. Nowoczesną metodą leczenia blizn jest stosowanie ekspanderów, czyli rozciągaczy tkankowych, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny.

TECHNIKI CHIRURGICZNE. Operacja plastyczna polega zazwyczaj na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej. Tak inwazyjna metoda zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań - może wdać się zakażenie, a rany nie zawsze chcą się goić. Po operacji przez dosyć długi czas należy stosować przepisane przez lekarza kremy, które złagodzą ból i przyspieszą regenerację naskórka.

LASER. Dość głęboko ingeruje w skórę, powodując mikrouszkodzenia, przez co aktywizuje odbudowę włókien kolagenowych i fibroblastów oraz regenerację całego naskórka. To najefektywniejszy sposób usuwania blizn, ale bardzo kosztowny. Należy też pamiętać, że nie wszystkie osoby mogą poddać się takiemu zabiegowi, ponieważ istnieje pewne ryzyko powikłań.


Pamiętaj, nie opalaj!

Powtórzmy: to, jaki sposób leczenie będzie odpowiednie dla naszych blizn, zależy od rodzaju rany, jej rozmiaru, głębokości, część ciała, na której blizna powstała, oraz okresu, jaki dzieli jej powstanie od rozpoczęcia leczenia.

O metodzie pozbycia się blizn powinien więc zadecydować dermatolog. I mimo że to sprawa indywidualna, to w leczeniu blizn jest jedna zasada wspólna dla wszystkich: najłatwiej i najlepiej jest leczyć świeże blizny, jeszcze czerwone; ważnym czynnikiem, który determinuje efekt, jest też chronienie blizn przed słońcem.

Autor: Joanna Grzegorzewska