Czego uczą baśnie i bajki?

Baśnie czy bajki od dawna nazywano literaturą pocieszenia, ponieważ dzięki nim można poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, uzyskać ukojenie oraz uczynić świat bardziej zrozumiałym. Czemu jeszcze służą baśnie i bajki?

Baśnie czy bajki od dawna nazywano literaturą pocieszenia, ponieważ dzięki nim można poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, uzyskać ukojenie oraz uczynić świat bardziej zrozumiałym. Czemu jeszcze służą baśnie i bajki?

Rozwijają wrażliwość

Czytanie książek ma ogromne znaczenie w rozwoju szczególnie emocjonalnym i społecznym dziecka. Na skutek identyfikacji z bohaterami opowieści i ich przeżyciami, dziecko będąc w podobnej sytuacji w życiu realnym widzi, że nie jest samo ze swoim problemem, że inni też go mają i potrafią sobie z nim poradzić. W związku z tym dziecko ma możliwość, by postrzegać otaczający go świat, jako miejsce, w którym można poradzić sobie z takimi emocjami jak smutek, żal, lęk, gniew.


Rozwijają wyobraźnię

Dzieci są bardzo zaangażowanymi i aktywnymi odbiorcami czytanych bajek, opowiadań, czy baśni. Głęboko przeżywają ich treści. Chętnie też naśladują w zabawach postępowanie bliskich im bohaterów. Często same tworzą z niezwykłą pomysłowością interesujące historyjki, wymyślając inne rozwiązania, czy zakończenia.


Budują więź między dorosłym a dzieckiem

Badania naukowe wskazują, że każde dziecko, bez względu na wiek, powinno mieć codzienny kontakt z książką. Obok każdego dziecka powinien być dorosły, który mu poczyta w ciągu dnia lub przed snem. Warto zdawać sobie sprawę, że książki mogą być cennym sprzymierzeńcem, bo stanowią pretekst do rozmowy na trudne tematy . Poza tym, gdy dziecko widzi, że osoba dorosła, mama czy tata spokojnie czyta bajkę, to o czarownicy myśli pozytywnie – „skoro dorośli się jej nie boją, to może nie jest wcale taka straszna”.


Uczą wartości moralnych

W bajkach nie tylko dobro zwycięża zło, często ten kto jest mały i słaby wygrywa z silnym i potężnym. A to budzi w dziecku nadzieję i napawa optymizmem. Dowiaduje się, jakie wartości są cenione, poprzez jednoznaczne pokazanie kogo i za co spotyka nagroda lub kara.


Wzbogacają słownictwo malucha

Język literatury dla dziecka, które słysząc na co dzień jedynie mowę potoczną, jest tajemniczym szyfrem dostępu do innego magicznego świata. Jego różnorodność umożliwia dziecku wzbogacenie słownictwa, nabycie umiejętności poprawnego wysławiania się, a w przyszłości szybką naukę czytania.


Uczą myślenia, pomagają w zrozumieniu siebie, ludzi i świata

Pod wpływem baśni czy bajek dziecko zaczyna wierzyć w siebie i w swoją przyszłość, uczy się sposobów wyjścia z opresji, wzbogaca swoje życie wewnętrzne i zaczyna rozumieć, że szczęśliwe życie jest dostępne, ale tylko wtedy, gdy nie ucieka się od życiowych zmagań, tylko stawia im czoło.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog