Czego szukać w kremie?

Jaki jest skład kremów pielęgnujących naszą skórę? Co to są ceramidy, folacyna czy fitohormony? Oto  przewodnik po najpopularniejszych składnikach naszych kosmetyków.

Jaki jest skład kremów pielęgnujących naszą skórę? Co to są ceramidy, folacyna czy fitohormony? Oto  przewodnik po najpopularniejszych składnikach naszych kosmetyków.

Ceramidy – zawarte w kosmetykach (mogą to być np. glikoceramidy lub tzw. pseudoceramidy) wnikają w strukturę naskórka, chroniąc go przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i zapobiegając jego wysychaniu. Są wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji cery wrażliwej i cienkiej, starzejącej się.


Botoks (botulina) – to handlowa nazwa jadu kiełbasianego. Kremy „z botoksem” tak naprawdę nie zawierają tej trucizny, tylko substancje o podobnym działaniu. Większość składników rozluźniających jest chroniona tajemnicą firmy, ale wiadomo, że należą do nich białka – peptyd ESUP i D-compress, kwas bosweliowy, mangan. Zawierają też składniki hamujące aktywność wapnia, który sprzyja kurczliwości fibroblastów.


Koenzym Q 10 – zwany eliksirem młodości. Dostarcza energii, wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, polepsza dotlenianie komórek, regeneruje skórę, neutralizuje wolne rodniki. Powoduje zanik drobnych zmarszczek i spłycenie zmarszczek głębokich, wzrost nawilżenia i elastyczności skóry. Rozjaśniają się przebarwienia, zwiększa się jędrność skóry, która zyskuje młody wygląd.


Fitohormony (z soi, dzikiego ryżu) – działają w sposób zbliżony do estrogenów, również antyutleniająco i antyzapalnie.


Folacyna (kwas foliowy) – dostarcza materiału do odnowy DNA i RNA w komórkach skóry.


Kinetyna – roślinny hormon wzrostu, przywracający prawidłowe funkcjonowanie komórek uśpionych wskutek procesów starzenia.


Kwasy owocowe AHA – oczyszczają skórę, usuwają zrogowaciałe komórki, poprawiają koloryt skóry, doskonale nawilżają i wygładzają cerę, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, co jest szczególnie pożądane w przypadku pielęgnacji cery dojrzałej. Ułatwiają wchłanianie innych substancji, w tym odżywczych i regenerujących, takich jak witaminy czy kwas hialuronowy.


Liposomy – zwiększają skuteczność działania kosmetyków, ponieważ przenoszą substancje czynne do wnętrza naskórka i ułatwiają ich rozłożenie. Łączą się one także z powierzchniową warstwą naskórka (tzn. z warstwą rogową), wzmacniając ją i przywracając jej spoistość. Dzięki liposomom można do naskórka wprowadzać substancje czynne, a więc np. witaminy, proteiny, składniki nawilżające.


Nanosony – są to struktury przenikające przez skórę, transportujące czynniki aktywne, dzięki czemu dostarczanie leku do organizmu jest bezinwazyjne – bez strat dla tkanek, nanosony pozwalają także utrzymać odpowiednie jego stężenie.


Probiotyki – to bakterie powszechnie znane z kefirów i jogurtów. Ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że preparaty te działają jak odżywcza szczepionka dla skóry, pobudzają skórę do odnowy. Są idealne do pielęgnacji cery suchej, odwodnionej i wrażliwej.


Retinol – patrz witamina A.


Witamina A (retinol), zwana królową kosmetyków – stymuluje powstawanie młodych komórek skóry, regeneruje skórę dojrzałą, zwiotczałą i z plamami, polecana na noc, bo ma działanie fotouczulające.


Witamina B3 (niacinamide) – rozjaśnia przebarwienia i dodaje skórze blasku, nieźle ujędrnia.


Witamina C – ma silne właściwości antyutleniające, stymuluje produkcję włókien kolagenowych, zapobiega powstawaniu przebarwień, nie ma działania fotouczulajacego.


Witamina E (tocopherol acetate) – to najważniejsza pogromczyni spustoszeń uczynionych przez słońce, w parze z witaminą C jest silnym przeciwutleniaczem.

Autor: Olga Oswaldo