Czego szukać w kremie?

Jaki jest skład kremów pielęgnujących naszą skórę? Co to są ceramidy, folacyna czy fitohormony? Oto  przewodnik po najpopularniejszych składnikach naszych kosmetyków.

Ceramidy – zawarte w kosmetykach (mogą to być np. glikoceramidy lub tzw. pseudoceramidy) wnikają w strukturę naskórka, chroniąc go przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i zapobiegając jego wysychaniu. Są wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji cery wrażliwej i cienkiej, starzejącej się.


Botoks (botulina) – to handlowa nazwa jadu kiełbasianego. Kremy „z botoksem” tak naprawdę nie zawierają tej trucizny, tylko substancje o podobnym działaniu. Większość składników rozluźniających jest chroniona tajemnicą firmy, ale wiadomo, że należą do nich białka – peptyd ESUP i D-compress, kwas bosweliowy, mangan. Zawierają też składniki hamujące aktywność wapnia, który sprzyja kurczliwości fibroblastów.


Koenzym Q 10 – zwany eliksirem młodości. Dostarcza energii, wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, polepsza dotlenianie komórek, regeneruje skórę, neutralizuje wolne rodniki. Powoduje zanik drobnych zmarszczek i spłycenie zmarszczek głębokich, wzrost nawilżenia i elastyczności skóry. Rozjaśniają się przebarwienia, zwiększa się jędrność skóry, która zyskuje młody wygląd.


Fitohormony (z soi, dzikiego ryżu) – działają w sposób zbliżony do estrogenów, również antyutleniająco i antyzapalnie.


Folacyna (kwas foliowy) – dostarcza materiału do odnowy DNA i RNA w komórkach skóry.


Kinetyna – roślinny hormon wzrostu, przywracający prawidłowe funkcjonowanie komórek uśpionych wskutek procesów starzenia.


Kwasy owocowe AHA – oczyszczają skórę, usuwają zrogowaciałe komórki, poprawiają koloryt skóry, doskonale nawilżają i wygładzają cerę, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, co jest szczególnie pożądane w przypadku pielęgnacji cery dojrzałej. Ułatwiają wchłanianie innych substancji, w tym odżywczych i regenerujących, takich jak witaminy czy kwas hialuronowy.


Liposomy – zwiększają skuteczność działania kosmetyków, ponieważ przenoszą substancje czynne do wnętrza naskórka i ułatwiają ich rozłożenie. Łączą się one także z powierzchniową warstwą naskórka (tzn. z warstwą rogową), wzmacniając ją i przywracając jej spoistość. Dzięki liposomom można do naskórka wprowadzać substancje czynne, a więc np. witaminy, proteiny, składniki nawilżające.


Nanosony – są to struktury przenikające przez skórę, transportujące czynniki aktywne, dzięki czemu dostarczanie leku do organizmu jest bezinwazyjne – bez strat dla tkanek, nanosony pozwalają także utrzymać odpowiednie jego stężenie.


Probiotyki – to bakterie powszechnie znane z kefirów i jogurtów. Ich wyjątkowe właściwości sprawiają, że preparaty te działają jak odżywcza szczepionka dla skóry, pobudzają skórę do odnowy. Są idealne do pielęgnacji cery suchej, odwodnionej i wrażliwej.


Retinol – patrz witamina A.


Witamina A (retinol), zwana królową kosmetyków – stymuluje powstawanie młodych komórek skóry, regeneruje skórę dojrzałą, zwiotczałą i z plamami, polecana na noc, bo ma działanie fotouczulające.


Witamina B3 (niacinamide) – rozjaśnia przebarwienia i dodaje skórze blasku, nieźle ujędrnia.


Witamina C – ma silne właściwości antyutleniające, stymuluje produkcję włókien kolagenowych, zapobiega powstawaniu przebarwień, nie ma działania fotouczulajacego.


Witamina E (tocopherol acetate) – to najważniejsza pogromczyni spustoszeń uczynionych przez słońce, w parze z witaminą C jest silnym przeciwutleniaczem.

Autor: Olga Oswaldo