Czego nie wiesz o… lekach dla alergików

Tabletki, krople do oczu, aerozole i maści – leków, które łagodzą objawy towarzyszące alergii, jest naprawdę sporo. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Na pewno to, czy są bezpieczne. Ale nie tylko.

Najczęściej stosowanymi lekami w przypadku alergii są leki przeciwhistaminowe. Inne farmaceutyki pomocne alergikom to leki rozszerzające oskrzela oraz leki przeciwzapalne.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe łagodzą objawy skórnych reakcji alergicznych, takie jak świąd, obrzęk i wysypka, oraz objawy całorocznego lub sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej, czyli objawy reakcji alergicznej na pyłki roślin, roztocze, zarodniki pleśni, kurz czy sierść zwierząt. Najczęściej są to: kichanie, wydzielina z nosa, swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Leki przeciwhistaminowe stosuje się też czasem we wspomagającym leczeniu astmy. A na czym polega ich działanie? Na hamowaniu wydzielania histaminy, która inicjuje rozwój zapalenia alergicznego. Leki przeciwhistaminowe mogą mieć postać tabletki, kapsułki, kropel, syropu lub maści.
Leki przeciwzapalne

Leki przeciwzapalne, np. w sprayu lub w maści,Leki przeciwzapalne, np. w sprayu lub w maści, to m.in. blokery receptorów leukotrienowych oraz leki z grupy kromolinów czy kortykosteroidów, przy czym najpopularniejsze wydają się te ostatnie. Do grupy leków zwanych kortykosteroidami należy np. kortyzol czy flutykazon. Ordynuje się je w sytuacji, gdy stosowanie samych leków przeciwhistaminowych nie przynosi efektów, czyli w alergiach o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Sterydy te wytwarzane są też naturalnie przez organizm - są to hormony kory nadnerczy, inaczej hormony steroidowe.


>>> Katar sienny – leczenie: jak działają leki na alergię bez recepty? Jak leczyć katar sienny?


Leki rozszerzające oskrzela

Leki rozszerzające oskrzela, np. salbutamol, pomagają w utrzymaniu drożności dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie, oraz w zmniejszeniu ucisku w klatce piersiowej, świszczącego oddechu i kaszlu związanego z astmą wywołaną przez kontakt z alergenami, takimi jak kurz domowy, pyłki, sierść kota i psa, olejki eteryczne czy lotne substancje chemiczne. Leki rozszerzające oskrzela mogą mieć postać aerozolu inhalacyjnego lub tabletki.
Jakie leki na jakie objawy alergii?


Jeśli cierpimy na alergiczny nieżyt nosa, sięgamy po krople do nosa, zarówno te tradycyjne, jak i w sprayu. Na alergiczne zapalenie spojówek pomocne są krople do oczu przeznaczone dla alergików. Z zaczerwienionymi i załzawionymi oczami oraz cieknącym nosem pomagają się też uporać tabletki działające przeciwhistaminowo.


>>> Katar sienny: krople do nosa, spray do nosa, aerozol, tabletki

Gdy na skórze z powodu alergii pokarmowej lub kontaktowej pojawiają się bąble, wysypka, swędzące zaczerwienienia, ratujemy się maściami lub lekami w sprayu również o działaniu przeciwhistaminowym, a w cięższych przypadkach – maściami o działaniu przeciwzapalnym. A kiedy mamy problemy z oddychaniem z powodu astmy o podłożu alergicznym lub po prostu „zatyka nas”, bo zostaliśmy wystawieni na działanie odświeżaczy powietrza, na które jesteśmy uczuleni, sięgamy po inhalator, który zapobiegnie następnym skurczom oskrzeli. I o ile tabletki czy krople do nosa o słabszym działaniu możemy kupić bez recepty, o tyle lekarstwa takie jak maści sterydowe, przeciwzapalne krople do nosa czy leki rozszerzające oskrzela, czyli preparaty o silniejszym działaniu, dostaniemy tylko na receptę.>>> Odczulanie przedsezonowe i całoroczne


Tabletki - rozgryzione czy w całości?

Nie należy rozgryzać drażetek i kapsułek. Ich osłonka jest po to, by lek „oszczędził” żołądek i zaczął się wchłaniać dopiero w jelicie cienkim. Ale nie tylko o ochronę żołądka tu chodzi. Rozgryzienie niektórych kapsułek może spowodować, że lek w ogóle nie zadziała, ponieważ zniszczy go kwas żołądkowy. Wolno natomiast dzielić tabletki, gdy te są trudne do połknięcia, zwłaszcza gdy podaje się je dzieciom lub osobom starszym.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Fitoterapia sposobem na alergie - niektóre rośliny lecznicze mogą pomóc w walce z zapaleniem spojówek czy katarem siennym

Autor: Joanna Grzegorzewska

Komentarze

  • 2018-07-30 zenek

    no trochę się dowiedziałem, ale mojego podejścia do walki z alergią na pyłki nadal nie zmienię. jak mam alergię to po prostu łykam tabletkę Allertecu i za chwile jest po temacie. alergia mija, oczy już nie swędzą, z nosa nie leci i można dalej funkcjonować normalnie.