Czas na przerwę

Każda praca – i ta fizyczna i umysłowa – wymaga wiele energii i zaangażowania. Jej efektywność spada wraz z czasem jej wykonywania. Dlatego ważną rolę w dniu pracy stanowią przerwy.

Każda praca – i ta fizyczna i umysłowa – wymaga wiele energii i zaangażowania. Jej efektywność spada wraz z czasem jej wykonywania. Dlatego ważną rolę w dniu pracy stanowią przerwy.

Po przerwie łatwiej będzie się skupić lub zebrać siły do pracy fizycznej. Czas, kiedy nie pracujemy nie będzie stracony, ponieważ zwróci się w większej efektywności wykonywanych zadań. Dodatkowo pracownik zyska na zdrowiu.


Jak często?

Podczas pracy przy komputerze powinno robić się dziesięciominutową przerwę po każdej godzinie pracy. Należy wtedy wstać od komputera i rozciągnąć zesztywniałe ciało. Niektóre firmy wprowadzają obowiązkową godzinną przerwę w pracy (najczęściej nie jest ona liczona do czasu pracy). Pracownik może wtedy spokojnie wyjść na obiad lub załatwić prywatne sprawy. Nie wszystkim to jednak odpowiada, gdyż w ten sposób ogólny czas pobytu w pracy jest wydłużony, a wolna godzina jest na siłę zagospodarowywana. Istnieje ryzyko, że pracownik, który ma sporo obowiązków, wcale jej nie wykorzystuje albo i tak myślami jest ciągle w pracy.


Komputerowa kanapka

Bardzo często zdarza się tak, że pracownicy jedzą przy komputerze. Posiłek jest natomiast dobrym powodem, by zrobić sobie krótką przerwę w pracy i skupić się właśnie na jedzeniu. Na pewno wyjdzie to na zdrowie organizmowi i pozwoli uniknąć okruszków jedzenia pozostałych w klawiaturze komputera. Najlepiej spożywać posiłki w kuchni lub innym pomieszczeniu niż to, w którym się pracuje. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy odsunąć się możliwie daleko od komputera (miejsca pracy) i nie pracować jednocześnie jedząc.


Piłkarzyki i masaż

Podczas przerwy należy najbardziej jak to możliwe oderwać się od pracy. Nie tylko przerwać wykonywane obowiązki, ale również przestać o nich myśleć. W przypadku osób pracujących 8 godzin w jednym pomieszczeniu, można wyjść na chwilę na zewnątrz, żeby się dotlenić, wyjść do kuchni na posiłek albo zadzwonić do kogoś bliskiego. Duże korporacje umożliwiają pracownikom różne formy odstresowania się i relaksu w pracy. Pracownicy podczas przerwy mogą na przykład zagrać w „piłkarzyki” (dodatkowym atutem jest integracja zespołu), odpocząć w chilout room’ie (specjalnym pokoju z wygodną kanapą i przy relaksującej muzyce) czy nawet skorzystać z masażu.

Warto pamiętać, by zsynchronizować przerwy z wykonywanymi zadaniami. Zamiast przerywać co chwilę zadanie, które przy pełnym skupieniu można zrobić w 1,5 godziny, lepiej je skończyć i w nagrodę zrobić sobie przerwę.

Autor: Oprac.AŁ