Czarodziejska góra

Chcesz wyjechać do sanatorium? Podpowiadamy jak to zrobić.

Chcesz wyjechać do sanatorium? Podpowiadamy jak to zrobić.

Wyjazd do uzdrowiska to świetna inwestycja w zdrowie. Dzięki kuracji możemy odnowić nasz organizm i znakomicie wypocząć. Zabiegi przyrodolecznicze i dobroczynna zmiana klimatu niejednemu przywróciły drugą młodość. Coraz więcej osób o tym wie i nastała wręcz moda na wyjazdy "do wód". Jak załatwić skierowanie na leczenie w uzdrowisku?

Skierowanie na leczenie w uzdrowisku wystawia na odpowiednim druku lekarz tzw. ubezpieczenia zdrowotnego, a więc taki, który podpisał umowę z wojewódzkim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. Może być to więc lekarz rodzinny, pierwszego kontaktu czy specjalista w szpitalu. NFZ nie zrefunduje nam kosztów pobytu w sanatorium, do którego pojedziemy na podstawie wniosku z prywatnego gabinetu lekarskiego.

Kierując pacjenta do uzdrowiska lekarz uwzględnia jego stan zdrowia i wyniki ostatnich badań. Do wniosku dołącza kartę informacyjną z danymi o przebiegu choroby. Sprawą oczywistą jest, że przyszły kuracjusz musi mieć aktualne ubezpieczenie zdrowotne.


Fundusz zatwierdza i kieruje

Skierowanie od lekarza musi następnie trafić do wojewódzkiego oddziału NFZ. Tam lekarz balneolog sprawdza zasadność skierowania i je akceptuje lub prosi lekarza kierującego o uzupełnienie danych (może wnioskować o skierowanie pacjenta na dodatkowe badania). NFZ musi rozpatrzyć skierowanie w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia.

Wraz z akceptacją skierowania fundusz musi wskazać miejsce (ale nie konkretną miejscowość, tylko np. czy ma to być teren morski lub górski) oraz termin leczenia uzdrowiskowego. Jeżeli jednak stan zdrowia pacjenta uległ pogorszeniu i wyjazd do uzdrowiska powinien zostać przyspieszony, o zmianie terminu decyduje lekarz specjalista, oceniając ponownie skierowanie.

Gdy specjalista z NFZ nie zaaprobuje skierowania, zostaje ono zwracane kierującemu lekarzowi wraz z podaniem przyczyny. Pacjent nie może się odwołać od tej decyzji.

Może się zdarzyć, że z różnych przyczyn (wypadek losowy, nagła choroba itp.) będziemy musieli zrezygnować z wyjazdu do uzdrowiska. Informujemy wówczas o tym jak najszybciej fundusz, który wyznacza nowy termin wyjazdu. Gdy NFZ stwierdzi, że rezygnacja z wyjazdu nie była uzasadniona, musimy się starać o nowe skierowanie. Okres oczekiwania na leczenie sanatoryjne wynosi ok. 18 miesięcy, leczenie w szpitalu uzdrowiskowym - ok. 6 miesięcy, a na leczenie ambulatoryjne - ok. 14 dni.


Można też ambulatoryjnie

Kuracja uzdrowiskowa może mieć trzy formy: pobyt w sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym lub ambulatoryjną. Do sanatorium jedziemy w ramach urlopu. Fundusz pokrywa koszty opieki lekarskiej i trzech rodzajów zabiegów (za dodatkowe płacimy sami). Kuracjusz jest obciążony kosztami dojazdu do sanatorium oraz częściową odpłatnością za zakwaterowanie i wyżywienie. Są one zróżnicowane w zależności od standardu pokoju w sanatorium. Przeciętnie to 10-30 zł za dobę.

Z kolei leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatne i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego, na podstawie skierowania wydanego przez szpital. NFZ pokrywa całość kosztów leczenia, zakwaterowania i wyżywienia.
Leczenie ambulatoryjne polega na korzystaniu ze świadczeń przychodni uzdrowiskowej. Opieka medyczna i zabiegi są sfinansowane przez fundusz (trzy zabiegi dzienne w ciągu turnusu). Pacjent we własnym zakresie organizuje zakwaterowanie i wyżywienie, pokrywając w całości jego koszty.

Możemy też pojechać "do wód" na zasadach czysto komercyjnych, płacąc za wszystko z własnej kieszeni. Sami wybieramy wówczas miejscowość uzdrowiskową, sanatorium, standard pokoju i czas pobytu. W zależności od uzdrowiska i warunków, koszt tzw. osobodnia wynosi 80-200 zł (w tej cenie są wliczone z reguły dwa-trzy zabiegi dziennie).

W Polsce mamy ponad 40 uzdrowisk. Ta liczba ciągle się zmienia, bowiem jedne miejscowości tracą status uzdrowiska, inne je zdobywają. Wśród nich są renomowane kurorty, jak np. Krynica Zdrój, Ciechocinek, Nałęczów, Busko Zdrój, Iwonicz Zdrój, Polanica Zdrój cieszące się od dawna zasłużoną sławą, są też ośrodki małe, kameralne, przyciągające ciszą i spokojem, np. Horyniec, Jedlina Zdrój, Wieniec, Żegiestów.


W zależności od rodzaju schorzenia, fundusz skieruje nas do uzdrowiska, specjalizującego się w jego terapii. Oto ogólne profile lecznicze naszych uzdrowisk:

* Choroby narządu ruchu i reumatologia: Busko Zdrój, Ciechocinek, Cieplice, Goczałkowice Zdrój, Horyniec, Inowrocław, Iwonicz Zdrój, Jastrzębie Zdrój, Kamień Pom., Kołobrzeg, Lądek Zdrój, Połczyn Zdrój, Solec, Kraków-Swoszowice, Świeradów Zdrój, Ustroń, Wapienne, Wieniec Zdrój;

* Choroby układu krążenia: Busko Zdrój, Ciechocinek, Długopole Zdrój, Inowrocław, Kamień Pom., Kołobrzeg, Krynica, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Nałęczów, Polanica Zdrój, Rabka, Rymanów Zdrój, Świeradów Zdrój, Świnoujście;

* Choroby układu oddechowego: Ciechocinek, Czerniawa, Duszniki Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Iwonicz Zdrój, Jedlina Zdrój, Kołobrzeg, Muszyna, Piwniczna, Rabka, Rymanów Zdrój, Szczawnica, Szczawno Zdrój, Świnoujście, Ustroń, Wysowa;

* Choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii: Kołobrzeg, Kudowa Zdrój, Skolimów Konstancin, Świnoujście;

* Choroby układu trawienia: Długopole Zdrój, Duszniki Zdrój, Iwonicz Zdrój, Jedlina Zdrój, Krynica, Muszyna, Polanica Zdrój, Szczawno Zdrój, Wysowa, Żegiestów;

* Choroby skóry: Busko Zdrój, Lądek Zdrój, Świnoujście;

* Choroby kobiece: Duszniki Zdrój, Połczyn Zdrój, Świeradów Zdrój;

* Choroby układu moczowego: Cieplice Śląskie Zdrój, Krynica, Szczawno Zdrój, Żegiestów.

Autor: Opracował: Zbigniew Dobrzyński