"Czarne skrzynki" w salach operacyjnych

"Czarne skrzynki" zainstalowano w dwóch salach operacyjnych szpitala w Turynie, gdzie dokonuje się przeszczepów. System kamer śledzić tam będzie przebieg zabiegu, by potem ewentualnie zweryfikować błędy czy też przeanalizować decyzje lekarzy.

"Chcemy, aby panowała maksymalna przejrzystość"- wyjaśnił dyrektor ośrodka transplantologii szpitala Molinette w stolicy Piemontu Mauro Salizzoni.

"Nagrania służyć będą większemu bezpieczeństwu pacjentów oraz rozwiązywaniu sporów między lekarzami a chorymi w przypadkach podejrzeń błędów lekarskich"b- dodał. Zapis operacji ma być też wykorzystywany w dydaktyce.

Włoska prasa poinformowała, że ten swoisty "Wielki Brat" wkroczy także do sal porodowych jednego ze szpitali w Mediolanie. W tym przypadku komputerowa "czarna skrzynka" będzie nie tylko dokonywać rejestracji porodu, ale także analizować, na podstawie stanu matki i dziecka, podjęte przez lekarzy działania i wskazywać nawet właściwe rozwiązania.

Autor: Świat Zdrowia, PAP

Komentarze

  • 2016-03-31 gość

    Takie skrzyni powinne być założone we wszystkich salach operacyjnych, o ile by był bezpieczniej dla pacjęta, a lekarze ( nie wszyscy), trzymali by się na baczności i było by jasne kto i za co ma zaplacić odszkodowanie. Partacze sami by się wykruszyli.