Cukrzyca twój wróg

Na świecie żyje około 246 mln diabetyków, tylko w naszym kraju z cukrzycą walczy 2, 6 mln ludzi. Jednak chorych jest znacznie więcej. Niezdiagnozowana jeszcze cukrzyca może utrudniać życie kolejnym dwóm milionom Polaków.

Na świecie żyje około 246 mln diabetyków, tylko w naszym kraju z cukrzycą walczy 2, 6 mln ludzi. Jednak chorych jest znacznie więcej. Niezdiagnozowana jeszcze cukrzyca może utrudniać życie kolejnym dwóm milionom Polaków.

Cukrzyca jest efektem braku w organizmie insuliny, hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Rolę insuliny w naszym organizmie można przyrównać do roli klucza – dzięki niemu możemy dostać się do mieszkania, zaś dzięki insulinie cukier (glukoza) może dostać się do komórek ciała. Tu glukoza przekształcana jest m.in. w energię. Jeśli w organizmie brakuje insuliny, cukier gromadzi się w krwioobiegu.


Cukrzyca typu 2

Jest to najczęstsza postać choroby – dotyczy przede wszystkim ludzi po 40 roku życia, ale coraz częściej chorują na nią także dzieci. Jest to związane z tym, że przejmujemy zachodni styl życia wraz z jego wadami: brakiem ruchu i fast foodami. Mamy poważny problem z nadwagą i otyłością, a zbędne kilogramy zwiększają ryzyko zachorowania na „słodką chorobę”. Dodatkowo ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta u osób, które mają w rodzinie diabetyka, zagrożone są także kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników. Co gorsze, cukrzyca przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów.
Czasami jednak organizm nas ostrzega i wysyła sygnały, które świadczą o rozwijającej się chorobie np.: wzmożone pragnienie czy częste oddawanie moczu. Innym typowym dla niej objawem jest chudnięcie pomimo apetytu. Zaniepokoić powinny nas także świąd skóry, nawracające infekcje grzybicze, ogólne osłabienie połączone z sennością oraz długie gojenie się ran. Osoby, które zauważyły takie sygnały u siebie, powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który może wypisać skierowanie do poradni diabetologicznej lub wysłać nas na badania.
Cukrzyca typu 2 nie od razu wymaga leczenia insuliną. Podstawą terapii, zwłaszcza na początku, jest odpowiednio skomponowana dieta oraz leki. Dzięki temu można zapobiec gwałtownym skokom glukozy po posiłku. Warto pamiętać o tym, iż w profilaktyce cukrzycy typu 2 duże znaczenie wspomagające wykazują zioła. Dopiero po latach chorzy muszą sięgać po insulinę.


Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1 zwana też młodzieńczą lub insulinozależną wywołana jest zniszczeniem komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy występuje najczęściej u ludzi młodych oraz u dzieci. Jedynym, możliwym leczeniem tej choroby jest podawanie insuliny oraz właściwe odżywianie i aktywny tryb życia. Sztandarowymi objawami są: częste oddawanie moczu, ciągłe pragnienie, chudnięcie, pomimo dużego apetytu, osłabienie i senność, szorstka skóra. Dziecko nie ma ochoty na zabawę i naukę, bywa rozdrażnione. Powodem jest odwodnienie organizmu.


Cukrzyca ciężarnych

Jest to cukrzyca po raz pierwszy rozpoznana w ciąży i występująca do momentu urodzenia dziecka. Wywołują ją zaburzenia gospodarki hormonalnej. Na cukrzycę najbardziej narażone są kobiety, które przed zajściem w ciążę miały nadwagę, lub w ich najbliższej rodzinie znajduje się ktoś chory na cukrzycę typu 2. Ryzyko wzrasta też z wiekiem i przy kolejnej ciąży. Nierozpoznana w porę cukrzyca może napytać biedy zarówno matce jak i dziecku – powoduje przedwczesny poród, niedojrzałość metaboliczną wielu narządów płodu (np. układu oddechowego), przerost mięśnia sercowego. U ciężarnych z cukrzycą, częściej dochodzi do zgonu wewnątrzmacicznego. Powikłaniem wynikającym z ciążowej cukrzycy jest też makrosomia, czyli nadmierna waga noworodka (największe takie dziecko urodziło się w Indonezji i ważyło aż 8,7 kg!). Tak duża waga powoduje komplikacje przy porodzie, często konieczne jest cesarskie cięcie.


Pamiętaj!

- Cukrzyca wymaga zmiany stylu życia

- Musisz się nauczyć obsługi glukometru (to urządzenie służące do pomiaru poziomu glukozy we krwi), a także wyliczania i wstrzykiwania potrzebnej ilości insuliny

- Zmienić dietę

- Poznać indeks glikemiczny

- Więcej się ruszać

- Myśleć pozytywnie

- Nosić przy sobie coś słodkiego

- Nosić w portfelu kartę cukrzyka

- Nauczyć rodzinę i znajomych, jak postępować w przypadku hiper i hipoglikemii

Autor: Oprac. DK