Cukrzyca a grzybica pochwy

Grzybica pochwy u diabetyczek jest bardzo częsta i trudna do leczenia. Dlatego należy leczyć obojga partnerów seksualnych, a terapię stosować bardzo konsekwentnie.

Grzybica pochwy u diabetyczek jest bardzo częsta i trudna do leczenia. Dlatego należy leczyć obojga partnerów seksualnych, a terapię stosować bardzo konsekwentnie.

Grzybicze zapalenie pochwy

Wywołują je drożdżaki, dlatego często nazywane jest drożdżycą. Jest to przypadłość niezwykle powszechna, a częstość jej występowania wciąż wzrasta. 75 procent kobiet w naszym społeczeństwie zachoruje na grzybicę, co najmniej, raz w życiu.

Objawia się ona świądem, pieczeniem i paleniem sromu oraz przedsionka pochwy. Występują także upławy. Są one bezwonne, gęste, serowate. Można również zauważyć białe naloty na zewnętrznych narządach płciowych. Często objawy mają niewielkie nasilenie i są mało dokuczliwe. Jednak choroba może postępować, a im szybciej zaczniemy ją leczyć, tym lepszy przynosi to efekt.

Czytaj też: Grzybica – skąd się bierze i co jej sprzyja

Dlaczego grzybica pochwy pojawia się częściej u diabetyków niż w populacji ogólnej?

Grzyby są częstym komensalem naszego układu pokarmowego i pochwy. Oznacza to, że wielu z nas ma je w swoim organizmie, ale nie wywołują one choroby. Sprawnie działający układ immunologiczny nie pozwala na rozwinięcie się grzybicy. Jednak w pewnych sytuacjach siły obronne organizmu osłabiają się, albo możliwości rozwoju szkodliwych mikroorganizmów są wyjątkowo dobre. Wtedy dochodzi do choroby u osób, które dotychczas były bezobjawowymi nosicielami. Z taką sytuacją mamy do czynienia miedzy innymi w cukrzycy, gdzie prawdopodobnie rolę odgrywają oba te mechanizmy (obniżona odporność i obecność cukru w moczu jako pożywki dla bakterii). Kobiety z cukrzycą znacznie częściej zapadają na grzybicę pochwy i trudniej ją u nich leczyć. U diabetyczek objawy są też zwykle bardziej nasilone. Zachorowania są powiązane ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi.

Czytaj też: Leczenie, przyczyny i objawy cukrzycy: czym się różni cukrzyca typu 1. od cukrzycy typu 2.? [INFOGRAFIKA]

Zapobieganie

Stosowanie się do pewnych zasad może zmniejszyć częstość infekcji drożdżakowych także u diabetyków. Dlatego, jeśli grzybica pochwy jest Twoim problemem, postaraj się ich przestrzegać:

1. Regularnie kontroluj poziom cukru i utrzymuj go na prawidłowym poziomie. Pomaga to uniknąć wszystkich powikłań cukrzycy.

2. Antybiotykoterapia ma negatywny wpływ na mikroflorę pochwy. Jeśli więc ją stosujesz, poproś ginekologa o preparat, który będzie temu przeciwdziałał.

3. Podobną profilaktykę powinnaś stosować w czasie ciąży i w okresie menopauzy.

4. Unikaj współżycia w trakcie miesiączki, bo wtedy ryzyko zakażenia jest większe.

5. Dbaj o właściwą dietę i odpowiednią ilość snu. Przemęczenie, bak witamin i stres to sprzymierzeńcy grzybicy.

6. Noś przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin. Syntetyki powodują pocenie, a drożdżaki uwielbiają wilgoć. Nigdy nie śpij w majtkach – sprzyja to zakażeniu.

7. Jeśli masz nadwagę, schudnij.

8. Wybierz odpowiedni preparat do higieny intymnej. Jednak nie podmywaj się zbyt często i nie stosuj irygacji. Choć może być to zaskakujące, zbyt gorliwa higiena się może prowadzić do zakażeń grzybiczych. Pamiętaj, że pochwa ma własne mechanizmy oczyszczające.

9. Jeśli zachorujesz, zapytaj ginekologa, czy konieczne będzie także leczenie Twojego partnera. Często bowiem zdarza się, że grzybica przebiega u niego bezobjawowo, dlatego nieświadomie Cię zaraża.

10. Nigdy nie próbuj leczyć się na własną rękę. Może to doprowadzić do poważnych komplikacji.


Leczenie

Zwykle dotyczy obojga partnerów. Najczęściej jest skojarzone – stosuje się przeciwgrzybicze preparaty doustne i środki miejscowe. Mężczyźni zwykle kremy, a kobiety globulki dopochwowe. Czasem konieczna jest długotrwała terapia. Najczęstszym błędem jest zbyt wczesne zaprzestanie leczenia, kiedy miną dokuczliwe objawy i pacjentowi wydaje się, że jest już zdrowy. Grzyb nie zostaje wtedy pokonany i przy najbliższej okazji znów daje o sobie znać. Przez okres terapii nie należy współżyć, chyba że użyje się prezerwatywy.

Kobietom zalecane jest także chodzenie po domu w przewiewnych spódnicach i bez bielizny. Skraca to okres leczenia.
Po zakończeniu leczenia, warto zbadać stan czystości pochwy, aby przekonać się czy nie ma w niej grzybów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nieprzyjaciel został wyeliminowany.

Autor: Marta Mozol-Jursza